F

Fehmi Ege

Fehmi Ege Biyografisi

Fehmi Ege lüzum tangoları lüzum tango dışı besteleriyle Türkiye’de Batı müziğinin yerleşmesinde kayda değer bir rol oynamıştır. “Sana nerden gönül verdim” ve “Emelim” adlı tango besteleri unutulmazlar arasındadır.

Fehmi Ege, 1 Mayıs 1902 tarihinde İstanbul’un Şehzadebaşı semtinde dohmi Ege’dir. Babası eski maliye evrakı nakdiye kalemi memurlarından Mehmet Nuri beydir. Mehmet Nuri Bey bununla beraber ressam olup, musikiyle ilgilenir ve amatör olarak kanun çalardı. 3 yaşında müziğe başladı. Ondaki heves ve istidadı görebilen babası “Sana klarnet mi keman mı alayım” diye sorduğunda, keman da karar kıldı. Mercan Sultanisi’nde okudu. On dört yaşında iken birincil bestesini yaptı. Mercan Sultanisini bitirdikten sonradan, Ticaret mektebine geçti. daha sonra diş doktorluğu mektebine devam etti.

M.Leon ve Goldenberg’den keman dersleri aldı. 9 yaşında Şehzadebaşı Ferah tiyatrosunda Saçsız Hasan Efendi, Naşit Özcan (Büyükbaba), Fahri Güldürür topluluklarında keman çalmaya başladı. 12 yaşında kemanı ile Direklerarası’nda sahneye çıktı. Muallim İsmail Hakkı Bey’in, Ali Rıfat Çağatay‘ın Türk müziği topluluklarına katıldı.

Genç yaşında iken babasını kaybetti. Maliyede memur olarak çalışmaya başladı. Bir yanlamasına da keman dersi verirken kazandığı para ile Goldenberg ismindeki keman hocasından keman dersleri aldı.

Tophanede askerlik yaptığı sıralarda üçüncü kolordunun bandosunda önce davulcu daha sonra, trompetçi olmuştur. Askerliği müddetince bütün bando sazlarını öğrendi.

Gürültüsüz filmler zamanında ise muhtelif sinemaların orkestralarında çalışmıştır. Fehmi Ege’nin birincil beste çalışmaları alaturkadır. İlk tangosunu 1925 yılında güftesini Cemal Sahir’in yazdığı “Bilinmez” adlı opereti besteleyerek batıya yöneldi. Fehmi Ege bu operetten daha sonra Benliyan efendinin operet topluluğunda birinci kemancı olarak atama aldıktan sonra orkestra şefi oldu. Çardaş, Fürstin, Arşın mülk alan, Neşeli dul gibi sayısız opereti sahneye koyan Benliyan orkestrasında tayin aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Faruk Ilgaz

Bestecilik gücünü Cemal Sahir’in oynadığı ‘Bilinmez’ adlı operet, birincil çocuk opereti ‘Mavi Çocuk’, Muhsin Ertuğrul’un ‘Özlem’ve ‘Altın Bilezik’ operetlerini, bale müziği türünde ‘Köy düğünü, Tutsak Dansı, Perili Mağara, Çobanın Aşkı, Kağıthane Rapsodisi, Güzel Bilezik ve Tamzara’ adlı yapıtları besteleyerek kanıtlamıştır. Bütün tangolarını ise ülkemizde az daha bilmeyen yoktur.

Seyrüsefain (Denizyolları) acentesinde çalışmaya başladığında Ege vapurunda 2,5 sene İstanbul-İskenderiye (Darı) hattında bu gemi ile dolaştı. Vapurdan ayrıldıktan sonradan uzun müddet, Türkiyeye iltica eden Petersburg konservatuarı profesörlerinden Vilhelm’den ahenk ve kompozisyon dersleri aldı.

1932-33 yılları aralarında İzmir’de alım satım işleriyle uğraştı. Bu tarihten daha sonra kısmet ona güler ve İstanbul Radyosu’nda çıkmaya başlar. 1934’te «İstanbul Radyosu’na 29 lira maaşla girdi. Hem 1935-1936 yıllarında “Mehtaplı Bir Gecede” isimlien ilk tangosu olur.

Muhsin Ertuğrul‘un teşviki ile çocuk opereti Mavi boncuğu İstanbul’da, ardındaki Altın bileziği Ankara’da besteledi. İstanbul Ses operetine katılmasından sonra daha çoğu operet besteledi. Atatürk‘ün emriyle Ege vapuru orkestra şefliğine getirildi. 1936’da cumhurbaşkanlığı köşk orkestrasına şef yardımcısı olarak atandı. 1936-1948 yılları arasında Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Köşkünde kendi orkestrasıyla çalıştı. 1947’de İstanbul büyük kasaba orkestrasına katıldı.

Ankara Radyosunda “Ege Caz” adlı programı sundu ve İstanbul Radyosunda farklı alanlara yönlendirilmiş programlar yaptı.

Fehmi Ege 1940’lı yıllardan itibaren; Tepebaşı Belediye Bahçesi, Büyükdere Beyaz Park’ta, Ses Tiyatrosunda ve operetlerde Beyoğlu Turan Bar gibi mekanlarda çalıştı. 1953-1954 yıllarında Zeki Müren, Fehmi Ege Tango Orkestrası ile İstanbul Radyosu’nda ahenkli olarak yayınlara katıldı.

Sana nerden gönül verdim, Emelim, Papatya, Sevdim Bir Genç Kadını gibi meşhur tangoların bestecisi olan Hasan Fehmi Ege tango bestecisidir.

Fehmi Ege, on biri çocuklar için, yirmi bir operet; rumba, vals, fantezi ve tango elde etmek üzere binden artı eser verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   François Hollande

Fehmi Ege, 1943 yılında Şecaattin Tanyerli ile tanıştılar. Fehmi Ege, Türkçe tangolar yazdı. Şecaattin Tanyerli de etkili sesiyle bu tangoları herkese sevdirdi.

1935 yılında ikinci eşi Hafize hanım ile evlendi. Bir oğlu, bir kız çocuğu oldu. Engin Ege adında oğlu vardır.

Fehmi Ege, 5 Ekim 1978 tarihinde İstanbul’da 76 yaşında öldü.

Fehmi Ege 1000’den artı tango, senfoni, operet türünden eser besteler. Bunların 300’e yakın eseri onun sevilen tangolarından oluşur. Özellikle tangoları, bütün memlekete yayılmış, senelerce çalı hepsinin sözlerini kendisi yazmıştır.

En bilinen eserleri:
Mehtaplı bir gecede,
Sevgiden Usanmadı Gönül,
Döktür,
Fazla ağladım,
Ayşe,
Bir aşk hikayesi,
Gün battı,
Ne olurdu sen benim olsaydın,
Çılgın gönül,
Neden,
Kirpiklerin,
Emelim,
Ne dek sevmişti bu gönül seni,
Sana nerden gönül verdim,
Ayrılık,
Gönülden Şikayet,
En son hatıran

Filmleri :
Oyuncu :
1968 – Hazır İbo İstanbul Kaldırımlarında (Damat) (Sinema Filmi)
1956 – Kent Yıldızları (Kendisi (Tango)) (Sinema Filmi)
1954 – Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar /Oyna Kızım Oyna (Kendisi) (Sinema Filmi)

Müzik :
1957 – Bir Serseri (Sinema Filmi)
1957 – Kısmet (Sinema Filmi)
1955 – Öp Babanın Elini (Sinema Filmi)
1952 – Süt Kuzuları (Sinema Filmi)
1952 – Kan Kardeşler (Sinema Filmi)
1952 – Bergama Sevdalıları (Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
1964 – Paylaşılmayan Sevgili (Müzik Ekibi) (Sinema Filmi)
1955 – Kanlarıyla Ödediler (Beste) (Sinema Filmi)
1955 – Görünmeyen Adam İstanbul’da (Müzik Ekibi) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı