E

Eva Braun

Eva Braun Biyografisi

Eva Anna Paula Braun, Adolf Hitler‘in 1912 doğumlu Alman eşi. Braun, Hitler’in yanına çok mutsuz bir hayat sürmüş lakin herşeye karşın uzun yıllar her tarafında onun yanına olmuş, hatta onunla birlikte, evlendikten 1 gün sonra intihar etmiştir.

Eva Braun, 6 Şubat 1912’de Münih, Almanya’da doğdu. Annesi Franziska Kronberger, babası ise bir öğretmen olan Friedrich Fritz Braun idi. İkisi de saygıdeğer Bavyeralı ailelerden geliyorlardı. Eva, ailenin 2. kız çocuğuydu. Ablası 1908 doğumlu Ilse, küçük kız kardeşi ise 1915 doğumlu Gretl’dı. Liseden sonraki eğitimine bir manastırda aldığı ekonomi dersleriyle devam etti. Notları mükemmel değildi oysa atletizme karşısında bir yeteneğinin olduğunu keşfetmişti. Çevresindekiler ise onu fazla güzel buluyordu. Bir tıp bürosunda birkaç ay her tarafında resepsiyonist olarak çalıştı. 17 yaşına geldiğinde, Nazi Partisi’nin devlete ait fotoğrafçısı olan Heinrich Hoffmann’ın yanında asistan olarak işe başladı. 1929 yılında Hitler’le burn’la 1920ler’ de güvenlik amacıyla kullandığı takma ad olan “Herr Wolff” adıyla tanıştırıldı. Eva, Hitler’i arkadaşlarına “gülünç bıyıklı, açık renk bir İngiliz paltosu giyen ve kocaman bir fötr şapka içeren bir centilmen” olarak anlatmıştı. Her ikisinin ailesi de Hitler – Braun ilişkisine aleyhinde çıkıyordu bu yüzden ikilinin ilişkisindeki ilk 2 sene hakkında çok eksik şey biliniyordu. Braun’un babasının karşısında çıkmasının ahlaki ve politik nedenleri vardı ve Hitler’in üvey kız kardeşi Angela Raubal, Eva’yı 2. derslik bir insan olarak görüyordu.

1931’de Angela Raubal’ın kızı Geli Raubal öldü. Raubal’in Hitler’in sevgilisi olduğu söyleniyordu. Bir Takım tarihçiler bunun bir intihar olduğunu çünkü Geli’nin, Hitler’in Braun’la olan ilişkisine daha pozitif katlanamadığını, bazıları da onu Hitler’in öldürdüğünü ya da öldürttüğünü savunuyordu. Bu sırada Hitler aktris Renate Müller gibi diğer kadınlarla da görüşüyordu. Müller’in erken ölümünün de bir intihar olduğu öne sürüldü. Eva Braun da ilki 1932’de, ikincisi 1935’te olmak üzere iki kez intihar girişiminde bulundu. İlk seferde kendisini boynundan vurmaya çalışmış, ikincisinde de fazla dozda uyku hapı almıştı. Braun kendine geldikten daha sonra Hitler ona daha iyi davranmaya başladı, hatta ona Münih’te bir villa ve bir Mercedes aldı ve bir sürücü atama etti. 1936 yılında Eva Braun Hitler’in yanına, Berghof’taki evine taşındı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erol Günaydın

Hitler ve Braun toplum içine hiçbir vakit bir çift olarak çıkmadı. Bunun nedeninin, Hitler’in kadınlar arasındaki popülaritesini ve onların desteğini yitirmek istememesi olduğu düşünülüyordu. Alman halkı Braun ve Hitler ilişkisinden savaş sonrası döneme kadar farkında değildi. Albert Speer’ in anılarında anlattığına kadar Eva, Hitler’le aynı odada yatmazdı, bambaşka bir orı geldiğinde Eva ortaya çıkabiliyordu fakat yüksek rütbeli devlet memurları evi ziyarete gelirse Eva Braun ortadan kaybolmak zorundaydı. Onu tanıyanlar, Braun’un Hitler’e duyduğu derin tahvil yüzünden katlandığı bu mutsuz hayatı görür görmez onun için üzülüyorlardı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Eva Bruan günlerini çalışma yaparak, film izleyerek ve aşk romanları okuyarak geçiriyodu. Fotoğrafçılığa bir zamanlar beri merakı vardı. Sonraları Hitler filmlerinde kullanılan görüntülerin çoğu, Braun’un kendi karanlık odasında çıkarttığı resimlerdi.

Hitler’i tanıyanlar, onun Eva Braun’un sesini duyunca daha mutlu olduğunu ve her zaman onunla birlikte elde etmek istediğini söylüyorlardı. Braun’un şapkalarıyla dalga geçiyordu, bazen de alıştırma odasında birlikte saatler geçiriyorlardı. Hitler onunla ilgilenemeyecek dek meşgul olduğunda Braun kesintisiz ağlayarak olurdu. Münih’teki evinin önünde bir bayan Eva Braun’a “Führer’in fahişesi” diye bağırınca Hitler evin önüne onlarca polis koruması koydurttu.

Hitler’in kadınların makyaj yapmasına karşı olduğu bilinirdi. Hizmetçilerinin anlattığına tarafından bir akşam yemek yemek sırasında Braun’un rujunun izi mendile çıktığında Hitler gülerek “Yakında o dudak boyası ölü askerlerin bedenlerinden yapılacak” demişti.

1944 yılında Eva Braun, kuzeni Gertraud Weisker’i Berghof’taki eve eğlence etti. Weisker, anılarında Almanya’da makyaj gerçekleştirmek, sigara ve içki içmek gibi kadınların yapmasının yasak olduğu herşeyi Eva’nın yaptığını, oysa onun, hayatında gördüğü en mutsuz bayan olduğunu anlattı. Weisker hukuki olmayan birşey yapmış, BBC’nin radyo yayınını dinlemişraun’a da anlatmıştı. Ayrıca her ne değin Yahudiler’e fena davranıldığının farkında olsalar da birleştirme kampları hakkında hiçbir şey bilmediklerini anlatmıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Enrico Macias

Weisker, Eva’yı en son Ocak 1945’te görmüştü. Tarihçilerin yanıldığını, Eva’nın bir Nazi değil, kapana kısılmış biçare ve mutsuz bir bayan olduğunu söylüyordu. Kuzenine kadar Braun dış görünüşüne fazla tartı veriyordu ve çok hoş olduğunun farkındaydı. Onu ziyarete gittiğinde yanlarında durmadan 3 Nazi askeri duruyordu bu yüzden ne Hitler ne de toplama kampları hakkında konuşabilmişlerdi.

3 Haziran 1944’te Eva Braun’un kız kardeşi Gretl, Hitler’in bir tanıdığı olan ve Heinrich Himmler’in iletişim subayı olarak çalışan Herrmann Fegelein’la evlendi. Ama savaşın son günlerinde Fegelein, diğer bir kadınla İsveç’e kaçmaya çalışırken yakalandı ve Hitler’in emriyle idam edildi. Bu sırada Gretl Fegelein 8 aylık hamileydi ve doğan çocuğuna Eva Fegelein adını verdi.

1945 yılının başında, Kızıl Ordu Almanya’ya girdiğinde Eva Braun, Hitler’in yanından ayrılmayarak ona en vefalı insanlardan biri olduğunu göstermişti. Hitler ve Braun, 29 Nisan 1945’te Joseph Goebbels ve Martin Bormann şahitliğinde evlendi. Braun, siyah ipekli bir elbise giydi. Resmi adını Eva Hitler’e çeviren Braun’a “Bayan Hitler” olarak hitap edilmesi emredilmişti oysa Hitler onu “Matmazel Eva Braun” olarak çağırıyordu.

Bir süre sonra Eva’nın Hitler’in çocuğunu taşıdığı dedikoduları yayılmaya başladı fakat bunu kanıtlayacak hiçbir semptom ortaya çıkmadı. Braun ve Hitler, 30 Nisan 1945’te birlikte intihar etti. Eva Braun siyanür aldı, Hitler ise kendini vurdu. Eva Braun öldüğünde 33 yaşındaydı. Cesetleri Reich Chancellery bahçesinde yakıldı. Cestlerinden arda kalanlar daha sonra Ruslar kadar bulundu ve Sovyetler Birliği’nin Doğu Almanya‘daki binalarının olduğu yere, Joseph ve Magda Goebbels ve 6 çocuklarının cesetleriyle birlikte el altından gömüldü.

Braun ölmeden önce kendisine ait bütün eşyaları babasına yollamıştı. Annesi Franziska, 1976‘da, 96 yaşında Bavyera’da öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Esra İnal

Eva Braun, çok uzun yıllar her tarafında hep Hitler’in yanına ona takviye olmuştur. Hitler üstündeki siyasi baskısı ve etkisi hakkında bilenenler fazla azdır ancak bu etkinin en az seviyede olduğu tahmin edilmektedir. yine de tarihçiler Braun’un 3. Reich’ın iç mekanizması hakkında birçok önemli detayı bildiğini düşünmektedirler. Dıştan bakıldığında politikayla ilgili yok gibi görünmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı