G

Gülse Birsel

Gülse Birsel Biyografisi

Mart 2002’de Atv’de yayınlanan GAG programı ile adını duyuran Gülse Birsel, yine Atv’de yayınlanan “Avrupa Yakası” adlı dizisindeki rolü ve dizinin senaryo yazarı olarak kariyerine devam etti.
Şener soyadı ile 11ul’da Beyoğlu, Cihangir’de doğan Gülse Birsel’in babası Gültekin Şener, annesi Semiha Şener’dir. Bir abisi, bir ablası vardır. Liseyi Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Lise son sınıfın yaz tatilinde üç aylığına İsviçre’de leydi okuluna gitti. Sonra öğrenimine Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde devam etti. Üniversitenin ikinci yılında gazeteciliğe merak sardı ve Güncel dergisinde muhabir olarak çalışmaya başladı.

Üniversiteden mezun olduktan sonradan 1994 yılında Amerika‘ya gitti. New York, Colombia Üniversitesi‘nde sinema üzerine master yaptı. 1996 yılında her tarafta Türkiye’ye dönen Gülse Birsel üç ay her tarafında ATV‘de kahvaltı bülteninin dış haberlerini hazırladı. Arkasında, bir sene baştan başa Esquire dergisinin yayınlama yönetmenliğini yaptı. Esquire‘dan sonra Harper’s Bazaar dergisinin yayınlama yönetmenliğini yapan Gülse Birsel, Bazaar Gelin ve Orange dergilerini çıkarttı.

Gülse Birsel Aralık 2001’de Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı.2002 yılına dek Harper’s Bazaar‘dan başka FHM, House Beautiful ve Seyahat dergilerinin de yayın koordinatörlüğünü yürüttü. Mart 2002‘den itibaren bir zaman Atv’de yayınlanan g.a.g.‘ın metin yazarlığı ve sunuculuğunu yaptı.

Mart 2003‘te köşe yazıları ve bir takım g.a.g. metinlerinden olusan “Gayet Ciddiyim” adlı birincil kitabını ve Mayıs 2004’te “Hala Ciddiyim!” adlı ikinci kitabını yayımladı.

Şubat 2004‘te ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan Avrupa Yakası adlı dizinin senaristliğini üstlenmesinin yanı sıra oyuncu kadrosunda da yer aldı. 21 Ocak 2005‘te vizyona giren Hırsız Var! adlı sinema filmi, Gülse Birsel’in birincil film projesi olarak portföyünde yerini aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gary Oldman

2008 Pekin Olimpiyatları meşalesini İstanbul Şişli’de nakliye görevi kendisine verilmiştir.

2009 yapımı Yedi Kocalı Hürmüz filminde “Safinaz” karakterini canlandırmıştır.

Gülse Birsel 2012 yılında keza senaryosunu yazıp keza oynadığı “Yalan Dünya” adlı sitcom dizisinde Altan Erkekli, Beyazıt Öztürk, Olgun Şimşek gibi oyuncularla beraber oynadı.

Turkcell, Whirlpool ve TTnet gibi çoğu markanın reklam yüzü olarak TV reklemlarında da rol aldı.

Evlilikleri : 1999 Ağustosunda Murat Birsel ile evlendi.

Kitapları :
– Gayet Ciddiyim
– Hâlâ Ciddiyim
– Seyahat Nereye Hemşerim?
– Velev ama Ciddiyim

Ödülleri:
Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri

Film ve Dizileri :
2012 – 2014 – Yalan Dünya (Dizi) (Oyuncu, Senaryo Yazarı)
2009 – Ah Kalbim (Dizi)
2009 – 7 Kocalı Hürmüz(Sinema)
2004-2009 – Avrupa Yakası (Dizi) (Oyuncu, Senaryo Yazarı)
2004 – Hırsız Var (Sinema)
2003 – Eyvah Eski Kocam (Dizi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı