E

Evan Spiegel

Evan Spiegel Biyografisi

İş adamı, İnternet Girişimcisi

Amerikalı internet girişimcisi. Kurucuları arasında olduğu Snapchat‘in icra kurulu başkanıdır.

Evan Spiegel, 4 Haziran 1990 tarihinde Los Angeles, Kaliforniya, ABD’de Melissa Ann Thomas ve John W. Spiegel çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Evan Thomas Spiegel’dir. Caroline Spiegel, Lauren Spiegel adlarında iki kardeşi vardır. ABD’nin batı sahilindeki Los Angeles bölgesinde ve Malibu’nun anında doğusunda bulunan Pacific Palisades’de gelişen Spiegel, iki avukatın en büyük oğlu. Annesi ve babası, Spiegel henüz lisedeyken boşanmış.

Evan Spiegel Stanford Üniversitesinden mezun oldu.

Evan Spiegel, Stanford Üniversitesinde okurken Reggie Brown ve Bobby Murphy ile tanıştı ve birlikte Snapchat‘in altyapısını 2011 yılında yaptılar. Evan Spiegel’e Snapchat’i yaratma fikri, Stanford Üniversitesi’nde okuduğu dönemde, pazarlama dersinde gelmiş. İleride size sorun yaratabilecek “sakıncalı” fotoğrafları Facebook’tan silmenin zorluklarından bahseden arkadaşlarını hatırlayan Spiegel, konuyu derinleştirmek istemiş. Yanına sıra arkadaşı Bobby Murphy’yi alarak, insanların tereddütsüz arasında gülünç, matrak, sakıncalı “selfie” portrelerini paylaşabileceği ve fotoğrafın hiçbir iz bırakmadan değil olacağı bir başvuru hayal eden Spiegel, projesini hayata geçirmiş.

Spiegel’in 2011 yılında yarattığı tatbik, Stanford kampüsünde büyük bir heyecanla karşılanmış ve kısa sürede kampüs servuygulama haline gelmişti. Umulmadık galibiyet aleyhinde epeyce şaşırdığını bildiren ve eğitimini yarıda bırakarak Snapchat için yatırımcı arayışına girdiğini söyleyen Spiegel, bankacıların kendileriyle dalga geçer gibi konuştuğunu anlatıyor: “Tüm yatırımcılar bize benzer şeyi söylüyordu: “Hayatımızda duyduğumuz en abuk subuk fikir!”. Aldığı ret cevaplar aleyhinde yılmadı.

Snapchat’in değeri 2016 yılı için yaklaşık 20 milyar dolar!

Evan Spiegel, 2015 yılından beri Miranda Kerr ile olup 2016 yılında evlenmeye karar vererek nişanlanmışlardır.

Forbes’e tarafından Evan Spiegel’in 2016 yılında kişiye özel serveti 2,1 milyar dolardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   El Cezeri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı