G

Güner Kuban

Güner Kuban Biyografisi

Güner Kuban, Çerkes Ethem’in yeğenidir.

Güner Kuban, 1935 yılında Çerkes Ethem’in ağabeyi Reşit Bey’in kızı olarak Yunanistan, Atina’da doğmuştur. Annesi Seher Bayan’dır. Ablaları ve Aytek adında abisi vardı. İlkokulu Bandırma’da, ortaokulu Ankara’da Mimar Kemal Okulu’nda ve liseyi İstanbul’da Alman Lisesi’nde okudu. Almanya Stutgart’ta mimarlık tahsili fark etti. Paris, Hollanda ve Miami’de mimarlık yaptı.

Kurtuluş Savaşı sırasında Çerkes Ethem, Atatürk ile ihtilafa zihin 12 Aralık 1921 tarihinde Yunanistan’a iltica eder. Ethem, Yunanistan’da uzun zaman kalmaz hemencecik Ürdün’e geçer. Ethem’in savaşçılarından bazıları da Yunanistan’a gelir. Gelenlerden biri de ağabeyi Reşit Bey’dir. Reşit Bey ve ailesi 150’likler ile 1 Haziran 1924 tarihli kararnâme ile sürgüne gönderilmiştir. Aile önce Kayseri’ye sonra da Yunanistan’a gider.

Reşit Bey’in kızı Güner Kuban da ailesi Yunanistan’dayken 1935 yılında doğar. Babası Ürdün’e geçince huzursuz bir dönem yaşarlar. Güner, doğumundan hemen sonradan Atina’daki Fransız St. Joseph Okulu’na yatılı olarak verilir. Burada vaftiz edilir. Okuldaki ismi Maria Josephine’dir. Altı aylıktan 5 yaşına değin bu Katolik okulunda kalır. Yunanistan’da somut bıkkınlık çeken annesi Seher Bayan 4 çocuğunu okutabilmek için numaradan de olsa Katolik olmayı kabul eder ve ‘Eva’ adını alır. Ağabeyi Aytek’inki ise “Joseph” olur. Kız kardeşlerine de Fransız isimleri verilir.

Güner Kuban ile ailesi, Celal Bayar hükümetinin çıkardığı 29 Haziran 1938 sayılı kanunla 150’liklerin affından sonra da 1941 yılında Türkiye’ye döndüğünde Yunanistan’dan Bandırma’ya ailenin konağına gelirler. Babası Reşit Bey Ürdün’deki sürgünlükten 1950 yılında döndü.

sonradan Ankara’ya taşındılar ve ortaokulu Ankara’da Mimar Kemal Okulu’nda okudu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gürgen Öz

Güner Kuban, İstanbul’da Alman Lisesi’nde okudu. Sol bir çevre içinde yaşar. Çevresi komünistlerle doludur. Gençlik yıllarında önce komünist sonradan sosyalist olur. Almanya’ya üniversite için gidene değin birkaç yıl babasıyla kalır. Almanya’ya gider, mimarlık eğitim alır. Türkiye’ye döner. Turizm Bankası’nda mimar olarak çalışır.

Güner Kuban, Paris‘te yaşarken bir hafta sonu gittiği Amsterdam‘ı ve Hollandalıları öylesine sevmiştir fakat oraya yerleşmekle kalmamış Hollanda vatandaşı da olmuştur.

Amsterdam’da Hollanda’nın tüm el sanatlarının yapılışının sergilenerek satıldığı Port van Amsterdam adlı turistik merkez Kraliçenin ve binlerce kişinin katılımıyla açılmıştı. Kraliçenin sarayına çok yakın olan sekiz alışılmış yapıyı içeriden kırarak barlar, restoranlar ve Diamond club adlı muhteşem şık ve nitelikli gece kulübünün kırk sekiz günde bitmesine hayran eden Hollandalılar Güner’in iç mimarideki ustalığına da hayran kalmışlardır.

Güner Kuban Amsterdam’da lezbiyenlere yönelik bir gece kulübü işletir. Kulübün adı ‘Homolulu’dur. 25 yıl Amsterdam’da yaşar. 22 yıl ‘Homolulu’ gece kulübünü işletir. Kuban, ‘Homolulu’ gece kulübünü şöyle anlatır: “Homolulu, tüm dünyada fazla ama çok popüler bir kulüptü. Hollanda için bile ileri bir yerdir. Lezbiyenler, gay’ler, heteroseksüeller bir arada eğlenirlerdi.”

80 yıl içerisinde, dondurulan insanların her tarafta hayata döndürülebileceğine inanan Güner Kuban, Amerika’da yaşadığı 1980’li yıllarda ABD‘li Alcor firmasıyla 1986 yılında dondurulma anlaşması imzaladı. Yaşlılığın tuzağına düşmek istemiyorum. İnsanlar ruhlarıyla beraber yaşlanıyorlar lakin benim ruhum hâlâ 17 yaşında. Birazcık daha yaşarsam zaten gençleri kıskanmaktan öleceğim. O nedenle işlerim bitince -bunlardan biri Çerkes Ethem‘in hayatını yazdığım kitap- elden ayaktan düşmeden Kolombiya’ya gidip ötenazi yaptıracağım. Ardından da dondurulacağım” diyor. Güner Kuban’ın vücudu, içi değişken nitrojen doymuş büyük metal bir silindir içinde, eksi 196 derecede, tıbbın ilerleyip kendilerini her tarafta dirilteceği günü ummak üzere dondurulacak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Görkem Yeltan

Otuz beş sene yurt dışarıda yaşayan Güner Kuban, Türkçe dışarıda Fransızca, İngilizce, Almanca, Hollandaca ve Yunanca bilmektedir.

Mavi Gerilim adı ile yazdığı senaryo yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı “Mavi Düşler” adlı dizi olarak çekilmiştir.

Türkiye’nin birincil Lezbiyen Romanlarından biri sayılan “Sevişmenin Rengi” adlı romanını yazdı.

Güner Kuban, üç kez evlenip boşanmıştır. Erkeklerle evlilikleri yürümez. Onun cinsel tercihi bambaşka. Bayan kadına bir ilişki olan lezbiyenliği tercih etmiş. Dünyanın her yerinde bayan sevgilileri olur. Kadınlarla yaşamayı seçmiştir.

Güner Kuban, Amerika, Avrupa ve İstanbul aralarında hayatını sürdürmekte, Hollanda’da Amsterdam ve Amerika’da Miami’de yaşamaktadır. Buralarda gece kulüpleri işletmektedir. Güner Kuban şimdi Bodrum Yalıkavak’taki evinde yaşıyor. Bodrum’da Peridot ismini verdiği zeytinyağı ve öteki doğal ürünlerin ticaretiyle uğraşıyor.

Kitapları :
2016 – Bir Vatan Aşkına: Çerkes Ethem ve ailesinin gerçek öyküsü
2004 – Sevişmenin Rengi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı