E

Erol Bilecik

Erol Bilecik Biyografisi

12 Ocak 2017 tarihinde TÜSİAD‘ın 18nci başkanı olarak seçildi.

Erol Bilecik, 26 Kasım 1962 tarihinde Antakya’da ev hanımı bir anne ve mobilyacılıkla uğraşan esnaf bir babanın en ufak çocuğu olarak doğmuştur. Babası Abbuş Bilecik’dir. Beş yaş büyük bir abisi ve yedi yaş büyük bir ablası vardır. İlkokulu İnönü ilkokulunda, ortaokul ve lise eğitimini Antakya Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olarak Türkiye’nin birincil bilgisayar mühendisleri aralarında yer aldı.

1987 yılında Alman teknoloji şirketi Nixdorf Computer’de sistem başladı.

1989 yılında 3 arkadaşıyla birlikte İndeks Bilgisayar A.Ş.’yi kuran Erol Bilecik, firmanın genel müdürlük görevini de üstlendi. Türkiye genelinde bilgisayar firmalarına, gereklilik duydukları bütün ürünleri sağlama amacıyla faaliyet belirten İndeks Bilgisayar A.Ş., 150’den pozitif dünya markasının ürünlerini Türkiye’deki kişisel ve kurumsal tüketicilerle buluşturuyor. 600 personele ve 8.000’den pozitif meslek ortağına sahip olan Index, 2001 yılından bu yandan bilişim teknolojileri sektöründe lider şirketler grubu olarak faaliyet gösteriyor.

Erol Bilecik, Index Grup bünyesindeki İndeks Bilgisayar A.Ş., Despec A.Ş., Datagate A.Ş., Neteks A.Ş, Neotech A.Ş., Teklos A.Ş. ve Homend A.Ş.’nin CEO’su olarak tahsis yapıyor.

Erol Bilecik, Index Grup şirketlerinden; İndeks Bilgisayar’ın 2004 yılında, Datagate Bilgisayar’ın 2006 yılında, Despec Bilgisayar’ın ise 2010 yılında Borsa İstanbul’a kote olmasını sağlayarak, bu şirketleri halka açık şirketlere dönüştürdü. tleri vasıtasıyla sektöre ve Türkiye’ye üç kere tanıdık olmayan stratejik ortak ve sermaye girişi sağladı.

Erol Bilecik hem 2001-2004 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), 2011-2014 yılları arasındaysa İTÜ Mezunlar Konseyi ve İTÜ Mezunları Derneği’nin başkanlık görevlerini yürüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yılmaz Ulusoy

Bilecik, 2016 yılında TÜSİAD Idare Kuruluna seçildi. Erol Bilecik hâlihazırda Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 1907 Fenerbahçe Derneği ve 2014 yılında kurulan Girişimcilik Vakfı’nda (GİRVAK) Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Erol Bilecik, Hatay’da eğitime yaptığı bağışlar ve katkılar dolayısı ile 15 Temmuz 2010 tarihinde TBMM tarafından, illerde bireysel olarak halka karşılıksız hizmet etmeyi niyet edinmiş kişilere bahşedilen Üstün Hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

Erol Bilecik, 1986 yılında İnci bayan ile evlendi. Kaan Bilecik (d.1990) ve Naz (d.1999) adlarında 2 çocuğu vardır.

12 Ocak 2017 tarihinde her tarafta aday olmayan Cansen Başaran Symes’in yerine Erol Bilecik TÜSİAD‘ın 47. Genel Kurulu’nda 146 oyun 144’ünü alarak TÜSİAD‘ın 18nci başkanı olarak seçildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı