G

Gunter von Hagens

Gunter von Hagens Biyografisi

Canlı insan dokusunu ölümden kısa zaman sonra plastination adını verdiği bir yöntemle bozulmadan saklamayı bulan Alman vücut yapısı bilgini. Body Worlds adını verdiği anatomi sergisi ile bütün dünyayı dolaşan Hagens, Türkiye’de de sergisini açmış, hayranlıktan korkuya dek sırık noktalarda pek çok tepki almıştır.
Gunter von Hagens, 10 Ocak 1945 tarisch, Polonya’da dünyaya geldi. Henüz 5 günlükken Rus askerlerden kaçan ailesi ile beraber Almanya sınırına içten yolculuğa çıkan Hagens, babasının Alman SS birliklerinde aşçı olarak çalışması bir uçtan bir uca savaşın yıkımından ailesi ile Doğu Almanya’ya kaçabildi ve de çocukluğunu bu ülkede geçirdi. Berlin’de uzun yıllar kalan aile, sonradan Hagens’in 19 yaşına kadar yetişeceği Greiz adlı küçük bir kasabaya taşındı.

Kan pıhtılaşma bozukluğu (Hemofili) hastası olan Hages, küçük bir yaralanmanın arkasından altı ay boyunca hastanede kalmak zorunda kaldı; bu dönemde tıp bilmine olan ilgisi gelişti ve de liseden daha sonra Jena Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne tescil oldu. Komünizm ve Sosyalizm karşıtı tavırları yüzünden okulda bilinen bir siyasi kimliğe kavuşan Hagens, 1969 yılında Çekoslavakya’nın işgale uğramasının gerisinde Almanya’dan kaçmaya çalışırken yakalandı ve de iki yıla yakın bir zamanı hapishanede geçirdi.

1970 yılında hapisten çıkmasının aamlayan Hagens, 1975 yılında ise Heidelberg Üniversitesi’nden doktorasını aldı. İki sene değin bu üniversitede pataloji ve anatomi dallarında çalışan Hagens, ana ününü ise 1977 yılında icad ettiği ve 1978 yılında patentini aldığı plastination (ölü dokuları plastikle kaplayıp vücut yapısı amaçlı göstermek) yöntemi tamamen kazandı. Yıllar içerisinde bu tekniği ilerleten Hagens, 1993 yılında Heidelberg’de dünyanın birincil Plastination İnstitüsünü hayata geçirdi.

İlk icadının gerisinde 20 yıl her tarafında sınırlı bir kullanımı olan teknik, sadece vücudun küçük parçaları üzernde işe yarıyordu; bu da tıp öğrencileri dışarıda o kadar artı alaka görmemekteydi. 1990’lı yılların ortalarında bütün bir ölü insan kadavrasını bu yöntemle sabitleyerek korumayı başaran Hagens, ilk sergisini 1995 yılında Japonya’da açtı. Sergi olmanın yanı sıra tıp öğrencileri için de büyük bir ağırlık taşıyan Body Works adlı çalışma, dünyanın her tarafından Hristiyan, Müslüman ve Yahudi din adamlarının büyük tepkisiyle karşılaşsa da, toplamda 26 milyonun üstünde izleyiciye ulaşmayı başardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gülen Karaman
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı