G

Güzin Abla

Güzin Abla Biyografisi

Gazetelerde yazdığı “Güzin Abla” isimli köşesi ile meşhur olmuş köşe yazarı.

Güzin Sayar, bütün adıyla Fatma Güzin Sayar 1922’de İstanbul’da doğmuştur. Kökeni Reşat Nuri Güntekin ve Refik Halit Karay’a uzanan, köklü bir ailenin kızıdır. Babasını çok genç yaşta kaybetti. Annesinin adı Mediha Sayar.

Güzin Sayar, Harbiye Orduevi’nin karşısındaki evlerinden, Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’ne gidip gelirken, genç bir subaya aşık oldu. Annesinin muhalefetine karşın, 1938 de 16 yaşında o subayla evlendi. Feyza Algan adında bir kızı olduktan daha sonra ve 1947 kızları 3 yaşına gelince boşandılar.

Gazeteciliğe ilk olarak 1952 yılında annesinin muhasebe müdürü olarak çalıştığı Yeni İstanbul Gazetesi’nde çeviri yazılar yazarak başladı. 1960’lı yıllarda Son Havadis gazetesinde, “Sorun söyleyelim” adıyla köşe ile insanların sorunlarına eğilmeye yönelik yazılara başladı. Sonraki yıllarda, Akşam, Bağımsızlık Vatan gibi gazetelerde “Derim fakat” adlı köşede yazmaya başladı. 1971 yılında Saklambaç gazetesindeki “Feride” adlı dertleşme köşesinin adını “Güzin Abla Dertlerinizle Başbaşa” olarak değiştirdi. Ve “Güzin Abla” köşesi böyle doğmuş oldu.

Havadis, İstanbul Ekspres, Ekspres, Haber, Günaydın ve Hürriyet gazetelerinde de çalıştı.

Güzin abla” doğaüstü hoş ve açık fikirli bir kadın olduğu halde, ilginçtir; iki eşi kadar da aldatılıp, terk edilmiş bir kadındı. Evliliğe noktayı koydu. Bir De o sırada 35 yaşındaydı. Kendini kızına ve mesleğine adadı. Bir bakıma bir ekol olarak yarattığı “Güzin Abla” kavramı bu başarısız iki evliliğin sonucudur, denebilir. Güzin abla olarak hemcinslerinin, bitmek tükenmek bilmeyen dert ve sorunlarına eğilirken, bir anlamda kendi yaşadığı tecrübeleri onlarla paylaşmak istemiş olabilir.

1998 yılında sağlık sorunları nedeniyle Güzin Abla köşesini, kızı Feyza Algan‘a bıraktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gökmen Özdenak

Yazarın “Siyaset Çarkı” ve “Ihlamurlar Altında” adlı iki kitabı da bulunuyor.

16 Temmuz 2006 günü 84 yaşında vefat etti.

Güzin Sayar’ın evlilikleri :
1.evliliği: 1938 de 16 yaşında iken bir subay ile evlenmiş. 1947 de boşandılar. 1944 yılında doğan Feyza Algan adında bir kızı var.
2.evliliği: mimar Tayfur Şehbal ile 1952 de evlendi ve 5 yıl sonra 1957 boşandılar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı