G

Gustav Klimt

Gustav Klimt Biyografisi

Sanatçı ve grafik sanatçısı olan Klimt, Viyana Sezessionu’nun en kayda değer temsilcilerinden olmuştur.
Klimt, Bohn ve Viyanalı Anna Finsher’in yedi çocuğundan ikincisi olarak 14 Temmuz 1862 yılında Viyana’da dünyaya geldi.

Viyana uygulamalı sanatlar okulunda eğitim gördüğü sıralarda tarihsel konular işleyen artist Hans Makarat’tan etkilendi.

1883’ten sonra kardeşi Ernst ve ressam Franz Matsch ile birlikte dekoratör olarak çalıştı. Burgtheater’ın ve Sanat Tarihi Müzesi’nin dekorasyonunu tamamladıktan sonradan 1892 yılında kardeşinin ölümü üstüne bu işi bıraktı.

1897’de Viyana’da bir grup sanatçı ile Viyana Sezession Grubunu oluşturdu ve bu grubun birincil başkanı seçildi. Bu görevini 1905 yılına kadar sürdürdü.

Birkaç yıl sonra Viyana Üniversitesi için felsefe, tıp ve hukuk adlı tavan resimlerini yaptı. Lakin resimler erotik simgeleri ve karamsarlık yüzünden büyük tepki aldı ve geri çevirdi.

1902’de arkadaşı mimar Josef Hoffmann’ın baş yapıtı sanılan Brüksel’deki Stoclet Evi’nin yemek odası için duvar resimleri yaptı.

Bugün üçü de Avusturya Galerisi’nde bulunan Öpüş, Fritza Riedler ve Adele Bloch-Baver gibi son çalışmalarında figürleri silüet şeklinde ele aldı.

Meşhur sanatkâr 6 Şubat 1918 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Klimt’in ailesi onun Onur Mezarı’na gömülmesini kabul etmedi ve sanatkâr Viyana’da basit bir mezara gömüldü.

Yağlıboyalarının dışarıda desenleri de bambaşka bir yük taşıyan Klimt’in, özellikle Kokoschka ve Egon Schiele üstünde yoğun etkileri oldu.

Önemli Yapıtları: Aşk Müzik I, Bir Kadının Portresi, Memorial Sanat Müzesi, Tıp, Yaşamış Su, Vefat ve Hayat, Adem ile Havva, Kadının Üç Çağı, Salome.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gülşah Yılmaz
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı