E

Eva Peron

Eva Peron Biyografisi

Maria Eva Duarte de Peron, eski Arjantin Başbakanı Juan Domingo Peron‘un ikinci eşi. Evita adıyla da bilinen, Latin Amerika‘nın yetişdirdiği en sıradışı bayan aktris, politikacı.

7 Mayıs 1919 tarihinde, Arjantin’in Los Tolodos kentinde, Juan Duarte ve Juana Ibarguren‘in evlilik dışı çocukları olarak dünyaya geldi. Zaten evli olan Juan Duarte, daha sonra Evita’yı ve Juana’yı terkederek, büyük sıkıntılar yaşamalarına sebep oldu. Bu dönemde Arjantin’de, evlilik dışı kişiler yasalar tarafından dışlanmaktaydı. Evita, yıllar daha sonra doğduğu yere dönerek, bu dönemle ilgili herşeyden kurtulmak için, doğum belgesini ortadan kaldırdı.

En büyük gerçek dışı aktris elde etmek olan Peron, küçük kasabalarda fakirlik içinde geçirdiği çocukluğunun gerisinde, hayalini yapmak için 1930‘lu yıllarda Buenos Aires‘e gitti.

Buenos Aires’te bir radyo istasyonunda bulduğu işe birsüre devam etti ve 1943 yılında, dönemin Sosyal Güvenlik Bakanı olan Juan Peron ile tanıştı.

Evita, Juan Peron’un başbakan aya, insanlar aralarında popüler olması yönünde eşi görülmemiş bir takviye verdi. Juan Peron, 1945 yılında, başkanlık yarışında kendisinden çekinen iktidardaki rakipleri göre tutuklandı ama Eva’nın çabaları ile toplanan ve hükümete Peron’un suçsuz olduğunu söyleyen takriben 300.000 kişinin ısrarlı isteği üzerine bağımsızlık bırakıldı.

21 Ekim 1945 tarihinde çiftin ilişkileri evlilikle sonuçlandı. Juan Peron’un başbakan seçilmesinin gerisinde, Evita’nın eşine politik kulvarda olan desteği artarak devam etti. daha sonra Alıştırma Bakanı olan Evita fakir Arjantin halkına verdiği sözleri tutarak, ücretlerin arttırılması ve daha iyi sosyal standartlar konularında incelemeler yaptı.

1951 yılına gelindiğinde, Evita başkan yardımcısı elde etmek için adaylığını düşünmeye başladı. Hükumet içinde gitgide büyüyen bir güce sahip olmaya başlayan Evita’nın adaylığı, onu alaycı böylece çok askeri lider göre büyük bir hoşnutsuzlukla karşılandı. Arjantin Anayasası’na tarafından başkan yardımıcısı, başkanın ölümü halinde onun yerini almaktaydı ve böyle bir koşul askeriyenin kabullenebileceği bir şart olamazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elizabeth Mitchell

İşçilerden, sendikalardan ve kadınlardan büyük bir destek aldı ve bu takviye, eşi Juan Peron’u bile oldukça şaşırttı.

1951 yılında sağlığı bozlumaya başlayan Evita, bir ameliyat geçirdi. Halka Apandist amelyatı olarak yansıtılmasına karşın, hastalığı ciddiydi. Rahim kanseri olmuştu ve fazla boyutlara varan halsizlik ve takâtsizlik ile başetmekte epeyce güçlük çekiyordu. İlerlemiş olan hastalığını iyleştirmek için yapılan ameliyatlar yardımsever olmadı. Bir zaman sonradan Evita, yardım almadan ayakta duramayacak ışık halkası geldi.

Juan Peron’un ikinci kez başkan seçilmesinden birkaç gün daha sonra Eva Peron, bir devlet töreni ile, “ulusun ruhani lideri” olarak adlandırıldı.

Tedavisi için gittiği Amerika‘da kemoterapi fark etti. O dönemde çok yaygın olmayan bu tedavi şekli birincil kez bir Arjantin vatandaşına uygulanmaktaydı. Sonuçsuz kalan çabaların gerisinde, 26 Temmuz 1952‘de, az önce 33 yaşında, hayata veda etti. Ölümünün arkasında Arjantin’de geniş çaplı bir matem duyuru edildi. Eva’nın cenazesi, ölümünden sonra da halkın görebilmesi için mumyalandı.

Ölümünden sonradan gerçekleşen askeri darbe ile, Juan Peron’un iktidarı yıkıldı ve Evita’nın sergilenmek için hazırlanan cenazesi 16 yıl her tarafında ortadan kayboldu. Askeri Hükümet, Peron çifti ile ilgili bütün dokümanlara yasaklar getirdi. 1973 yılında askeri yönetim sona erdi ve sürgünden dönen Juan Peron, üçüncü kere başkan seçildi. Juan Peron’un 1974 yılındaki ölümünün gerisinde, Evita’nın İspanya‘daki cenazesi yeniden Arjantin’e getirilerek, Buenos Aires’teki aile mezarlığına defnedildi.

Hakkında böylece fazla film çekilen ve kitaplar yazılan Evita, Arjantin tarihinde bir efsane olarak herzaman yerini korudu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı