E

Ersan İlyasova

Ersan İlyasova Biyografisi

Özbekistan doğumlu Türk basketbol oyuncusu. Ülkerspor, Tulsa 66ers ve FC Barcelona takımlarında oynamış olan İlyasova halen NBA’de çaba etmekte olan Milwaukee Bucks takımının formasını giymektedir. Türkiye A Ulusal Basketbol Takımı’nın da vazgeçilmez oyuncularından birisi olan İlyasova 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmış olan kadroda yer almıştır.
Ersan İlyasova, 15 Mayıs 1987 tarihinde, Buhara, Özbekistan’da dünyaya geldi. Kırım kökenli Ender ve İraliye İlyasov çiftinin çocuğu olan başarılı basketbolcunun ana adı Arsen İlyasov idi. 2003 yılında Türk vatandaşlığına geçmesi ile beraber Ersan İlyasova adını aldı.

Basketbol’a Ülkerspor’un altyapısında başlayan İlyasova, yeteneği bir uçtan bir uca rakiplerinin arasından kısa sürede sıyrılarak bu sporda belirlenmiş adımlarla ilerledi. 2003 yılında Türk vatandaşlığına geçen ve 20042005 sezonunda Ülkerspor’un belli başlı kadrosunda sahaya çıkarak kendisini kanıtlayan İlyasova, 2005 Draft’ında Milwaukee Bucks takımı tarafından 36. sırada seçilerek NBA’e geçiş yaptı.

Bucks ile 2 yıllık bir kontrata imza atan İlyasova, buna karşın 20052006sezonunda takıalayamadı. Kabiliyetli oyuncu daha pozitif tecrübe kazanması için NBA’in daha aşağı ligi olan D-Ligi’nde uğraş eden Tulsa 66ers takımına gönderildi. Bu takımın bir yıl her tarafında formasını giyen İlyasova, toplam 46 maça çıktı ve de 12.5 sayı ve 7.0 ribaund ortalamasıyla sezonu tamamladı.

20062007 sezonunda Milwaukee Bucks’a geri dönen İlyasova, 16 Temmuz 2007 tarihinde, Liga ACB’de uğraş etmekte olan DC Barcelona takımına aktarma olarak Avrulpa’ya geri döndü. Katalan ekibinde iki sene başarıyla çaba eden İlyasova, 2009 yılında NBA’deki birincil göz ağrısı olan Milwaukee’ye geri dönerek 7 milyon dolar karşılığında üç takvim bir sözleşmeye imza attı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Esin Övet

2006 yılında düzenlenen FIBA Avrulpa 20 Yaş Altı Basketbol Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan milli takım kadrosunda yer alan İlyasova, benzer turnuvada MVP (En Kıymetli Oyuncu) seçilmiştir. Türkiye A Ulusal Basketbol Takımı’nın da vazgeçilmez oyuncularından birisi olan İlyasova 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmış olan kadroda da yer almıştır.

2011 yılında bir yıllığına Anadolu Efes forması da giyen Ersan İlyasova, 2015 yılında Detroit Pistons ile anlaşma imzaladı.

Ersan İlyasova’nın Yuliya adında Beyaz Rus bir eşi ve de Ksenia adında bir kızı vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı