G

Güneri Civaoğlu

Güneri Civaoğlu Biyografisi

30 Temmuz 1939 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Kökeni Urfa Viranşehirli’dir. Annesi Boşnak’tı. Dedesinin vaktinde fazla uzun süre önce İstanbul’a göç etmişler. Babasın söylediğine kadar Viranşehir’de ailesinin arazisinin içerisinde bir su akarmış, adı Civa Deresiymiş. O yüzden Civazadeymiş lakabları. Sonradan soyadı kanunun çıkmasıyla zade yasaklanınca “Civaoğlu” soyadını almışlardır.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu, okul 8 se1961’de Yeni Tanin’de başladı. Strasbourg Üniversitesi’nde iktisat doktorası yerine getirmek için gitti ama tamamlayamadan döndü. Üniversite yıllarında bununla beraber gazetecilik de yapan Civaoğlu, Derya Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Akis dergisi ve Yeni İstanbul gazetesinde muhabir olarak tahsis yaptı. TRT’nin kuruluşunda sabahleyin haberlerini hazırlayan ekibin başındaydı.

Tercüman Gazetesi Genel Yayınlama Yönetmenliği görevine getirilen Güneri Civaoğlu sonradan Güneş Gazetesi’ni kurmuş, ortağı ve Genel Yayınlama Yönetmeni olmuştur. Genel yayın müdürlüğü görevinin yanı sıra jurnal siyasi yazılar yazdı. 1986-1996 yılları arası Sabahleyin gazetesindeki köşe yazarlığından sonra Show TV 1991 yılında kurulduktan daha sonra kanalın ilk Genel Müdürlüğü yaptı. Civaoğlu, 1996 yılından sonra Uyruk Gazetesi’ne geçmiş ve halen Milliyet gazetesi yazarıdır.

Kanal D ekranlarında başlıca haberlerden daha sonra 8 sene siyasi olayları yorumladı. Durum adlı programı hazırladı ve sundu. Güneri Civaoğlu’nun hazırlayıp si Kanal D’de yayınlanan “Şeffaf Oda” programı 14 kasım 2012 tarihinden daha sonra “Fox” Tv.de yayınlanmaya devam etti.

Bilgi Üniversitesi’nde İletişim dersleri veren Güneri Civaoğlu, bununla birlikte İstanbul Barosunda açıklanmış avukattır. Uygar hali evlidir.

Güneri Civaoğlu 2010 yılında, Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını üstlendiği “Değil Böyle Dans” adlı dans yarışma programında yarışmacı olmuştur. Show TV’de 2010 yılında yayınlanan yarışmada; Güneri Cıvaoğlu, Nilgün Belgün, Azra Akın, Burcu Esmersoy, Bedük, Metin Arolat, Burcu Güneş, Bora Kozanoğlu, Eda Taşpınar, Derya Büyükuncu, Sibel Arna, Defne Joy Foster ve Pascal Nouma yarışan olarak katılmışlardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gizem Kurtulan

Güneri Civaoğlu, 1969 yılında Canan bayan ile evlenmiştir.

Güneri Civaoğlu bir röportajında kendisiyle ilgili sorulara şu şekilde yanıt vermiştir:

Kendinizi birincil hatırladığınızda neredesiniz?

– Babamın yanında uzanmışım. Babamın elinde Özgürlük Gazetesi var. Bana dünyanın dört bir tarafına gidip röportajlar yapan Hikmet Feridun Es‘in bir yazısını okuyor. Bir eliyle gazeteyi tutuyor, bir eliyle de saçlarımı okşuyor ve şöyle fısıldıyor: “Bir gün inşallah buraları sen de göreceksin oğlum!” Şayet de bilinçaltıma gazetecilik serüvenini başlatan sözler bunlar…

Nasıl bir aile sizinki?

– Derhal moda herkesin ailesinde bir paşa var. Bizimki reel paşa! Babamın babası, Nadir Paşa. Hekim Paşa. Sarışın, yeşil gözlü hoş bir adammış. Fazla çapkınmış. Babaannemi delirtirmiş. Emekli olduktan sonradan Maçka’da bir ev alıp yerleşmişler. Civardaki herkese bedava bakıyormuş. Rum, Ermeni ve Yahudi madamlar ona baygınlarmış. Para almadığı için de Hekim Paşa’ya hediyeler veriyorlarmış. O da babaanneme “Eda Bayan” dermiş. “Bana Madam Marula‘nın getirdiği semaverle bir dere yapar mısın? Ve lütfen, Madam Anahit’in gönderdiği o güzelim Beykozlar’la servis yapıver.” Natürel kadıncağız acayip sinirlenirmiş…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı