E

Evgeni Plushenko

Evgeni Plushenko Biyografisi

Artistik buz patencisi

Rus buz patencisi. 2006 Olimpiyat şampiyonu, 2002 ve 2010 Olimpiyat ikincisidir. Yedi defa Rusya şampiyonu, dört defa Grand Prix Finalleri şampiyonu, yedi kere Avrupa şampiyonu, üç kez Dünya şampiyonudur.

Evgeni Plushenko, 3 Kasım 1982 tarihinde Rusya’da, Solnechny’de Tatiana Vasilievna Plushenko, Victor Plushenko çiftinin oğlu olarak doğmuştur. daha sonra ailesi ile Volgograd’a (eski Stalingrad) taşındı. Babası bir marangoz olan Evgeni Plushenko, 4 yaşında buz patenine başladı. 11 yaşına geldiğinde Volgograd’da çalıştığı buz pateni pisti kapatıldı. O zamanlar antrenörlüğünü Mihail Makoveyev yapıyordu. Öğrencisinin yeteneğinin farkında olan Makoveyev, onu Sankt-Peterburg’a meşhur antrenör Aleksey Mişin’e götürdü. Mişin, o sıralarda, 1994’te Kış Olimpiyatlarına katılan Aleksey Urmanov ile genç bir patenci olan Aleksey Yagudin’i çalıştırıyordu.

Bütün aile Saint Petersburg’a yerleşebilecek durumda değildi. Pluşenko, yalnız başına Mişin’in yanında gitti. Bir sene sonradan annesi de Saint Petersburg’a gelmişti fakat marangoz olan babası Viktor ve kız kardeşi Elena Volgograd’da kalmıştı. Basit bir apartman dairesine yerleşen Pluşenko ve annesi, bir vakit sonra bu mütevazı yaşam şartlarının bile üstesinden gelemeyeceklerini anladılar. Mişin aileye destek etmeye başladı. Pluşenko’nun yeteneğime inanan Mişin, aylık 60 dolar civarındaki ev kirasının ödenmesine muavin oldu. 13 yaşına geldiğinde tüm üçlü jumpları atabiliyordu. Rusya Şampiyonasında jumplarının kalitesi ve Biellmann spini ile dikkatleri üzerinde toplamıştı. Dörtlü toeloop da çalışmaya başlamıştı. 14 yaşındayken İsveç’te bir yaz çalışması sırasında ilk olarak dörtlü toeloop atmıştı.

Evgeni Plushenko, 1996-1997 sezonunda Dünya Gençler Şampiyonasını Timothy Goebel‘in önünde kazandı. Sonraki yıl, 1997/1998 sezonda Pluşenko Skate America ve Cup of Russia yarışmalarında ikinci oldu ve böylece 1998 yılındaki ISU Grand Prix Finali’ne katılmaya hak kazandı. 1998’de Avrupa Şampiyonasını 2’nci sırada bitirerek Gümüş madalya, Dünya Şampiyonasında da 3’üncü olarak Bronz madalya sahibi oldu. Bu yarışmaları kazandığı parayla Saint Petersburg’da bir apartman dairesi satın alan Plushenko, hem Volgograd’da yaşamış kız kardeşine ve kocasına para yardımı yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erdem Gül

Evgeni Plushenko, 1999 yılında, dörtlü toeloop-üçlü toeloop-ikili rittberger kombinasyonu yaparak paten dünyasını şaşırttı. Rakibi Yagudin’i geçerek Rusya şampiyonu oldu. 16 yaşındaydı ve Rusya Şampiyonluğunu kazanan en genç patenci unvanını elde etti. Bu jump kombinasyonu o tarihten beri Plushenko’nun simgesi oldu ve neredeyse her serbest programına bu kombinasyonla başladı.

2017 yılında buz pateni kariyerini noktaladığını açıkladı.

2006 yılında tekli kayma ve 2014 yılında ekip müsabaları dalında Olimpiyat Oyunları şampiyonu olan Plyuşenko, 2001, 2003, 2004 yıllarında dünya; 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010 ve 2012 yıllarında ise Avrupa şampiyonu oldu. Plyuşenko keza, yedi kere Rusya, dört Grand Prix Finalleri şampiyonluğu var.

Evlilikleri :
1.eşi: 18 Haziran 2005 tarihinde Maria Ermak ile St Petersburg’da evlendi. Şubat 2008 yılında boşandı. Egor Evgenievich Plushenko (d.2006) adında bir çocuğu vardır. 2.eşi: 12 Eylül 2009 tarihinde güzellik salonları ve moda butiklerinin sahibi Müzik Yönetim Şirketi’nin yapımcısı ve yönetmeni Yandan Rudkovskaya ile evlendi. Alexander Plushenko (d. 2013) adında bir çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı