E

Erol Atar

Erol Atar Biyografisi

Türkiye’de birçok ünlünün fotoğraflarını çekmiş fotoğrafçıdır.

Erol Atar, 1954 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Ankara Sıhhıye’de büyük çarşının bitişiğinde bir apartmanın minik bir dairesinde fotoğrafçılık yapmaktaydı. Kendinden iki yaş ufak bir kız kardeşi var.

Erol Atar, babası felç olunca 1973 yılında ODTÜ‘deki eğitimini yarım bırakıp baba mesleği fotoğrafçılığa başladı. Ankara’da babasının yanına fotoğrafçılığı öğrendi. Bir süre Ankara Sanat Tiyatrosu‘nda kulis fotoğrafları çekti. Geceleri gazino ve kulüpleri dolaşır, oralarda çalışan sanatkâr ve sanatçıların fotoğraflarını çekerdi. Makyajla, kıyafetle, saç perukla verdirdiği pozlarla çok bambaşka bir sentez yakaladı. Zeki Müren o yıllarda Ankara’ya gelir Köşk gazinosunda Program yapardı. Erol Atar‘a bir kere poz verdikten sonra devamlı onun müşterisi oldu.

Erol Atar, 1980 yılından daha sonra istanbul’a gitti. Elmadağ Pangaltı taraflarında bir stüdyo kurdu. Zeki Müren’in fotoğrafçısı olarak dikkati çekmişti. Sırasıyla Mankenler, Film artisti olmak isteyenler, fotomodeller cümbür cemaat ona fotoğrafa girmişler randevu edinmek zorunda kalmışlardır.

1983 yılı seçimlerinden sonradan Turgut Özal kendisine fotoğraf çektirince, Sırasıyla bütün siyasiler, liderler milletvekili adayları için vazgeçilmez bir fotoğrafçı oldu.

Erol Atar aynı zamanda Erkekçe, Playmen gibi çeşitli erotik dergiler içinde çalışmıştır.

2000 yılında fotoğrafçılığı bıraktı ve istanbul’u terk edip İzmir’e yerleşmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emin Şirin
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı