G

Gürgen Öz

Gürgen Öz Biyografisi

Gürgen Öz, 10 Mayıs 1978′de Zonguldak’ta doğmuştur. Mühendis baba ve tarih öğretmeni annesi İstanbul’da üniversitedeyken tanışmış. Babasının görevi nedeniyle evlendikten daha sonra Zonguldak’a yerleşmişlerdir. Ablasının adı Yaprak’dır. Ortaokul ve liseyi TED Zonguldak Koleji’nde okumuştur. sonradan üniversite için ailenin İstanbul’daki evlerine yerleşmişlerdir. İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünde okumaktayken baba ve annesinden dar “Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü”, oyunculuk ana sanat dalı antre sınavlarına girdi ve kazandı. 2001 yılında mezun olduktan daha sonra aynı bölümde tiyatro rejisi mastırına başladı. Konservatuvarda iki yıl yardımcı hocalık yaptı. Bu sırada mektep arkadaşlarının tiyatro grubuyla yurt dışında çoğu festivale katıldı.
Konservatuardayken yazdığı “Alman Satrancı” adlı oyunu kısa filme çekildi. Yurtiçi ve yur aldı. Gürgen Öz, okul yıllarında birçok oyunda da oynadı. Okul zamanı ve sonrası “Bakırköy Belediye Tiyatroları” ve “Devlet Tiyatroları”nda görev aldı. BBT’de, Yaşar Kemal’in yazdığı, Müşfik Kenter’in yönettiği, atama aldığı son oyun olan “Teneke”de başrolü üstlendi.

Başarılı oyuncu dağıtılmış dizilerde minik roller aldıktan sonra televizyon kariyerine başladı. Okan Bayülgen’le çalışmaya başlayınca yoğunluk nedeniyle çabuk aşamasında yüksek lisans eğitimini yarım ele vermek zorunda kaldı. Bir yıl daha sonra “Bakırköy Belediye Tiyatroları”ndaki görevinden yine aşırılık sebebiyle ayrıldı. Yeniden 2009 yılı itibariyle tezini tamamlamak üzere yüksek lisansa geri dönmüştür. aynı zamanda Semiha Berksoy Opera Vakfı, Tiyatro Stüdyosu’nda doğaçlama dersleri vermektedir.

Gürgen Öz 2007 yazında sona eren, Okan Bayülgen’in sunduğu Makina programında da Murat Akkoyunlu ile birçok tipleme yaparak, Türk halkının beğenisini kazanmıştır.

Avrupa yakası dizisinde gözü kara karakterini canladırdı. En büyük çıkışını “Aşk Oyunu” dizisiyle yapmıştır.

2009 yılından itibaren Yitik Ülke Yayınevi’nden meydana çıkan “Bozcaada Öyküleri”, “Olimpos Öyküleri” ve “80’lerde Çocuk Edinmek” adlı kitaplarda öykü ve yazıları yayınlanmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ghassan Massoud

2010 yılında TRT de yayınlanmaya başlayan ve “Sakarya Fırat” adlı dizide bir kaç bölümlüğüne rol almıştır.

Tiyatro Oyunları:
Teneke : Yaşar Kemal – Bakırköy Belediy Tiyatrosu
Kadınlar da Savaşı Yitirdi : Curzio Malaparte – Bakırköy Belediy Tiyatrosu
Terk : Övünç Bayraktar – Stüdyo Drama
Suret : Iftihar Bayraktar – Stüdyo Drama

Filmleri:
Plajda
Çinliler Geliyor
Hokkabaz
Şarkıcı
Romantik Komedi
Sıcak

Dizi Filmleri:
Kısmetim Otel
Aşka Sürgün
Aşk Oyunu
Avrupa Yakası
Melek
Aşkım Aşkım
Pembe Patikler
Sakarya Fırat

Televizyon Proğramları:
Havva Durumu
Kilit
Gürgen Öz Resmi Web Sitesi
Makina programında “Kız Kuruları” tiplemesi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı