G

Güngör Mengi

Güngör Mengi Biyografisi

Güngör Mengi, 19 Ocak 1940 tarihinde Çanakkale, Bayramiç’de doğmuştur. Annesinin adı Feraset, babasının adı Halit Mengi’dir. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’den mezun oldu.
1959 yılında “Halkçı İiliğe başladı. 1964-1971 yılları arasında Ege bölgesinde yayınlanan, İzmir’de basılan Yeni Yüzyıl gazetesinde haber müdürü olarak ödev yaptı. 1971 yılında Yeni Yüzyıl gazetesinden ayrıldıktan sonradan Ödev gazetesine geçen Mengi, bu gazetede bir yıl her tarafında yazı işleri müdürlüğü yapmasının arkasından bitmiş Yeni Asır gazetesine döndü. 1972-1987 yıllarında Yeni Asır gazetesinde başyazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. daha sonra Sabahleyin gazetesine aktarma oldu.

Sabah gazetesinde murahhas üyelik ve yazarlık ve daha sonra başyazarlık yapmıştır. Sabahleyin gazetesinden de ayrılıp, 2002 yılında gazeteci meslek arkadaşlarıyla beraber idareli olarak bağımsız olma iddiasındaki Vatan gazetesini kurmuş ve başyazar olarak tahsis yapmıştır.

Güngör Mengi, 1962 yılında birincil evliliğini Gülen Tözün ile yapmış ve bu evlilikten Gülgün ve Cem isminde iki çocuğu vardır. Eşi vefat etmiştir. Güngör Mengi, 1992 yılında gazeteci yazar Ruhat Mengi (Ünaldı) ile ikinci evliliğini yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gamze Topuz
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı