E

Eşref Armağan

Eşref Hediye Biyografisi

Eşref görmez bir ressamdir. Doğuştan Olan kördür. Hiç görmemiştir ve renkleri anlamaz.

Eşref Hediye, 1953 yılında İstanbul’da Fatih’te doğmuştur. Hiçbir öğrenim görmüyor. Yazmayı kendi kendine öğreniyor. Küçükken, babasının dükkânında baca borularını keserek ona takviye ediyor. 6 yaşında karakalemle birincil çizgilerini çiziyor. 18 yaşında ise, önce parmakları ile kâğıt üstüne, sonradan kartona yağlıboya resim yapmaya başlıyor.

Gözleri hiç görmediği halde, resim yapıyor. Cisimleri eline alıyor, cisimleri eliyle algılıyor, elinde yoğuruyor ve onlara doğadaki renklerini veriyor. Ne renk biliyor, ne gövde. Ama, o cisimler ve renkler şaşmıyor.

Eşref Armağan doğuştan görme engelli Türk ressamdır. Yaşamı baştan başa görmediği nesnelerin maket modellerine parmak uçlarıyla dokunarak onları başarıyla resmedebilmiştir. ‘The Colors of Darkness’ isimli ödüllü belgesele konu olmuştur.

Keza Real Super Humans isimli belgeselde de benzer şekilde kendisinden detaylı bir biçimde bahsedilmektedir. Hiç görmediği nesneleri dokunduktan daha sonra resmedebilme yeteneği nedeniyle Harvard Üniversitesi nöroloji bilim dalından profesörler kendisinin beyin fonksiyonlarını incelemiş, bunun sonucunda Eşref Armağan’ın bir nesneye dokunduğunda beynindeki görülen cisimlerin algılanması ile ilgili bölümün harekete geçtiğine şahit olmuşlardır.

Hakkında ünlü İngiliz bilim dergisi ‘New Scientist’te makale yayınlanan Eşref Armağan, yaşamını Ankara’da kendisi gibi görme engelli eşiyle beraber sürdürmektedir. Menajerliğini yapmakta olan ve otuz sene evvel Türkiye’de evlenmiş Amerikalı bir bayan olan Joan Eröncel, ile 1994 senesinde tanışır. Joan, onun eserlerinin mükemmelliği karşı hayran olur ve ona destek etmeye karar verir. Hatta onun namına bir internet sitesi açar (www.armagan.com). Şu an onarılmış bir sitesi daha bulunmaktadır (www.esrefarmagan.com).

Eşref Armağan, çok özel bir Türk ressamdır. Eserleri keza Türkiye çapında, hem de yurt haricen değişik sergilerde yer almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elia Kazan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı