G

Guy Ritchie

Guy Ritchie Biyografisi

Guy Ritchie, 1968 doğumlu İngiliz klip ve film yönetmeni. Ritchie, 22 aralık 2000’de meşhur şarkıcı Madonna ile İskoçya’daki Skibo Kalesi‘nde evlendi.

Guy Ritchie, 19 eylül 1968’de İngiltere‘de Hertfordshire’da dünyaya geldi. Loton Park baroneti Sir Michael Leighton’un üvey oğlu olmasına ve I.Edward soyundan gelmesine karşın çalışan sınıfın aksanıyla konuşmayı benimseyen Ritchie, disleksi hastasıydı. Bu yüzden de bu konuda özel olarak eğitim veren en iyi okullardan biri olan Stanbridge Earls’de eğitim aldı. 15 Yaşındayken kız kardeşiyle birlikte Oxfordshire’da bulunan Sibford Yatılı Okulu’na aralıksız Ritchie, buradan uyuşturucu kullandığı için kovuldu.

Reklam filmleri ve müzik grupları için değişik video klipler çekmeye başlayan Guy Ritchie, bu işteki başarısını gösterdi ve arkasından 1995 yılında The Hard Case adlı 20 dakikalık kısa filmi yönetti. İlk uzun metrajlı filmi Lock, Stock and Two Smoking Barrels’ı (Ateşten Kalbe Akıldan Dumana)1998 yılında çekti. Adının daha geniş kitlelere duyulmasını sağlayan bu film doğru, aynı zamanda sinema oyuncusu Jason Statham’ın (filmde Bacon rolünde) da tanınmasını sağladı ve eski futbol oyuncusu Vinnie Jones’a (Big Chris) aktör olarak yeni bir kariyer sağladı.

İkinci çarpıcı filmi Snatch (Kapışma) ise 2000 yılında gösterime girdi. Diamonds olarak ta tanıdık Ritchie’nin başarılı filminde, ‘Lock,Stock and Two Smoking Barrels’ ta birlikte çalıştığı Major Stüdyo tekrar arkasından durdu. Snatch’de Brad Pitt, Benicio Del Toro, Dennis Farina gibi Hollywood’un büyük isimlerinin yanı sıra daha önce de çalıştığı Vinnie Jones ve Jason Statham’ı da bir araya getirdi. Karakterlerin birbirlerinin yaşamlarına girip çıkarak etkiledikleri karışık ve yaratıcı bir hikaye yapısı kullanan ve zamanla oynayıp, olayları öbür perspektiflerden gösterdiği bu filmde, Stanley Kubrick klasiği ‘The Killing’i anımsattı. Ritchie’nin bu filmi çok sevildi ve oldukça iyi eleştiriler aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Goldie Hawn

Guy Ritchie’nin bir sonraki filmi, Revolver adında orijinal Vegas temalı bir soygun filmi oldu. Ama bu film eleştirmenler kadar sorunlu bulundu. Ritchie’nin bir öteki projesi, İngiliz Kanal 5 Televizyonu için hazırladığı, bir kuytu kamera şovu olan Swag oldu. Swag, suçluları dublörler kullanarak, meslek üzerindeyken yenilenmek üstüne kurulu bir programdı.

Madonna ile evlendikten sonra, ünlü karısına odaklanan Ritchie, Madonna’nın ‘What It Feels Like for a Girl’ parçasının klibini ve kısa film serisi BMWStar’ı çekti. Bir sonraki çalışması tekrar Madonna için, 1960 yapımı Lina Wertmüller filmi Swept Away’in yeniden çevrimi oldu. Film varlıklı ve nezaketsiz bir sosyete mensubu olan Amber Leighton’ın (Madonna) bindiği botun motorunun bozulması sonucu, bir balıkçıyla birlikte ıssız bir adaya düşmesini ve onun tarafından kendisine öğretilen hayat dersini konu alıyordu. Amber Leighton bununla birlikte Guy Ritchie’nin annesinin ismiydi. Film keza ticari olarak başarısız oldu ayrıca de film eleştirmenlerince hayal kırıklığı olarak nitelendirildi. Film kariyeri üstünde kara bulutlar dolaşmaya başlayan Ritchie, 18 mayıs 2000’de 20 yaşındaki bir gence saldırıda bulunduğu iddiasıyla polis göre gözaltına alındı fakat sonra dava düştü.

Guy Ritchie, 22 Aralık 2000’de ünlü şarkıcı Madonna ile İskoçya’daki Skibo Kalesi‘nde evlendi. Madonna’nın Carlos Leon’la olan birlikteliği sırasında doğan Lourdes Maria ‘Lola’ Ciccone Leon (14 ekim 1996) adındaki kızının yanısıra, çiftin birlikte Rocco John Ritchie (11 ağustos 2001) adında bundan başka oğulları var. 21 Kasım 2008 tarihinde boşandılar.

Her ikisi de gizemli Kabala dinine inanan Ritchie ve Madonna, bununla birlikte bu organizasyonun öğretilerini dağıtmak için epeyce artı miktarda para ve zaman harcıyor. Çiftin Los Angeles, New York ve Londra’da evlerinin yanısıra, Dorset şehrinde inzivaya çekildikleri Ashcombe House adında bir malikaneleri bulunuyor. bununla birlikte Guy Ritchie, Chelsea Futbol Takımı’nın bir taraftarı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Giuseppe Donizetti

Guy Ritchie,30 Temmuz 2015 tarihinde model Jacqui Ainsley ile evlendi. Bu evliliğinden Rafael Ritchie (d.2011), Rivka Ritchie (d.2012), Levi Ritchie (d.2014) adlarında 3 çocuğu vardır.

Filmleri :
Yönetmen :
2020 – The Gentlemen (Sinema Filmi)
2019 – Aladdin (Sinema Filmi)
2017 – King Arthur: Legend of the Sword / Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (Sinema Filmi)
2015 – Kod Adı: U.N.C.L.E.(Sinema Filmi)
2011 – Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sinema Filmi)
2009 – Sherlock Holmes (Sinema Filmi)
2008 – RocknRolla (Sinema Filmi)
2005 – Revolver (Sinema Filmi)
2002 – Swept Away (Sinema Filmi)
2000 – Snatch / Kapışma (Sinema Filmi)
1998 – Lock Stock & Two Smoking Barrels /Ateşten Kalbe Akıldan Dumana (Sinema Filmi)

Senaryo :
2020 – The Gentlemen (Sinema Filmi)
2019 – Aladdin (Sinema Filmi)
2017 – King Arthur: Legend of the Sword / Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (Sinema Filmi)
2015 – Kod Adı: U.N.C.L.E. (Sinema Filmi)
2008 – RocknRolla (Sinema Filmi)
2005 – Revolver (Sinema Filmi)
2002 – Swept Away (Sinema Filmi)
2000 – Snatch / Kapışma (Sinema Filmi)
1998 – Lock Stock & Two Smoking Barrels /Ateşten Kalbe Akıldan Dumana (Sinema Filmi)

Oyuncu:
2010 – National Movie Awards (Kendisi)(TV Filmi)
2009 – Live From Studio Five (Kendisi)(Tv Programı) (3 Bölüm)
2000 – Kapışma (Gazete Okuyan Adam) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı