H

Henri Poincare

Henri Poincare Biyografisi

Fransız matematikçi ve fizikçi.
Julen 1854 Nans’de doğdu. Öğrenimini Politeknik Okulu’nda tamamladı. 1877’de Maden Ocakları Birliği’nde mühendis olarak çalıştı.

1881 yılından 1912 yılında ölümüne değin Sorbonne Üniversitesi’nde profesör olarak dersler verdi. Bunlar aralarında, potansiyel kuramı, ışık, elektrik, ısının iletilmesi, elektromagnetizma, hidrodinamik, gök mekaniği, termodinamik gibi matematiksel fizik konuları ile olasılık teorisi gibi matematik konuları bulunmaktadır.500’e yakın analiz yazısı yayımladı. Çok kompleks değişkenli çözümsel fonksiyonları ilk inceleyenlerden biridir. Riemann ve Weierstrass gibi cebirsel geometriyle de ilgilendi. Diferansiyel denklemleri, gök mekaniği ve özellikle üç karoser problemiyle bağıntılı olarak inceledi.

Poincarè vermiş olduğu derslerin yanısıra, yazmış olduğu çok sayıdaki yapıtla da etkili olmuştur. Türkçe’ye de çevrilen Bilimin Değeri ve Bilim ve Tahmin gibi bilim felsefesiyle ilgili kitapları bunlardan sadece birkaçıdır.

Matematiksel fizik alanında yapde cebire ve kısmi türevli denklemler kuramına manâlı katkılarda bulundu. Devamlılık düşüncesi tüm çalışmalarını etkiledi ve bu nedenle topolojik türde böylece fazla problemle uğraştı. Zaten Poincaré, cebirsel topolojinin hakiki kurucusu sayılmaktadır.

Poincarè gök mekaniğiyle de ilgilenmiş, bilhassa Üç Ceset Problemi üstünde durmuştur. Bu alanla ilgili olan ıraksak serileri incelemiş, Asimptot Açılımları Kuramını geliştirmiş, yörüngelerin düzenliliği ve gök cisimlerinin biçimleri gibi konularla ilgilenmiştir. Aynı konular Laplace’ın da ilgi alanı içine girmektedir; oysa Poincarè her yönüyle özgündür. Görelilik, kozmogoni, olasılık ve topolojiyle ilgili çağdaş kuramların tümü Poincare’nin araştırmalarından epeyce etkilenmiştir.

Kümeler kuramının paradoksları yüzünden, asıl ilkeler konusunda çıkan tartışmalar esnasında Poincaré biçimcilere karşı olarak Russell, Reano ve Hilbert ‘in mantıkçı yaklaşımını eleştirdi ve sezgici bir bakış açısı benimsedi. Matematiksel fizik alanında, Lorentz dönüşümler grubuna göre, devinim halindeki cisimlerin elektrodinamik denklemlerinin değişmezliğini ortaya koydu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Harun Tekin

19. yüzyılın ikinci yarısının en büyük Fransız matematikçisi Poincarè’dir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı