H

Hakan Fidan

Hakan Fidan Biyografisi

(MİT) Ulusal İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara‘da doğmuştur.

1986 yılında astsubay olarak mezun olup 2001 yılına dek 15 sene Türk Silahlı Kuvvetleri’nde dikkat çekici istihbarat astsubayı olarak ödev yaptı. Kara Kuvvetleri Göze Çarpan Okulu’nun ardından Lisan Okulu’ndan da mezun oldu. Bir dönem Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Almanya’daki Nato Seri Tepkime Kolordusu Karargâhı’nda üç yıllığına görevlendirildi. Bu görevi esnasında Almanya’daki ABD Kökenli Maryland Üniversitesi’ni bitirdi. University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı.

2000’de OYAK Genel Komite üyeliğine seçildi. Zorunlu hizmeti bittiğinde 2001 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılarak Bilkent Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Hakan Fidan‘ın master tezi, “Dış Politikada İstihbaratın Rolü”, doktora tezi ise, “Veri Çağında Diplomilerinin Milletlerarası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü” konusunda oldu. bununla beraber da 2001 -2003 yılları aralarında Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde siyasi ve hesaplı danışman olarak çalışmaya başladı.

2003 yılında (Tika) Türk İşbirliği Ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na getirildi. 2007 yılına değin bu görevi yaptı. TİKA Başkanlığı döneminde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül ile yakın alıştırma içinde oldu. 14 Kasım 2007 tarihinde dış politika ve uluslararası güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı’na atandı. Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu‘na bölgesel temaslarda eşlik etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın böylece fazla yurtdışı gezisine ve yabancı devlet adamları ile görüşmelerine katıldı.

Abdullah Gül‘ün Çankaya Köşkü’ne çıkması üstüne bir ara Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği için de adı geçti.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yürütürken 2008 yılı Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğini zarfında; Viyana‘da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda, Cenevre’de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü’nde ve Londra‘da Verification Technologies Research Center’da akademik çalışmalarını sürdürdü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hamza Hamzaoğlu

8 Mart 2008’de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliğine getirildi. Bu görevinden Şubat 2011’de istifa etti. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik yaptı.

Hakan Fidan, 17 Nisan 2009 tarihinde (MİT) Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı’na atandı. 15 Haziran 2005 tarihinden bu yandan, MİT Müsteşarlığı görevinde olan Emre Taner’in yerine 25 Mayıs 2010 tarihinde Hakan Fidan MİT Müsteşarı olarak atandı. Emre Taner yaş haddinden emekli olurken, Hakan Fidan 42 yaşında en genç yaşta müsteşar olan isim oldu.

MİT Müsteşarlığı’na kuruluşundan 1992 yılına kadar korgeneral rütbeli subaylar getiriliyordu. MİT Müsteşarlığı’na getirilen Sönmez Köksal‘dan sonra dışarıdan teşkilatın başına gelen ikinci isim Hakan Fidan oldu.

Hakan Fidan, evli ve 3 çocuk sahibidir.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerde milletvekili namzet adayı olmak üzere 6 Ocak 2015 tarihinde Müsteşarlık görevinden istifa etti.

9 Mart 2015 tarihinde 25. Dönem Milletvekili adaylığı için AK Parti‘ye yaptığı başvuruyu geri çekti.

10 Mart 2015 tarihinde MİT Müsteşarlığı görevine her yerde geri döndü.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/hakan-fidan-abdullah-catli-mi/abdullah çatlı ve hakan fidan

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı