H

Henri Rousseau

Henri Rousseau Biyografisi

Fransız Post Izlenimci ressamdır.

Henri Rousseau, 21 Mayıs 1844 tarihinde Laval, Mayenne, Fransa’da bir muslukçunun oğlu olarak doğmuştur. Laval Lisesi’nde okudu. Lise derslerinde vasat olmasına rağmen, çizim ve müzik derslerinde fazla başarılıydı. Liseden sonra Angers’de bir avukatın yanına çalıştı, ama sonra avukatla aralarında meydana gelen bir olay sonunda, avukatın kendisini mahkemeye vermesinden sakınmak için 1863 yılında askere yazıldı. Orduya katılıp 1863 yılından başlayarak dört yıl tahsis yaptı. Babasının ölümünün ardından, 1868 yılında Paris’e taşındı ve devlet memuru oldu. Mesleği yüzünden Le Douanier (gümrük memuru) olarak da bilinir.

Henri Rousseau, 1871 yılında, Paris gümrüğünde bir iş buldu. Oysa bu görevi gümrükçülük değildi ve ikinci derslik kâtiplikten ileriye gidemedi. Önemli olarak resim yapmaya kırklı yaşlarının başında başladı, 1893 yılında kırk dokuz yaşındayken yılda 1019 frankla işinden emekli olarak sanatına yoğunlaştı. Bu yıllarda ressam, geçimini karşılamak için keman ve solfej dersleri verdi; komşularının portrelerini çizdi. Karısı 1888 yılında ölünce 1899 Ağustosunda ikinci evliliğini yaptı. 1903 yılında ikinci karısını da öldü.

Henri Rousseau, çalışmalarını 1886 yılından itibaren düzenli olarak Salon des Indépendants’da sergilendi. 1893 yılında ölümüne kadar yaşadığı ve çalıştığı Montparnasse’deki bir stüdyoya taşındı.

Hiçbir süre Fransa‘yı terk etmemiş veya bir vahşi orman görmemiş olmasına karşın, en ünlü resimleri barbar orman resimleridir. Resimli kitaplardan, botanik bahçelerden ve içi doldurulmuş vahşi hayvanlardan ilham almıştır. Çalışmalarının birçok görünürde çocuksu olan tarzından nedeniyle alaya alınsa da, biçim ve tarzından feragat etmedi. Eserlerini gelenekçi eserleri peşine düşüp takip ederek akademik bir yol izleyerek üretmeye çalıştı. Yarattığı masumiyet ve güzellik avangardların beğenisini kazandı. Pablo Picasso, Henri Rousseau’nun dehasını farkedince onunla buluşmaya gitti ve namına bir ziyafet düzenledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hasan Basri Güzeloğlu

1897 yılında en meşhur resimlerinden olan La Bohémienne endormie’yi (Uyuyan Çingene) yapmıştır.

henri-rousseau-uyuyan-cingene.jpg Henri Rousseau, Uyuyan Çingene / The Sleeping Gypsy – 1897

Sürrealistler kadar da ilgi fark etti ve gerçekten bu hareketin gücü oldu. Gözün ulaşamayacağı yerin ötesini görebilme kabiliyeti ve kâğıtta görülmeyenleri algılayabilme kabiliyeti, çalışmalarına fazla derinlik kazandırdı ve kariyeri her tarafında, herkes kendine özgü bir tarza ve biçime sahip, değişik resimler oluşturmasına yardımcı oldu. Resmi bir eğitim almayan Henri Rousseau, kariyeri boyunca hobi olarak resim yaptı, ama kendine olan özgüveni ve işinde sahip olduğu yetki duygusu şahane eserler yaratmasına imkan sağladı.

En dikkat çeken ve en iyi bilindiği orman sahneleri, kariyerinde sonradan yaptığı çalışmaların çoğunda tanımlama ettiği meslek ve sahneler gibi rüyalarla da tanındı. Çalışmalarının çoğu, aracısız deneyimlerine değil, ziyaret ettiği yerlere dayanıyor ve bu parçalarla kendine özgü bir tarz meydana getirmek için yeni bir yaşam ve yeni bir tarz geliştiriyordu

1905 yılında “Antilopun Üstüne Atlayan Aç Aslan” adlı büyük vahşi orman resmini yapmış ve Salon des Indépendants’da, o zamanın Henri Matisse gibi genç avangart ressamlarının eserleriyle birlikte sergilemiştir. Bu sergide Fovist resmin birincil örneklerinin sergilendiği kabul edilmektedir.

1907 yılında artist Robert Delaunay‘ın annesi Delauney Kontesi Berthe, Rousseau’nun Yılan Oynatıcısını yapmasını istedi.

İki akademik artist, Felix Augusto Clement (1826-88) ve Jean-Leon Gerome (1824-1904), Rousseau’ya tek öğretmeninin doğa olmasını nasihat ederler ve Rousseau da bu öğüdü yaşamının sonuna kadar uygular. Bu iki akademik usta, bununla beraber Rousseau’ya Louvre Müzesi’deki eserlerin kopyalarını yapabilmesi için gereken iznin çıkartılmasını da sağlarlar.

Evlilikleri :
1.eşi: Clémence Boitard (e. 1869–1888) Antonine Louise Rousseau (d.1872), Henri Anatole Clement Rousseau (d.1870), Julia Rousseau (d.1876), Henri-Anatole Rousseau (d.1879), Julia Clemence Rousseau (d.1874) adlarında çocukları oldu.
2.eşi: Josephine Noury (e. 1899–1903)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Halil Umut Meler

Henri Rousseau, 2 Eylül 1910 tarihinde Paris, Fransa’da 66 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı