E

Eugene Pottier

Eugene Pottier Biyografisi

Meşhur Enternasyonal marşının sözlerinin yazarı olan Fransız devrimci Eugene Pottier, sosyalist, şair, mason ve taşıma işçisidir.

Eugene Pottier, 4 Ekim 1816 tarihinde Fransa, Paris’te iddiasız bir sandık yapımcısı zanatkârın oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Eugène Edine Pottier’dır. Küçük yaşta işçiliğe başladı. Babası onu 12 yaşında okuldan alıp, yanında çırak yerine getirmek istedi. Lakin Eugène baba mesleğinden hoşlanmadığı için kağıt işçiliğini tercih etti. Sanayi desinatörlüğü alanında uzmanlaştı. Genç yaşta cumhuriyetçi fikirlerin etkisiyle şiirler yazar Pottier, 1830 Devrimini destekleyerek “Yaşasın Bağımsızlık” adlı şiirini devrime adadı.

1848 Şubat Devrimi’nden daha sonra işçi sınıfının haziranda giriştiği ama yenilgiye uğradığı ayaklanmaya katılarak, barikatlarda dövüştü. Bu yıllarda gerçekleşmesi imkansız sosyalistlere bilhassa Jean Baptiste Joseph Fourier‘in görüşlerini destekliyordu. Bir yandan da işçilerin örgütlenmesi için uğraş veren Eugene Pottier, değişik çoğu işe girip çıktıktan sonradan resim yapmayı öğrenip Paris’in bez üstüne en iyi fotoğraf yapan ressamlarından biri olduktan sonra, 1867’de La chambre Syndicale des Ateliers de Dessin’i (Fotoğraf Atölyeleri Sendika Odası) kurdu. 1851 yılında kumaş üzerine desen basan bir atölyede yöneticilik yaptığı sırada bu meslek kolundaki işçilerin bir araya gelmesini sağladı. Gerisinde bu işçilerin oluşturmuş olduğu birliğin Enternasyonal’e girmesini gerçekleştirdi.

Eugene Pottier, , sendikası ile Nisan 1870’de I. Enternasyonal’e (Assocation İnternationale des Travaileurs. Çalışanlar/ İşçiler Milletlerarası Derneği) katıldı.

İmparatorluğun düşüşü, Cumhuriyetin 4 Eylül 1870’de ilânı ve savaş üstüne, Pottier, Cumhuriyet’in kurtarılması ve savunulması için milli muhafız birliğinde astsubay olarak görev aldı.

Paris Komünü içinde epeyce etkili görevler alan Eugene Pottier, 18 Mart 1871’de Paris’te Komün ilânı üstüne yapılan seçimlerde Komün üyeliğine seçildi. 21 Nisan’da ise Komün’ün örgütlediği Ulus Hizmetleri Komisyonu’nunda üyesi olarak tayin yaptı ve Millet Selameti Komitesi’ni destekledi. Versaile yanlılarına aleyhinde günlerce barikatlarda dövüştü, şiirleriyle; direnen komüncülere yardım oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emrach Uskovski

Sonunda 17 Mayıs 1873 tarihinde Versaile kadar gıyabında idama mahkûm edildi. Önce İngiltere‘ye oradan da ABD‘ye kaçtı. Burada da Amerikan emekçi hareketinin örgütlenmesi için çalışan Eugene Pottier, Komüncülerle olan ilişkisini devam ettirdi. ABD Sosyalist Parti kurucuları aralarında yer aldı. 1880 genel affından sonradan her tarafta Paris‘e sözde felç ve fakir olarak döndü.

1883’te Lice Chansonnière (Türkü Yarışması) göre düzenlenen yarışmaya katıldı. 300 namzet aralarında birinci seçildi. Bu Nedenle Fransa’ya dönüşü duyuldu. Yeni şiirleri tanıdıkları, bu arada müzisyen, besteci ve türkücü Gustave Nadaud kadar ilgi ve beğeniyle karşılandı.

Bu dönemde Eugene Pottier, Jules Guesde ve Paul Lafargue’in Le Socialiste gazetesine katkıda bulundu. Onların Parti Ouvrier Français (Fransız İşçi Partisi)’nin kurulması ve geliştirilmesi çabalarına yardımcı oldu. Şiirleri arkadaş ve tanıdıklarının yardımı ile 1887’de Chants Révolutionnaires (Devrimci Türküler) adıyla yayınlandı.

Bir müddet daha sonra hastalığı arttı ve bir zaman daha sonra da 6 Kasım 1887 tarihinde Paris’te Lariboisière Hastanesinde felçten öldü.

9 Kasım 1887 günü Paris’li işçiler Eugene Pottier’in cenazesini kurşuna dizilen Komüncülerin defnedildiği Pere-Lachaise mezarlığında uğurladılar. Polis kanlı bir hücum düzenleyerek işçilerin taşıdığı kızıl bayrağı almaya çalıştı. Cenaze alayına büyük bir topluluk katılmıştı. Her yanlamasına “Yaşasın Pottier!” sloganları yükseliyordu.

Bugün tüm dünyada emekçi sınıfının marşı olarak aşina Enternasyonal marşının sözlerini 1871‘de yazan Eugene Pottier’in şiirleri 1887’deki ölümünden sonradan Chants Revolutionnaires (Köklü Değişiklik Şarkıları) adıyla yayınlandı.

Enternasyonal marşının sözlerini 29 Haziran 1871’de tamamladı. Bu şiir Pierre Degeyter göre 16 Temmuz 1888’de bestelenmiştir.

Mart 1871’de Paris Belediye Meclisi üyesi olarak Paris Komünü’ne seçilen Eugene Pottier, Komün’ün yenilgisinden sonra, Haziran 1871‘de Enternasyonal (L’Internationale) şiirini yazdı. Bu şiir, Milletlerarası İşçi ve İş Dünyası Birliği’nin son yıllarında kullandığı marş oldu (1871-1876) ve o zamandan beri birçok sosyalist ve sol siyasi uluslararası kuruluş tarafından kullanıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Eric-Jan Zürcher

Eugene Pottier, 1873-1880 yılları arasında New York‘ta sürgündeyken New York’taki Les Égalitaires locasına kabul edildi.

Eugene Pottier, 6 Kasım 1887 tarihinde Paris, Fransa’da 71 yaşında ölmüştür.

Lille şehri belediye başkanı almak isteyen Gustave Delory ise o sıralarda yapacağı “seçim kampanyasına uygun bir marş” ararken, 1888’de Paris’te, bir yıl önce ölen Eugéne Pottier’nin Chants Révolutionnaires isimli kitabındaki L’İnternationale şiirine hayran oldu ve Lille‘ye geri döndükten daha sonra şiirin bestelenmesi için kabiliyetli bir müzisyen aramaya başladı. 15 Temmuz 1888 tarihinde fabrika işçisi müzisyen Pierre Degeyter bu işi üstlendi ve birkaç gün içinde bildiğimiz Enternasyonal marşı ortaya çıktı

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı