E

Ertürk Yöndem

Ertürk Yöndem Biyografisi

Haber programı yapımcısı
Ertürk rum’un Aşkale İlçesi, Pınarkapan Köyünde doğdu. Köy eğitmeni bir baba, ev kadını bir annenin yedi çocuğundan biridir. 10 yaşına dek köyde kalır. 1953 yılında ailesi ile Ankara’ya göç edip “Bentderesi” semtine yerleşirler. İlk ve orta eğitimini gecekondu mahallesinde tamamladı. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü kazandı. 1. Sınıfı bitirir bitirmez de İstanbul’a gider. aniden kendini Yeşilçam’da bulur. Set işçiliğinden reji asistanlığına değin birçok yerde çalışır. Bir müddet sonra sinemanın kendi inançlarına ters düştüğünü görünce yeniden gitmemek üzere ayrılır Yeşilçam’dan. Ankara’ya dönüp tiyatro eğitimini 1969 yılında tamamladı.

1970 yılında topçu yedek subay olarak önce polatlı peşinde da Kars’da yaptığı askerlik hizmetinden sonra 1971 yılında TRT‘nin açtığı sınavı kazanan ve TRT’ye kameraman olarak işe başlayan Ertürk Yöneraman olarak görev yaptı. Önce televizyon dairesinde daha sonra haber dairesinde çalıştı. 1979 yılında prodüktörlük sınavını kazanan Yöndem, ‘Olayların içinden’, ‘Günün olayı’ gibi kuşaklarda programlar yaptı. 1980 e değin haber dairesi başkanlığı dahil olmak üzere farklı alanlara yönlendirilmiş görevlerde bulundu. 1980 yılında prodüktör kadrosuna atandı. Bu güne dek 456 haber programı yaptı. Yaklaşık 456 programla, ülke gerçeğini, objektif, insan haklarına saygılı, hukuktan yanlamasına, Atatürk ilkeleri doğrultusunda, ulusal birlik ve birliktelik anlayışı içinde mesaj vermeye çalıştı.

Türkiye’nin birincil resmi savaş muhabiri oldu. Kıbrıs Barışma Harekatı’nda TRT namına savaş muhabirliği yaptı. Tutsak de düştü.

Tek kanallı, siyah beyaz televizyon döneminde, TRT’de 1980’den Sonra ‘Haberden Habere’ Adlı Kuşak Programına başlayan Ertürk Yöndem, 1987 Yılında Kuşağın Adını ‘Perde Arkası’ Olarak Değiştirdi. Tek Kanallı Yıllarda Eşsiz Sunumuyla Bütünleşen ‘Perde Arkası‘ Adlı Programla Tanındı. 2002 Yılı Sonuna Kadar Sürekli Program Özellikle TRT’li Yıllarda Büyük Alkış Topladı. İşe ilk başladığı 1971’den bugüne değin TRT’de devir yapan, kimilerince ‘Kahraman’, kimilerince ‘Irkçı’ diye nitelenendirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ernest Rutherford

Ertürk Yöndem; 1979 yılında yazdığı tiyatro oyunu “Köyün Ötesinde” ile Türkiye Tiyatro Yazarları 1. Mansiyon ödülünü aldı.

TRT program yapımcısı Ertürk Yöndem‘in Kastamonu Vasıta ilçesinin Boyalı ve çevresinin sorunlarını konu ettiği programı, o dönemde büyük ses getirmiş, programdan sonra bölgeye yapılan hizmetler artmıştır.Bölgenin en manâlı eksiklerinden biri olarak görülen eğitim için Boyalı’ya Yatılı İlköğretim Alan Okulu yapılması kararlaştırılarak 1993 yılında temeli atılan okul 1996 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Katkılarından nedeniyle da bu okula Ertürk Yöndem’in adı verilmiştir. Ertürk Yöndem 1970 yılında er adında iki oğlu var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı