H

Henry Heimlich

Henry Heimlich Biyografisi

Heimlich manevrası’nın mucididir.

Henry Heimlich, 3 Şubat 1920 tarihinde Wilmington, Delaware, ABD’de Mary Heimlich, Philip Heimlich çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün ası Henry Yahuda Heimlich’dir. 1937 yılında New Rochelle Lisesi’nden mezun oldu. Cornell Üniversitesi, Weill Cornell Graduate School of Medical Sciences okullarında okudu hekim olarak mezun oldu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD Donanmasında atama yaptı. Trahom hastalığı için bir tedavi ilerletti. Dr. Heimlich, hastanın midesinden yapılmış bir tüp kullanılarak hasar görmüş ya da bozuk bir yemek yemek borusunun yerini alan zıt gastrik tüp operasyonu gerçekleştiren birincil Amerikalı cerrah oldu.

Göğüs Boşaltma Valfini icat etti ve yaralanma veya ameliyat sonucu göğüs travması sonrası akciğerlerin çökmesini önledi. Vietnam Savaşı sırasında ordu kadar yaygın şekilde kullanılan cihaz, göğüste vurulan askerlere tarihte başta hayatta kalma şansı verdi. 1962’de Heimlich, göğüs drenaj çarpıntı valfini buluş etti (Heimlich valfi de denir).

Heimlich manevrası’nın mucididir. Heimlich, 1974 yılında, insanların solunum yolunun yemek ya da yabancı bir cisimle tıkanması sonucu boğulmalarını önlemek için bir teknik keşfetti. ABD’lrildiği bu teknik sayesinde 100 binden artı insanın hayatının kurtarıldığını belirtmişti.

Henry Heimlich, 1980 yılında ayaktan hastalar için “Mikro Trach” taşınabilir oksijen sistemi icat etti.

Henry Heimlich, Heimlich kariyeri baştan başa 100’den artı bilimsel makale yayınladı ve 250’den fazla tıp dersi sundu. 1961’de inme kurbanlarını yeniden yutmaları için öğreten teknikler geliştiren Disfagia Vakfı’nı kurdu. Keza, Amerikan Karın Cerrahları Derneği göre sunulan 1981 Değerli Hizmet Ödülü gibi birçok ödülün sahibiydi; 1984 Albert Lasker Ödülü; Ve 1985 Amerikan Akademisi Başarı Ödülü.1992’de Dr. Heimlich, İsrail Haifa’daki Maimonides Araştırma Enstitüsünün 1992 Ulusal Ödülleri Akşam Yemeği’nde onur konuğu oldu. 1984’te Mühendislik ve Bilim Şeref Kürsüsü’ne ve 1993’te Fame International Emniyet ve Afiyet Salonuna girdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Nihat Mındıkoğlu

Henry Heimlich, 4 Haziran 1951 tarihinde yazar Jane Murray Heimlich ile evlendi. Mary Heimlich, Philip Heimlich adında iki çocuğu vardır.

Henry Heimlich, 17 Aralık 2016 tarihinde The Christ Hospital, Cincinnati, Ohio, ABD’de 96 yaşında Kalp krizi neticesinde ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı