G

Gustav Bauernfeind

Gustav Bauernfeind Biyografisi

Almanya’nın en ünlü oryantalist ressamı olarak tanınır.

Gustav Bauernfeind, 4 Eylül 1848 tarihinde Württemberg, Almanya, Sulz am Neckar’da doğmuştur. Yahudi kökenli bir Katolikti. Sulz am Neckar kasabasında büyüdü. 1853 tarihinde aile Stuttgart’a taşındı. Stuttgart Polytechnik Okulunda 1864 – 1869 yılları aralarında mimarlık eğitiminden sonra bir süre Profesör Wilhelm Baumer ve Adolph Gnauth yanına mimar olarak çalıştı.

Gustav Bauernfeind, mimar olarak çalıştığı sırada resme de başladı. 1873 yılında İtalya ve İsviçre‘ye seyahatler düzenledi. . İlk yaptığı resimlerinde Alman ve İtalyan şehirlerini resmetti. Beyrut‘ta yaşayan kız kardeşi Emilie’nin yanında ziyarete gittiğinde, orada resim yeteneklerine yerinde motifler buldu.

gustav-bauernfeind-jaffa-da-pazar.jpg Gustav Bauernfeind’ın “Jaffa’da pazar ” adlı tablosu

1880 -1882 arasında Orta Doğu’ya yaptığı yolculuk esnasında Mısır‘ı, Suriye‘yi ve Filistin‘i gezdi, ortadoğu ilgisini çekince 1884-1887 arasında her yerde geziye çıktı, bu gezide iken ilerde evleneceği Elise Bertsch ile İsrail‘de Jaffa’da (Yafa) tanıştı. 1889 yılında Elise Bertsch ile evlendi. 1894 oğlu Otto dünyaya geldi.

gustav-bauernfeind- a-well-in-jaffa.jpg Gustav Bauernfeind’ın “A Well in Jaffa” adlı tablosu – 1880

1896 yılında karısı ve oğluyla birlikte Filistin‘e taşındı ve sonradan 1898 yılında Kudüs‘e yerleşti. Hem Lübnan ve Suriye‘de de yaşadı ve çalıştı.

Kudüs’de yaptığı resimlerde Filistin hayat ve mimarisine yoğunlaşmış ve fotografik keskinlikte yağlıboya tablolar yapmıştır. Suluboya görüntü çalışmaları da vardır.

gustav-bauernfeind-emevi-camii-kapisindaGustav Bauernfeind’ın “Emevî Camii’nin Kapısında”adlı tablosu

Gustav Bauernfeind, 24 Aralık 1904 tarihinde Kudüs’de 56 yaşında ölmüştür. Mezarı Kudüs’te Alman Kolonisi, Tempel Mezarlığındadır.

Doğum yeri olan Sulz am Neckar’da onun adını taşıyan bir müze vardır.

gustav-bauernfeind-at-the-wailing-wall.j Gustav Bauernfeind’ın “Matem Duvarı” adlı tablosu – 1880

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Guy Pearce

Ünlü Sanat Eserlerinden bazıları :
– Tapınak Dağı, Kudüs’e Giriş 1886
– Jaffa’da Pazar, 1887
– David Street, 1887
– Ağıt Duvarı 1904
– Büyük Emeviler Camii Şam, 1890
– Hayfa’daki Alman Kolonisi, 1898

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı