E

Ertuğrul Kurdoğlu

Ertuğrul Kurdoğlu Biyografisi

Ata Holding Idare Heyeti Başkanıydı. Dünyanın 4. Büyük barajı olan Atatürk Barajı inşaatı yapandır.
Ertuğrul Kurdoğlu, 1932 yılında Artvin’de doğmuştur. İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimini istanbul’da tamamlayan Ertuğrul Kurdoğlu 1956 yılının Haziran ayında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

Üniversiteden mezun olduktan daha sonra 5 ay dek İller Bankası’nda çalıştı. 1958-1961 yılları arasında Karayolları Samsun Bölgesi’nde Köprü Şefliği, 1961-1968 yılları aralarında Aras T.A.Ş.’de Şantiye Şefliği, ElazığBingöl Demiryolu, Karayolu, Delice-Sungurlu-Çorum karayolu inşaatında Şantiye Şefliği görevlerinde bulundu.

1969 Mart ayında kurduğu Çabuk İnşaat Tic.Ltd.Şti. ile 1969-1981 yılları arasında Gülüşkür Palu yolu, Ovacık yolu, Urfa büyük kasaba içi geçişi, Afşin Elbistan yolu, Elbistan Termik Santralı alt yapı ve İdare binaları, Kırıkkale Rafineri, Daha Alçak inşa, Demiryolu inşaatı, Yapı İnşaatları, Zonguldak-Ereğli, İsmetpaşa-Kurşunlu, Köyceğiz-Dalaman, Eski Foça-Yeni Foça Karayolları İnşaatı gibi öyle fazla projeye imza attı.

Ertuğr983 yılında Palet, Çabuk, Enerji-Su firmaları birleşimiyle ortaya meydana çıkan Soy İnşaat Ltd.Şti. Atatürk Barajı inşaatı projesini de üstlendi. 10 yılda tamamlanması planlanan projenin 8 yılda dünyanın 4. Büyük barajı olarak uluslararası ölçülerde bir kalite standardı ile 1992’de devreye girmesi dünya çapında takdir topladı.

Ertuğrul Kurdoğlu’nun kurduğu Ata Holding, finans, teknoloji, gıda, lojistik, gayrimenkul geliştirme, yapı malzemeleri üretimi, moda, turizm ve dış ticaret alanlarında etkinlik gösteriyor.

Ertuğrul Kurdoğlu, bununla birlikte, Burger King, Sbarro, Popeyes, Arby’s markalarının Türkiye lisans hakkı sahibi olan TAB Gıda, Fasdat Yiyecek Bölüştürme, Ekur İnşaat, Ekmek Unlu Gıda, Cet Key, Cet Sancak, Soy İnşaat, Ata Yatırım, Escada, Tradesoft, Entegre Harç gibi şirketlerin de arasında bulunduğu Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarının kurucuları aralarında yer almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ergun Köknar

Yaşamı boyunca, “içinde bulunduğumuz dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek gelecek nesillere karşısında bizim sorumluluğumuzdur” anlayışıyla hareket eden Kurdoğlu’nun adına Anadolu’nun çoğu şehrinde okullar ve öğrenci yurtları bulunuyor.

MNG holdingin sahibi Mehmet Nazif Günal’ın ablası Yurdanur Günal ile evli olan Ertuğrul Kurdoğlu’nun hepsi yüksek tahsilli 2 erkek 1 kız çocuğu vardır. Kızı Tuna Kurdoğlu Escada’nın başında, ufak oğlu Korhan Kurdoğlu Ata Yatırım’ın başında, büyük oğlu Erhan Kurdoğlu’da (d.1962) Burger King’in dahil 4 markanın olduğu TAB Gıda’yı idare ediyor.

Ertuğrul Kurdoğlu, 20 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da 81 yaşında öldü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı