E

Erol Pekcan

Erol Pekcan Biyografisi

Baterist ve caz sanatçısı olan Erol Pekcan, Türk cazının esas taşlarından biri kabul edilen Jazz Semai isimli albümü ile tanınmaktadır.

Erol Pekcan, 11 Haziran 1933 tarihinde İstanbul’da bir asker çocuğu olarak doğmuştur. 7 yaşında evde pufun üzerinde davul çalarak müziğe başlamış. Haydarpaşa Lisesinden mezun olduktan sonradan 1950 yılında Moda’da müziğe başladı. İlk defa 1953 yılında Avusturyalı bir grupla beraber çalarak profesyonel müzik hayatına başladı.

1954 yılında Erdoğan Çaplı ile birlikte oluşturduğu ikili ile ve 1957 yılında Melih Gürel (piyano) ve Selçuk Sun (bas gitar) ile bir üçlü kurarak kariyerini TRT Ankara Radyosu’nda uzun zaman sürdürdü. Bu Nedenle Erol Pekcan Türkiye’deki birincil caz gruplarının kurucuları arasında oldu. 1958 yılında Selçuk Sun (bas), Melih Gürel (trombon), Willy Faschinger (piyano), Müfit Kiper (Trompet) ile birlikte Selçuk Sun Beşlisi’nde baterist olarak yer aldı.

1 Şubat 1958 tarihinde Türk-Amerikan Derneği’nde verdiği bir konser sonrasında İstanbul Radyosu‘nda caz programlarına başladı.

1960’lı yıllarda kurucu üyeleri basta Selçuk Sun, kornoda Melih Gürel edinmek üzere Erol Pekcan Triosunu tekrar kurdu.

1967 yılında Füsun Önal, Erol Pekcan Caz Orkestrasında caz şarkıları söyleyerek şarkıcılık kariyerine başladı. 1970 – 1971 yılında Erol Pekcan Caz Orkestrası ile çalışan Tarık Öcal ‘Evlerinin Önü Zeytin Ağacı’ (1970) ve ”Kabağı da Boynuma Takarım / Nihavent Longa” 45’liğini çıkarttılar (1971).

1972 yılında Ankara’da askerlik görevini yapan Fatih Erkoç Erol Pekcan Orkestrası ile uzun zaman caz ağırlıklı müzik yaptı. Birçok radyo ve televizyon programına katıldılar ve özel konserler verdiler.

Erol Pekcan Orkestrasından Melih Gürel (trombon) ayrılmasından daha sonra, Tuna Ötenel (saksofon) katıldı. Piyano ve saksofonda Tuna Ötenel, bas gitarda Kudret Öztoprak ve davulda Erol Pekcan‘dan oluşan Erol Pekcan Orkestrası 1978 yılında Türkiye’nin ilk caz uzunçaları Caz Semai’yi yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erol Evgin

İngilizceyi çok iyi konuşan Erol Pekcan, caz faaliyetlerini yanı sıra Ankara’da yer alan (Joint ZIHIN Military Mission for Aid to Turkey, “Türkiye’ye Yardım için Ortak ABD Askeri Kurulu”) JUSMMAT’da çalıştı.

Türkiye’nin birincil caz gruplarının kurucularından biri olan Pekcan, Amerika Birleşmiş Devletleri Hükümetinin davetlisi olarak 1984 yılında ABD’ye gösteri edilmiş ve ABD’nin en ünlü caz merkezlerinde bir Türk Hafif Batı Müziği sanatçısı sıfatıyla konferanslar vermiştir.

Erol Pekcan, Türk cazının esas taşlarından biri kabul edilen “Jazz Semai” albümünü 1978 yılında Tuna Ötenel ve Kudret Öztoprak ile birlikte yaptı.

Erol Pekcan evli idi ve bir kızı vardır. Erol Pekcan’ın 1984-1989 yılları aralarında Cem Özer ile izdivaç yapmış olan Sebla Pekcan (d.1959) adında bir kızı vardır.

1993 yılında İstanbul Parliament Jazz Festivali sırasında kalp krizi geçirdi. Hastanede yatarken bile aklı festivalde idi ve gidemedi.

Erol Pekcan, 11 Ocak 1994 tarihinde Ankara’da 61 yaşında ölmüştür.

Albümleri :
1978 – Jazz Semai

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı