G

Gülsin Onay

Gülsin Onay Biyografisi

Ünü 5 kıtada 56 ülkeye yayılmıştır ve Venezüella‘dan Japonya‘ya dek tekrar konser vermiştir.
Gülsin Tasdik, 12 Eylül 1954 tarihinde istanbul’da Erenköy’de bir köşkte doğmuştur. Alman bir baba ile Türk bir annenin kızıdır. Anne Güler Yüzlü Erim piyanist, baba Joachim Reusch ise kemancıdır. Annesi Almanya’da konservatuar eğitimi sırasında tanıştığı eşiyle evlenebilmek için müzik kariyerini bırakan ve Türk uyruğuna geçen Joachim Resuch, Türkiye’de ticaretle uğraşmakta idi. Müzisyen bir aileden gelen Gülsin Tasdik’ın birincil piyano hocası annesidir. İlk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda verdi. İki sene Mithat Fenmen ve Ahmet Adnan Saygun göre Ankara’da özel eğitim verilerek 12 yaşında Ulvi Cemal Erkin vasıtasıyla şahane çocuklardan biri olarak, yasayla Paris Konservatuarı’na gönderildi. Ailecek Paris’e yerleştiler. On altı yaşında konservatuarını piyano ve oda müziği dallarında birincilikle bitirdi.

Avrupa’da birincil konserini 18 yaşında verdi. Paris yıllarında amatör olarak tiyatro ile de ilgilendi. Konservatuar öğrenimini tamamladıktan sonradan bir kaç sene Almanya‘da Hannover Yüksek Müzik Okulu’nda Bernard Ebert ile çalışarak repertuarını ve üslubunu zenginleştirdi.

8 sene Fransa‘da, 10 yıl Almanya‘da, 10 sene İngiltere‘de yaşadığı için dolayısıyla üç dili de başlıca dili gibi aksansız konuşmaktadır.

Ahmet Adnan Saygun hocasıdır. Gülsin Tasdik, lüzum konser programlarından gerekse kayıtlarından yetkisiz etmediği Ahmet Adnan Saygun eserlerini manâlı orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Artist, kendisine adanmış olan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini Gülsin Tasdik’a ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Tasdik için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche’ı bestelemiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hasan Ferit Alnar

Bugüne dek dünyanın esas bütün müzik merkezlerinesden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi manâlı orkestralarla konserler verdi. Artist Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın kayda değer müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir.

Gülsin Tasdik hem, milletlerarası alanda istisnai bir Frederic Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır.

1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır.

Bodrum Alışılmış Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. Gülsin Onay ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi‘nin de Aralıksız Sanatçısıdır.

Yurtiçi ve açık havada o kadar çok destek konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi kadar “İyi Gaye Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya keza Sevda-Cenap And Müzik Vakfı kadar 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Olağan Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Iftihar Ödülü” Gülsin Onaylama’a verilmiştir.

İlk evliliğini 19 yaşındayken 1973 yılında Paris’teyken Paris’te yaşayan piyanist Türk Ersin Onaylama (d.1949) ile yaptı. 10 yıl sonra 1983 yılında boşandılar. Erkin Onaylama (d.1977) adında bir oğlu oldu. Oğlu Erkin Onaylama (d.1977) ise Ankara Devlet Opera ve Balesi Başkemancısıdır.

İkinci evliliğini matematikçi bir Alman ile 1989 yılında yaptı. 1999 yılında da boşandı.

Daha önce iki kez evlenen Gülsin Onaylama acilen Cambridge Üniversitesi Cebir ve Sayı Teorisi Profesörü Tony Scholl ile evlidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Muammer Sun

İstanbul’da evi var, Ankara’da var, Bodrum’da var ama esas evi, Amerika’lı eşi Tony Scholl ile birlikte yaşadığı Cambridge’de.

Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı vardır.

Ödülleri:
1987- T.C. Kültür Bakanlığı – Devlet Sanatçısı
1988 – Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorası
2003 – UNICEF Türkiye Milli Komitesi İyi Amaç Elçisi
2007 – Hacettepe Üniversitesi Fahri Doktorası
2007 – Polonya Üstün Hizmet Nişanı
2007 – Sevda Cenap And Müzik Vakfı Iftihar Ödülü Altın Madalyası
2014 – 42. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı