E

Erol Albayrak

Erol Albayrak Biyografisi

Moda tasarımcısı

Türkiye’nin öne meydana çıkan moda tasarımcılarından biridir.

Erol Albayrak, 1971 yılında İzmir şehrinde doğmuştur. Aslen Trabzon, Çaykaralıdır.

Bir röportajında “Moda benim için sanattır!” diyen tasarımcı moda hayatının okul yıllarına dayandığını söylüyor. Önceleri tualler ve insanlarla başlayan ilgisi daha sonraları renklere ve kumaşlara kayarak meslek hayatına adım attığını belirtmiştir.

İlk ve orta öğreniminin ardındaki moda tasarımcılığı eğitimi aldı.

Fashion & Art moda ve sanat akademisinde aldığı eğitim ile ilk koleksiyon çalışmalarına başlayan tasarımcı, yurt içi ve yurt dıştan dağıtılmış tekstil markalarıyla iş ortaklıklarını sürdürdükten sonra, birçok ülkede koleksiyonlarını tanıtmasının peşinde, istanbul Fashion Week’te karma olarak düzenlenen defilede birincil kere koleksiyonunu sundu..

1997 yılında İstanbul’a gelen tasarımcı 6 sene modacı Cemil İpekçi Atölyesi’nde tasarım yöneticisi olarak çalıştı. 2000 yılında kendi atölyesini kurt dışı çalışmalarının zeminini hazırladı.

İlk koleksiyonunu Düsseldorf CPD Moda Fuarı’nda sergiledi. Defile “Selamlık” adıyla 2001 yılında Hollanda Kraliyet Ailesi’nin sponsorluğunda gerçekleşti. Tamamı 70 takımdan oluşan bu koleksiyonu 70 erkek manken ile sunarak bu alanda bir rekor kırdı. Osmanlı sarayı selamlık kısmını bu günün çağdaş tarzı ile anlattığı koleksiyon ile uzun süre gündemde kaldı. Marjinal bir koleksiyon olması nedeniyle oldukça uyarı çeken moda şovu çoğu tarih profesörü tarafından eleştirilmişti.

“Selamlık” defilesinin arkasından sırayla “Şile”, “Musqua”, “Harem Square”, “Cumhuriyet Kadınları”, “Anadolu Medeniyetleri”, “Renklerin Dansı”, “Shıle 2007”, Mevlana ve Dua”, “Surname Efeste Hasat Dönümü”, “Umut Çiçek Açıyor”, Fashion in Circus”, Cinema By Erol Albayrak”, “Jungle”, “Splash”, “Discoteqhue” gibi isimlerle çoğu koleksiyon hazırladı. Erol Albayrak “Anadolu Medeniyetleri” isimli koleksiyonla çoğu ülkeyi gezerek koleksiyonunu sergiledi ve birçok ödül aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Eric Morris

2002 senesinde Hollanda Prince Claus Vakfı’nın temsilcisi olarak Özbekistan’da bir ay boyunca sanatsal çalışmalar yaptı ve 2003 The Prince Claus Vakfı ödül adaylarını belirledi.

2002 yılında Hollandalı müzik grubu olan “She Got Game” müzikal kostümlerini hazırladı.

Amsterdam Kraliyet Akademisinde hazırladığı TULIP&KAFTAN projesiyle iki ülke kültürünü sentezleyerek bu sentezi birçok farklı şehirde yer alan müzelerde sergiledi.

Hollanda Williem de Kooning Academi’de profesör olarak ders verdi. 2005 senesinde Rotterdam Belediye Başkanı tarafından bir tasarım merkezi kurulması nedeniyle Hollanda’ya ağırlama edildi.

Hollanda, Rusya, İsrail, ABD, Japonya, Yunanistan, Ukrayna, Bulgaristan, Letonya, Romanya, Kıbrıs, Mısır, Azerbaycan ve Kazakistan’da koleksiyonlarını sergiledi.

2005 yılında Çin’de ve 2011 yılında İngiltere’de yapılan Miss World Çekicilik Yarışması’nda ülkemize 2 defa “Best Dress-En iyi Elbise” ödülünü kazandırmıştır.

2011 yılında AB Kalite ödüllerinde “yılın en başarılı moda tasarımcısı” ödülüne layık görülmüştür.

İlk defilesinin peşinde bayan giyimine geçen tasarımcı hemen “haute couture” ve “hazırlanmış giyim” koleksiyonlarıyla çalışmalarına devam ediyor.

Erol Albayrak, 2014 yılı Mat ayında yapılan defilesinde Çağla Şikel, Özge Ulusoy, Tuğçe Kazaz, Didem Soydan, Merve Büyüksaraç, Bilge Kara, Rüveyda Kimsesiz, Cansu Yurtsever gibi modellerle çalışmıştır.

Erol Albayrak, Moda Tasarımcıları Derneği yönetim kurulu başkanıdır.

Ödülleri :
2011 – World Consumer Academi tarafından AB Kalite ödüllerinde “yılın en başarılı moda tasarımcısı” ödülünü aldı.
2006 – Polonya’da yapılan Miss World Dünya Alımlılık Yarışması’nda “Best Dress” (en iyi elbise) dalında Hollanda namına yarışarak ikincilik ödülü kazandı
2005 – Çin’de yapılan Miss World Dünya Çekicilik Yarışması’nda, en iyi elbise (Best Dress) ödülü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı