G

Güntekin Köksal

Güntekin Köksal Biyografisi

Bünyesinde Ottoman Life İnşaat’ı da bulunduran Pet Holding’in Idare Heyeti Başkanıdır.

Güntekin Köksal, 6 Haziran 1931 tarihinde İzmir’de Karşıyaka’da bir memur çocuğu olarak doğmuştur. İlk orta ve lise eğitimini İzmir’de yapmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi sınavlarını kazandı. Oysa okurken ailesinin somut imkansızlıkları nedeni ile okuldan ayrılarak Askeri Tıbbiye-yi Şahane’ye girdi. İkinci sınıfa geçerken bir arkadaşının yerine imtihana girdi diye okuldan atıldı.

Bitmiş sınava girerek İstanbul Teknik Üniversitesini kazandı Devlet bursu ile Avrupa‘ya gitgide artarak Üniversiteyi dıştan okudu. 1953 yılında başladığı Avusturya Leoben Üniversitesi’nde Sondaj Mühendisliği ve Petrol Mühendisliği dallarında Lisans ve yüksek lisans yaptı ve 1959 yılında Türkiye’ye döndü. Yurda döndükten sonra 11 senesi batman’da 5 sene de Ankara’da olmak üzere 16 sene TPAO‘da çalıştı. Ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversite’sinde 7 yıl Petrol Mühendisliği dersleri verdi.

Güntekin Köksal, 1974 yılında Pet Holding’i kurmadan önce, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO), üretim, sondaj, rezervuar, makina ve bakım bölümleri yöneticilikleri de dahil almak üzere toplam 16 yıl çalışmıştır. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan 1974 yılının Ağustos ayında ayrıldı.

1974 yılında Ankara, Tunus Caddesi’nde bir ofis kiralayarak PET TİCARET BÜROSU adı aşağıda mümessillik, müşavirlik ve sigortacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere ticari hayata başladı. Bu büroda hiç iş yapamadı. 1979 yılında Pet Mühendislik Müşavirlik Mümessillik Limited Şirketi kuruldu. 1979 yılında Petkontur Ev, İnşaat ve Turizm Şirketi kuruldu. Yine benzer sene mevcut şirketlerin faaliyetlerini bitirmek ve cesaretlendirmek nedeniyle Gözetim Ekspertiz Servis Limited Şirketi kuruldu ve 1981 yılında Pet-Madencilik İmalat Limited Şirketi adı aşağıda çalışmalarını sürdürmeye başladı. Aynı sene içinde, Petkök Gıda Maden Ve Sanayi Ürünleri İhracat İthalat Ve Pazarlama Limited Şirketi kuruldu ve 1986 yılında Petmer Maden Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’ne dönüştürüldü. 1992 yılında ise ünvanı Pet Demir Çelik Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi tamamlanmak suretiyle ticari faaliyetlerini devam ettirdi. 1981 yılında sayısı çoğalan şirketlerinin bir çatı aşağı toplanması için Pet Holding A.Ş. kuruldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   George Sand

1974 yılından itibaren takriben 10 sene mümessillik ve müşavirlik islerini yürüttü. Bu işler için Rusya başta olmak üzere, Almanya ve Amerika’dan, Japonya’dan öyle fazla firmanın temsilciliklerini yaptı. 1980 yılına geldindiğinde Köksal bu işlerinden yaklaşık 1,5 milyon dolar kazanç elde etmişti.

1990 yılında Pet Holding’in bir daha aşağı kuruluşu olarak kurduğu Petoil A.Ş. aracılığı ile, Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Yemen ve Kuzey Irak’ta petrol arama ve imal faaliyetlerinde bulundu.

Pet Holding’in Şirketleri bugün Türkiye’nin o kadar çok bölgesinde ve Kuzey Irak’ta, dünyanın fazla öbür ülkelerinden ve bölgelerinden ortaklıklar kurarak büyük bir yiğitlik ve başarıyla çalışmakta, her geçen yıl etkinlik alanlarının ve aktivitelerinin ölçeğini genişletmektedir.

Güntekin Köksal’ın ilk evliliğinden Burak adında bir oğlu vardır.

Güntekin Köksal, 31 Aralık 1974 tarihinde nişanlandığı Pınar Çopuroğlu ile 21 Nisan 1975 tarihinde evlendi. Ayşe Köksal Çetin (d.1976 ) ve Zeynep Köksal Yaykıran (d.1981) adlarında iki kızı vardır. Eşi Pınar Köksal Türkiye’nin İlk Seçilen Kadın Suç Oluşturan ve Tutukevleri İzleme Kurulu Üyesidir. Bu görevini 2001 – 2007 yılları arasında ifa etmiştir. bununla beraber Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

Güntekin Köksal, 2008 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazmıştır.

Güntekin Köksal’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup aşağıdadır.

Ankara, 14 Şubat 2008
Sn. Recep Tayyip Erdoğan
T.C. Başbakanı
Başbakanlık/Ankara
Başbakan’a açık mektup

Sayın Başbakan,

Ben müsaadenizle önce kısaca kenbursu ile Avrupa’da okudum. Maden ve petrol konularında 2 master yaptım. Yurda döndükten sonra 10 senesi Batman’da elde etmek üzere 17 sene TPAO’da çalıştım. 34 senedir de 1974’te kurduğum Pet Holding şirketlerini yönetiyorum. SSCB, Almanya, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Yemen’de başarılı yatırımlar yaptım. Halen Türkiye, Kuzey Irak ve Yemen’de çok değerli sahalarda petrol üretimi yatırımlarım var.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Güneş Nezihe Şensoy

Dağıtılmış konularda ilklere imza atan, girişken bir müteşebbisim. Risk alırım. Memleketimi çok severim. Hiç sigortasız adam çalıştırmam, ücret kaçırmam… Fazla eski ve köklü bir aileden geliyorum. Dedelerim, sadrazam, vezir, asker olarak ülkemize hizmet etmiştir. Atatürk ve devrimlerine çok bağlıyım. Atatürk olmasaydı ve bu devrimleri yapmasaydı bugün bizim dinimiz ve ismimizin de aynı kalması imkânı olmadığına inanırım. Kısacası yüzde yüz bir Atatürk çocuğuyum.

Allah’a inancım tamdır. Allah’ın içten, gayretli, dürüst insanların defalarca yanında olduğuna tecrübelerimle de inanırım. Türkiye’den kolay kolay vatan haini çıkmaz. Sizin ülkenizi sevdiğinize ve kendi stilinizde ülkemizi kalkındırmaya çalıştığınıza inanıyorum. Akıllı, gayretli ve çok karizmatik bir karaktere sahip olduğunuzu da biliyorum. Ancak ülkenin bugünkü durumunu üzülerek söyleyeyim ki hiç iyi görmüyorum. Hemencecik sinirlendiğinizi, kızdığınızı ve söylendiğinizi görüyorum. Medyaya sinirli, sert, kırıcı beyanatlar veriyorsunuz. Bir başbakanın her dakika sinirlenmeye hakkı yoktur. Ülke bölünüyor… Biz ve onlar diyorsunuz. Bu ne aramak? Tarihimizde hiçbir başbakan halka böyle hitap etmemiştir. Kendinize hâkim olun!

Senelerce üniversitelerde hocalık yaptım. Konferanslar verdim. Hâlâ da üniversitelerde konferanslar veririm. Babanız yaşındayım. Hocayım… Bu yüzden hiçbir işadamının yapamadığı bu ikazları yapmaya hakkım var.

Küçük bir vakfımızda her yıl 25-30 üniversite çocuğuna burs veririz.

Sayın Başbakan!
Müsaadenizle size birtakım tavsiyelerde bulunuyorum:
Bugün fazla güçlüsünüz. Ya yarın? Allah bilir!!!
İnsanlar kendilerini en güçlü hissettikleri zamanlarda en büyük hataları yaparlar. Tarihte bu husus defaatla sabittir. Ancak şu atasözünü hiç unutmayın!
“Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var”
“Keskin sirke küpüne hasar verir!” Sinirlerinize hâkim olun! Bağırıp çağırıp fena konuşmayın. İnsan kalbi cam gibidir. Kırdığınızda tamiri imkânsızdır. Çok ağır konuşuyorsunuz. Aydınlara, medyaya, yargıya, üniversitelere değerinde verin, görüşün, fikirlerini alın! Onlar da bu memleketin çocukları!!! Onların fikirleri, görüşleri, bilgileri, tavsiyeleri etrafınızdaki çok kişiden daha kıymetli olabilir. Her zinde kişinin etrafının “evet efendimciler”, “dalkavuklar” tarafından sarılmış olduğunu bilmeniz lüzumlu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gürsel Erol

Etrafınızdakilerin çoğunluğu her şeyi size soruyorlar. Her şeyi hiç kimse bilemeyeceği gibi siz de bilemezsiniz. Bilmediklerinizi açık açık söyleyin. Her hususta us açıklama etmeyin, danışın, öğrenin. Monolog yapıyorsunuz. Diyalog yapmaya çalışın! Hayvanlar koklaşarak, ahali konuşarak anlaşırlar. Yalnızca sizin gibi düşünenleri işlerin başına getirmeyin! Bugün birçok millet müessesemizin işi bilmeyenler göre yönetildiğini görüyorum. Kadrolaşmayın! Sadece sempatizanlarınızı veya o kadar görünenleri kadrolara yerleştirmeyin. “Hayır! Yapmıyorum!” demeyin. Ben Ankara’da yaşıyorum. Duyuyor, kontrol ediyor ve görüyorum. Kapasitesiz, bilgisiz millet önce memlekete, sonradan size hasar verir.

Diktatörleşmeyin! Milletvekillerinize dahi beyanat vermeyi yasaklamayın! Medyayla, aydınlarla, yargıyla, askerle, üniversitelerle inatlaşmayın.

Yalnızca türban serbestliğini Anayasa’mızda başkalaşmak dahi AB’ye girmemize büyük bir engel olacaktır.
Laikliğe, sizin tabiriniz ile ciğerden inanın, güvenin. Laiklik dini özgürlüklerin değişmez kanunudur.
Bir hadis-i şerif diyor ancak: “Cenab-ı Adalet sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder, sevmediklerine de dalkavuklar musallat eder.”

Çoğu Kez bahsettiğiniz büyük Türk düşünürü Edebali Hazretleri’nin öğütlerini bir kez daha okumanızı, samimi olarak nasihat ediyorum.
Saygılarımla…

Prof. Dr. H. Güntekin Köksal
Pet Holding
Idare Heyeti Başkanı”

Pet Holding Şirketleri :
Petoil A.Ş.: Petma Ltd. Şti.: Petkontur A.Ş.: Petya: Ottoman Life Ltd. Şti.: Pet Gayrimenkul Ltd. Şti.:

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı