F

Francesco Borromini

Francesco Borromini Biyografisi

Francesco Borromini İtalyan asıllı İsviçreli mimar. Çağdaşları Gian Lorenzo Bernini ve Pietro da Cortona ile birlikte barok mimarinin temsilcisi olmuştur.

Francesco Borromini, 25 Eylül 1599 tarihinde İsviçre’nin İtalyanca konuşulan bölgesinde, Lugano Gölü’nün doğu kıyısındaki Bissone’de bir duvarcının oğlu olarak doğmuştur. Ana adı Francesoo Castelli’dir. Babası Giovanni Domenico Castelli Brumino, annesi Anastasia Garovo’dur. İş hayatına duvarcı olarak başlayan Francesco Castelli, bu işi öğrenmek ve icra etmek için yirmi yaşlarında iken Roma‘ya yerleşti.

Francesco Castelli, 1619 yılında Roma‘da soyadını Borromini olarak değiştirdi. Aziz Petrus Bazilikasında uzaktan akrabası dönemin mimarlarından Carlo Maderno için çalışmaya başladı. Francesco Borromini burada taş oyma bezemelerin, melek heykellerinin yapımı ile uğraştı. Ustası onun yeteneğini görünce ölümünden demin üstlendiği Barbarini sarayının tasarımında çalıştırdı. 1629 yılında ustası Carlo Maderno ölünce San Pietro’nun mimarlığına getirildi.

Michelangelo Buonarroti’nin tarzını ve İlk Çağ kalıntılarını etüt etti ve kendine özgün ve kararlı bir tarz geliştirdi.

1633 yılında kendisine San Carlo ailesi tarafından, Quattro Fontane Kilisesini yapması önerilince orasının yapımına başladı ve 1667 yılında tamamladı. Bu kilise Francesco Borromini’nin mimar olarak yaptığı birincil yapıdır.

1642 yılında Quattro Fontane Kilisesinin daha yapımı bitmeden Roma’da Cizvitlerin üniversitesi olan Sapienza’da bir kilise yerine getirmek ile görevlendirildi. 1653 yılında ise Navona alanında inşaatı aralıksız Sant’Agnese kilisesinin bitirilmesi görevi verildi. Ama yine burayı bitirmeden görevden alınarak diğer görevlerine gitmiştir.

Francesco Borromini, din dışı mimarlık alanında daha fazla eski yapıların değişmesi ve genişletilmesi gibi işlerde çalıştı. Böyle durumlarda da klasik üstü çözümler üretmiştir.

1667 yazında, sinirsel bozukluklar ve bunalım geçiren Francesco Borromini, Falconieri Şapelini tamamladıktan sonradan intihar etmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Feridun Çölgeçen

Francesco Borromini, 2 Ağustos 1667 tarihinde Roma, İtalya’da ruhsal sağlığının bozulması üzerine 68 yaşında yaşamına kendi eli ile son verdi. San Giovanni dei Fiorentini Kilisesine gömüldü.

Geçmişi göz ardı etmeyen Francesco Borromini, eskimiş üslupların yarattığı biçimleri taklidini yapmake yerine onları kendi özgün yaratıları içinde eriterek kullanmasını bilmiştir.

Mimarın manâlı eserleri :
San Carlo ailesi Quattro Fontane Kilisesi (1634-1641)
Roma; Filippini Şapeli (1637-1640)
Roma; Spada sarayına ilave bölümler 1636 ya kadar
Roma; Falconieri sarayına ek bölümler. (1639-1641)
Roma; Sant’Agnese Kilisesi ön yüzü, kubbesi, çan kulesi (1653-1667)
Roma; Sant’ Ivo alla Sapienza Kilisesi (1642-1660)
Roma; Slessandrina kitaplığı. (1661)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı