G

Günay Akarsu

Günay Çay Biyografisi

Türk tiyatro eleştirmeni olan Dere, Bertolt Brecht‘in tiyatro düşüncesinin Türkiye‘de tanınması ve yerleşmesi için büyük çaba göstermiştir.
istanbul’da doğan Dere, ortaöğrenimini 1953‘te Ankara Atatürk Lisesi‘nde tamamladı.

1958‘den başlayarak kesintisiz tiyatroyla ilgilendi.İlk tiyatro eleştirilerini 1958 yılında Yelken dergisinde yayımladı.

daha sonra Ataç, Varlık, Forum, Yeni A, Yansıma gibi dergiler ile Son Havada, Milliyet, Halkçı İzmir ve Cumhuriyet gazetesinde tiyatro eleştirileri yazdı.

1962 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden mezun oldu.Bir süre aynı üniversitede asistanlık yaptı.

Nurten Taç (Nehir) ile İzlem Yayınevi‘ni kurarak 1963-1966 yıllarında Oyun, 1970‘te de Tanju Cılızoğlu‘yla birlikte Tiyatro 70 adlı dergileri çıkardı.

Dostlar Tiyatrosu‘nun acemi sahnesinde tiyatro kuramı dersleri verdi.İzmir ve istanbul’da “Merhaba” adlı ziyafet topluluğunu kurdu.

Günay Dere özellikle kendi yönettiği dergilerdeki yazılarında Brecht ve destansı tiyatroyu Türkiye‘de tanıtmaya, benimsetmeye, uygulamaya karşın sorunlara yük verdi.

Tiyatro eleştirmenliğini salt sahnede sergilenenlerle ilgilenen, dışarıdan bakan bir çaba olmakla kalmayıp, tiyatro eylemiyle, oluşum çabalarından başlayarak iç içe olabilmesi anlayışını uyguladı.

30 Kasım 1982‘de istanbul’da öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gülce Lale
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı