G

Güngör Dilmen

Güngör Dilmen Biyografisi

Tekirdağ’da 1930 yılında doğan Güngör Dilmen, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Olağan Dilbilim Bölümü öğrencisi olarak 1959 yılında Sinema-Tiyatro Dergisi’nin açtığı tiyatro oyunu yarışmasında, yazdığı tek perdelik oyun “Midas’ın Kulakları”yla birinci oldu.

Güngör Dilmen, 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Herzamanki Dilbilim Bölümü’nü bitirdi. Öğreişlerde çalıştı. Fakülteden mezun olduktan sonradan Tel-Aviv ve Atina’ya gitti, tiyatro alanında çalışmalar yaptı. Daha Sonra ABD’nin Yale ve Washington Üniversitesi’nde tiyatro üstüne eğitim gördü. (1961-1964) İstanbul Kent Tiyatrosu’nda ve İstanbul Radyosu’nda çalıştı. İngiltere’de Durham Üniversitesi’nde Doğu Dilleri okutmanı (1971), Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi (1982) oldu. İlk yazılarında Güngör Kalyoncu imzasını kullandı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde de öğretim görevlisi olarak genç dramaturgların yetişmesine katkı sağlayan Dilmen’in, Türk tiyatrosu ve sinemasına kazandırdığı fazla sayıda senaryosu bulunuyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gaspare Fossati
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı