E

Erol Ekici

Erol Ekici Biyografisi

Sendikacı

Erol Ekici, 1953 yılında Kırklareli‘nin Yündalan Köyü’nde doğmuştur. İlkokulu köyünde bitirdikten sonradan 1968 yılında ailesiyle İstanbul’a geldi. 1978 yılında İstanbul Belediyesi Fen İşlerinde işçi olarak çalışmaya başladı. sonra İstanbul Belediyesi’nin büyükşehir belediyesi statüsüyle oluşan Eminönü Belediyesi’nde çalıştı. 1992 yılında Eminönü Belediyesi’nde çalışırken Genel-İş Sendikası dükkan temsilcisi oldu.

1993 Yılında Genel-İş Sendikası İstanbul 7 No’lu Şube Genel Kurseçildi. 1996 yılında yapılan Genel Kurul’da Genel Idare Heyeti üyeliğine seçildi ve Örgütlenme Daire Başkanlığı’na getirildi. 1997 Yılında Olağanüstü Genel Komite’da seçilemeyen Ekici, Eminönü Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ndeki görevine döndü. 18.01.2004 tarihinde yapılan 13. Olağan Genel Kurulunda her yerde Genel Idare Heyeti üyeliğine seçilerek Örgütlenme Daire Başkanı oldu. 8-9 Ağustos 2006 Mucizevi Genel Komite sonucunda Genel Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilerek, Örgütlenme Daire Başkanlığı görevine devam etti.

28 Temmuz 2007’de Genel-İş sendikası Genel Başkanı Mahmut Seren‘in vefatı üzerine 05.09.2007 tarihinde Genel Idare Heyeti tarafından Genel Başkanlığa getirildi. 18-20 Ocak 2008 tarihinde yapılan 14. Olağan Genel Kurul sonucunda Genel-İş sendikası Genel Başkanı oldu. 26-27 Kasım 2011 tarihinde yapılan 15. Klasik Genel Komite sonucunda da bitmiş Genel Başkan oldu.

12.02.2012 tarihinde yapılan Disk 14. Genel Kurulu’nda Konfederasyon Genel Başkanlığı’na Erol Ekici seçildi. Erol Ekici’nin istifası ile 06 Nisan 2013 tarihinde yapılan DİSK Olağanüstü Genel Kurulu’nun arkasında genel başkanlığa Kani Beko seçilerek Erol Ekici’nin başkanlığı bitmiştir.

Erol Ekici, Genel-İş sendikası Genel Başkanı görevini sürdürmektedir.

Erol Ekici, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti göre açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 karakter Akil halk müziği listesine Ege Bölgesinden girmiştir. Oysa …

‘Akil İnsanlar’ listesine isminin kendi rızası dışarıya yazıldığını söyleyen Erol Ekici, “Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay beni arayarak ‘akil adamlar’ aralarında yer almamı istedi. Ben de kendisine yer alamayacağımı söyledim. Ona karşın listede adım geçmiş. Listede elbette değilim” dedi. İşte Erol Ekici’nin açıklamaları: Ben bir kere DİSK Genel Başkanı değilim. Akil insanlara gereklilik duyanlar kendilerine tarafından bir değer biçme yapmışlar. Beni de Ege Bölgesi listesinde DİSK Genel Başkanı vekili olarak girdiğim ilan ediliyor. Ben daha evvelden DİSK’deri ayrıldığımı söylemiştim. Lakin daha önce Pazartesi günü Sayın Beşir Atalay beni aramıştı. Beni böyle bir listede görmek istediğini söylemişti. Ben kendisine “Bir sendikanın Genel Başkanıyım. Bizim kurumsal temsiliyetlerimiz DİSK üzerinden olur. Görüşülecek adres ben değilim, DİSK’tir” diye DİSK’le görüşmelerini söyledim. Ve benim kesinlikle Genel-İş sendikası Genel Başkanı olarak DİSK’in dışında böyle bir görevde olmamın söz konusu olmadığını söylemiştim. Ama bugün yapılan açıklamalarda ismim orada geçiyor. Kuşkusuz böyle bir listenin içinde olmadığımı duyurmak istiyorum.” dedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ekrem Bora
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı