E

Ersin Burak

Ersin Burak Biyografisi

Ressam olan abisi Sezgin Burak’ın başlattığı Bizimkiler isimli çizgi bandının çizimlerini onun ölümünden sonra da devam ettirdi.

Ersin Burak, 2 Ocak 1946 tarihinde Adapazarı, Düzce’de Kerim ve Fatma Burak çiftinin altıncı çocuğu olarak doğmuştur. Aytekin, İlhan, Aslan, Sezgin Burak ve Soner adlarında ağabeyleri vardır. Karikatürist Faruk Geç halasının oğludur. Karikatürist sanatçı olan abisi Sezgin Burak’ın yanında çalışarak mesleği öğrendi. 1978 yılında Devlet Hoş Sanatlar Akademisi Grafik sanatlar bölümünden mezun oldu.

1965-1973 yılları aralarında ve 1982-2001 yıllarında Bizimkiler çizgi-bandını günlük-haftalık olarak çizdi. 1965-1980 yılları içinde Reklamcılık sektöründe grafiker, sanatçı ve art direktörlük görevlerinde bulundu. Reklam ajansı açık havada Hayat mecmuası, Ayna dergisi, Pazar mecmuası, Foto-magazin ve Tarkan dergilerinde metinler resimlemiş ve karikatürler çizmiş, hikaye ve kapak ressamlığı yapmıştır. Gerçek anlamda çizgi romanla tanışması ve okurların dikkatini çekmesi 25 Kasım 1970‘de Veb Ofset göre renkli olarak yayınlanan haftalık Tarkan dergisine çizdiği kapaklar ve Metin Soysal‘ın orta sayfada bulunan Tarihe Ün Salmış Türkler başlıklı yazı dizisine yaptığı illüstrasyonlarla gerçekleşmiştir.

1972 yılında İsmet Bozdağ’ ın yazdığı “Duman Reis ve Roçinellanın Aşkı” çizgi-romanını çizdi. Gün gazetesinde “Aslan Bey” çizgi-romanı yazdı ve çizdi.

1978 yılında askerlik görevini yerine getirdi.

1978 yılında Özgürlük gazetesinde “Çanakkale yazdı ve çizdi. 1982-1984 yılları arsında “Bağımsızlık Çocuk Magazin” dergisini yayına hazırladı ve yönetti. 1984-1989 yılları aralarında Çetin Emeç’in isteğiyle “Memo” isimli çocuk fotoromanını Özgürlük kelebek ekine hazırladı ve yönetti.

Yönetmen Tolga Ziya ile “Memo Kırlangıç Tepesi” isimli filmi çekti. Kültür Bakanlığı için “Tuşpa’dan Van’a” belgesel yapımını, afiş, pankart ve tanıtım broşürümün yanı sıra filmin senaryosunu, art direktörlüğünü ve kurgusunu hazırladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erhan Yavuz

Hürriyet gazetesini 1980’li yılların sonundan itibaren 2001 yılına değin Bulmaca, Ziyafet, Çocuk konulu bütün ilave, dergi ve sayfalarını hazırlayıp, yönetti.

Prof. Haluk Şahin ile birlikte Bağımsızlık Pazar ekinde 2yıl baştan başa “Vitrin” isimli, haftalık panaromik sayfayı hazırlayıp çizdi.

Murat Bardakçı ile Osmanlının A takımı isimli “Cimdallılar” çizgi-romanını hazırlayıp, çizdi.

Kültürlü Doğan Vakfı için Dede Korkut destanının “Bamsı Beyrek” öyküsünü çizgi film haline getirdi.

2004 yılında Vatan gazetesine “Civanmert Kerim” isimli çizgi-roman hazırlayıp çizdi.

2006-2008 yılları arasında İtalyan çizgi-roman yayınlama grubu Sergio Bonelli Editore’ ye “Volto Nascosto” çizgi roman serisinin 4, 9 ve 10. sayılarını albüm olarak çizdi.

Hz Muhammed’ in hayatıyla ilgili “Tanrısal Alımlılık” çizgi-romanı 2010 yılında Özgürlük Gazetesinde yayınlandı.

2011 yılında Kozyatağı Kültür-Sanat Merkezinde(Kozzy) ve Tuzla Sanat Galerisinde “Çizgide 40yıl” adlı bireysel fotoğraf ve çizgi-roman yapıtlarından örnekler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı