E

Esat Mahmut Karakurt

Esat Mahmut Karakurt Biyografisi

Esat Mahmut Karakurt, bilhassa “Kadın İsterse” adlı romanıyla bilinen Türk yazardır. Esat Mahmut Karakurt, birincil hikaye kitabı Aşkın Alevleri’ni 1926 yılında yayımladıktan sonra 1960 yılına değin kaleme aldığı toplam 16 romanıyla, aşk, serüven ve casusluk romanları alanında Cumhuriyet dönemine damgasını vurmuş, geniş bir bayan okuyucu kitlesine ulaşmış yazarlarımızdandır.

Esat Mahmut Karakurt, 1902 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Şûra-yı Devlet üyesi Urfalı Mahmut Nedim Bey’dir. Esat Mahmut Karakurt, ilköğrenimini Kadıköy Sultanisi’nde tamamladı. İstanbul Diş Hekimliği Okulundan 1924 yılında mezun oldu ve arkasından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1930 yılında bitirdi.

İş hayatına 19 yaşında Çevirmen-ı Realite gazetesinde muhabir olarak başladı.

Esat Mahmut Karakurt, Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra sıra ile yazarlık, gazetecilik, 1938 yılından itibaren avukatlık yapmış en sonunda ise Galatasaray Lisesi‘nde Türkçe öğretmenliği yapmaya başlamıştır. 1930 yılında başladığı Galatasaray Lisesi Türkçe ve edebiyat öğretmenliği görevini 1957 yılına dek sürdürdü.

İlk yazıları muhabir olarak çalıştığı Çevirmen-ı Hakikat gazetesinde yayınlandı. sonra çalıştığı İleri, İkdam, Cumhuriyet, Betimleme, Yeni Sabahleyin gibi gazetelerdeki polisiye olayları konu alan röportajlarıyla tanındı. Polisiye olayları izleyen bir gazeteci olması onu polisiye öyküler ve romanlar yazmaya sevk etti ve edebiyatımızda polisiye roman ve hikaye türünde manâlı bir yazan haline geldi. Yazarlığa ateşkes yıllarında minik öyküler yazarak başlayan yazan sonradan popüler polisiye aşk ve serüven romancılığına yöneldi. Küçük öyküler yazdı. Ama daha fazla birçok sinemaya uyarlanan, olaya dayalı aşk ve serüven romanlarıyla ün kazandı. Esat Mahmut Karakurt 1926 – 1960 yılları arasında toplam 16 roman yazmıştır. Yazarın 17 romanından 26 film senaryosu yazılı ve Türk sinemasına aktarılmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elano

Öğrenim düzeyi düşük bir okuyucu kitlesine yönelik aşk ve serüven romanları ile popüler oldu. Romanlarının konuları Makedonya, Romanya, Yemen ve Arabistan’a değin uzanan bir mekânda geçer. Millî duygular ve vatan sevgisini, buna alt olarak da Türk askerleri ve tanıdık olmayan kadınlar arasındaki aşkı işledi. Kitapları fazla sayıda zorlama yaptı. Cumhuriyet dönemi yazarları aralarında geniş kitlelere okuma alışkanlığı kazandırmak ve Türkçeyi sevdirmek bakımından yardımsever oldu.

Esat Mahmut Karakurt’un toplam 16 romanının sekizi casusluk, savaş, polisiye öğeler taşıyan macera ağırlıklı romanslar iken öteki sekizi erkek ve kadın kahraman arasındaki aşka odaklanmıştır.

“Ankara Ekspresi” (1946) adlı eseri dikkatleri üstüne çekmeye başlar. Bu eserinde Türklerin “inatçı, cesur, şerefine düşkün bir ırk” oluşu konusunu işlemiş, Alman yetkililerin ağzından aktarılmış gibi az kalsın Türk hükümetine ve Milli Şef İsmet İnönü’ye hürmetlerini ve bağlılığını bildirmiştir. Bu roman Türkleri karalayan Geceyarısı Ekspresi romanına bir yanıt niteliğinde olduğu değin bir anlamda da Esat Mahmut’un siyasete atılmasına ihtimal verecek adımların ilki olacaktır. Bu roman doğru içten ilk Türk casusluk romanı olarak da kabul edilebilecek düzeyde olmuştur.

Esat Mahmut Karakurt, 1954 yılından daha sonra siyasete atılarak 1954-1960 yılları arasında TBMM XI. Dönem Şanlıurfa milletvekilliği yapmıştır. 1961-1966 yılları arasında ise Cumhuriyet Senatosu Şanlıurfa Üyeliği (15 Ekim 1961 – 5 Haziran 1966) yapmıştır.

Esat Mahmut Karakurt, 15 Temmuz 1977 tarihinde İstanbul’da 75 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1926 – Aşkın Alevleri
1926 – Kaba Bir Kız Sevdim
1926 – Çölde Bir İstanbul Kızı
1934 – Dağları Bekleyen Kız 1936 – Allahaısmarladık
1937 – Ölünceye Değin
1938 – Son Gece
1939 – Bayan Severse
1940 – İlk ve Son
1940 – Kocamı Aldatacağım
1945 – Sokaktan Gelen Kadın
1946 – Ankara Ekspresi
1948 – Bir Kadın Kayboldu
1949 – Ömrümün Tek Gecesi
1952 – Erikler Çiçek Açtı
1954 – Son Tren
1960 – Bayan İsterse

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emrah Kaman
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı