E

Evangeline Lilly

Evangeline Lilly Biyografisi

Evangeline Lilly, 1979 doğumlu Kanada’lı aktris. Lilly, 2004 yılında yayınlanmaya başlayan Lost adlı dizide Katherine ‘Kate’ Austen karakterini canlandırıyor.
Nicole Evangeline Lilly, 3 ağustos 1979’da ev ekonomisi öğretmeni bir baba ile güzellik uzmanı bir annenin iki kızından ilki olarak Alberta, Kanada’nın Fort Saskatchewan kasabasında dünyaya geldi. Koyu hristiyan inanca sahip olan ailesinin o küçükken televizyonları yoktu.

14 yaşına kadar değişik çocuk projelerinde gönüllü olarak çalışan Lilly, British Columbia Üniversitesi’nde uluslar arası ilişkiler bölümünde okurken bir dünya kalkınması ve insan hakları komitesi kurdu ve yürüttü. 18 yaşındayken kısa bir zaman Filipinler’de misyonerlik yapan Lilly, bu sırada otlardan üretilmiş bir kulübede yaşadı.

Lilly, Ford Modellik Ajansı göre İngiliz Kolombiyası’nda Kelowna caddelerinde keşfedildi. Modellik gerçekleştirmek istemediğinden önceleri bu fikre sıcak bakmasa da sonra üniversite masraflarını yerine getirmek için Ford’un oyunculukla ilgilenen bir koluyla anlaştı.

ne televizyon reklamında oynadı, G4 kanalında yayınlanan vidyo oyunları programı Judgment Day’de yeraldı. 2003 yapımı Freddy vs. Jason’da liseli bir kız olarak göründü. Smallville’in bir bölümünde havuz sahnesinde ve 2004’de ABC’de yayınlanan nefret edilen şey dizisi Kingdom Hospital’de gözüktü. Lilly, konuştuğu ilk rolü Lost dizisinde yakaladı.

Lost dizisinde oynaması kararlaştırıldığında uzun süre egzersiz vizesi alamadığı için amerika’ya giremeyen Lilly, başka bir oyuncu düşünülmeye başlandığı sırada bu problemi aştı ve 1 gün gecikmeyle çekimlere katılmayı başardı. Lost dizisinden 2004 yılında 80.000 dolar şampiyon Lilly, Entartainment Weekly göre 2004’ün çıkış yapan yıldızı seçildi. Çekimleri Havaii’de yapılan dizide önceleri yüzme bilmeyen Lilly, şunları söylemişti:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBir Zamanlar sudan korkardım. Bu yüzden yüzme dersleri aldım ve şimdi doğrusu okyanusu çok seviyorum. Okyanus fazla sıcak, dostane ve konuksever. Bundan Böyle okyanusta olmadığım her gün benim için beceriksiz bir gün.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erol Günaydın

2006’da FHM Dergisi’nin En Seksi 100 Kadın listesinde 8. sırada yeraldı ve 2005’de 2. olduğu Maxim’in Hot 100 listesinde 2006’da 67.sıraya düştü. Evangeline, kendisine yöneltilen bir soruya cevap olarak seks ve çıplaklık taşıyan sahnelerde yer almayacağını söyledi.

Ağaçlara kolayca tırmanmasından nedeniyle Lost’daki oyuncu arkadaşları göre Monkey, ve Eva diye çağrılan Lilly, bununla birlikte da hristiyan inancıyla tanınıyor. Bir ramıştı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif popular kültürle iç içiçe değilim, televizyonum yok ve televizyon seyretmiyorum.

Lost’un 1. ile 2. sezon arasındaki dönemde Ruanda’daki yoksullara yardımcı olmak için oraya dışarı giden Lilly, aynı zamanda genç kızları tecavüzcülere karşı kendilerini savunmaları için eğiten Just Yell Fire adlı bir vidyonun promosyonuna yardım etti.

çok eskiden uçuş görevlisi olan ve mükemmel Fransızca konuşabilen Evangeline, Kanada’lı hokey oyuncusu Murray Hone ile 2003–2004 yılları arası evliydi. Lilly’nin bir süredir birliktelik yaşadığı Lost dizisindeki rol arkadaşı Dominic Monaghan ile nişanlandı ve 2004-2009 yılları aralarında birlikte yaşadılar.

2010 yılında Norman Kali ile evlendi. Kahekili (d.2011) adında bir oğlu vardır.

Filmleri ve Dizileri :
2015 – Yemin-Man (Hope) (Sinema Filmi)
2014 – Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Tauriel) (Sinema Filmi)
2013 – Hobbit: Smaug’un Verimsiz Toprakl… (Tauriel ) (Sinema Filmi)
2012 – Hobbit: Beklenmedik Gezi (Tauriel) (Sinema Filmi)
2011 – Çelik Yumruklar (Bailey Tallet) (Sinema Filmi)
2008 – Ölümcül Kapan (Connie James) (Sinema Filmi)
2008 – The 60th Primetime Emmy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Afterwards (Claire) (Sinema Filmi)
2005 – Çılgın Haftasonu (Simone) (Sinema Filmi)
2004 – 2010 – Lost (Kate Austen ) (TV Dizisi)
2003 – Stealing Sinatra (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı