E

Ertuğrul Işınbark

Ertuğrul Işınbark Biyografisi

Ana adı Ertuğrul Işınbark olan Efsuncu Mandrake, 24 Temmuz 1940 tarihinde İstanbul Fatih´te doğmuştur. Memur olan babasının adı Şevket, annesinin adı Emine’dir.
İlk ve orta öğremini yaşlarda tanıştığı illüzyon sanatını meslek olarak benimseyerek ailesinin bütün aleyhinde çıkışlarına rağmen eğitiminin geri kalan kısmına noktayı koymuş oldu.

İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül vermiş. Büyük uğraşlardan daha sonra bulduğu “Fenni Eğlenceler” isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenmiş, bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlamış. Derken “vantrolog”luğu da becerileri arasına katmış. Kendi becerisiyle yaptığı ağzı oynayan bir kuklayı da “Cinali” adıyla gösterilerine katarak şovlarına ayrı bir renk kattı.

1962 yılında organizatörü ismin “Büyücü Mandrake” olacak dedi ve o tarihten sonra da adı her zaman pek kaldı. 1965 yılında Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979 yılında data ve becerisini paylaşmak ve de o kadar çok gencin yeteneklerini kanıtlamak sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak nedeniyle Türkiye´nin birincil ve tek illüzyon okulunu açtı.

1959 yılında yaptığı gösterilereyla” hanım ile 1960 yılında evlendi. Işın adında bir kızı var.

Türkiyenin en meşhur sihirbazı Zati Sungur 6 Temmuz 1984 tarihinde ölüm edince bir taht kavgası başlamıştı. Sihirbaz Mandrake “ben varisim” derken Sermet Erkin “başlıca ben varisim” dese de daha sonra tüm illüzyonistlerin muvaffakatiyle Türkiye sihirbazlar kralı ünvanını aldı.

1985 yılında “Ertuğrul Işınbark-Mandrake Öğretiyor” adında bir kitap yazdı.

1985 yılına gelindiğinde halen faaliyetini sürdürmekte olan illüzyonistler derneğini kurdu.

Ertuğrul Işınbark, 28 Mayıs 2014 tarihinde Çanakkale‘de 74 yaşında vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Prof.Dr.Stephen Hawking
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı