H

Henry Murger

Henry Murger Biyografisi

1847 yılında yazdığı “Scènes de la vie de bohème” (“Bohem Hayatından Sahneler”) adlı kitabı ile meşhur olmuştur.

Henry Murger, 27 Mart 1822 tarihinde Paris, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Louis-Henri Murger’dir. Babası kaba saba, çelik gibi bir adamdı, hem terzilik ayrıca de Rue Saint Georges’te oturduğu apartmanın kapıcılığını yapardı. Henry Murger 15 yaşında iken annesi Anriet Tribu vefat etti. 15 yaşında okuldan ayrıldı. Bundan sonradan çok acı çekti, çalışıp kendi hayatını galip gelmek zorundaydı; çünkü babası onu bedavadan beslemek istemiyordu. Önce bir avukatın yanında meslek buldu.

sonra o zamanlar Paris’de olan yazar Lev Tolstoy’un sekreteri oldu ve eğitimini geliştirdi. Babası yeni bir kadınla evlenip Henri Murger’i sokağa atınca, Paris‘teki bohem yaşamın bir parçası oldu. Önceleri ressamlığı denedi fakat çoğu süre yoksuldu ve sağlığı kötüye gitti. Şiir yazmaya başladı.

1840’lı yıllarda Paris’de Lucile Louvet adında bir kızla birlikte yaşadı. Kız 24 yaşında tüberkülozdan öldü.

Henry Murger’i Sokakta geçirdiği geceler, özlem, hastalık onu yıldırmadı. Nihayet katlandığı tüm bu zorlukların, vereceği büyük “eser” için bir hazırlıktan, bir etüd’den ibaret olduğunu farketti. Yaşadığı korkunç hayatı ve bu yaşam içinde şahit olduğu sahneleri kaleme alan, daha açık konuşmak gerekirse hicveden, gülerek anlatan bir eserle, bir gün edebiyat çevrelerinin dikkatini çekiverdi. Kendisi de Rodolfe olarak isimlendirdiği Scènes de la vie de bohème (“Bohem Hayatından Sahneler”). Bambaşka bölümlerde (1847-1849) yayınlandı, başarısı Murger’in daha dar yaşamasını ve yazmasını sağladı. Eser, onu sadece Fransa’da değil, dünya çapında bir şöhrete kavuşturdu. Almanca’ya, İngilizce’ye, İtalyanca’ya, derken bütün dünya dillerine çevrildi.

Henry Murger, bundan yiğitlik alarak, Theodore Barriere ile birlikte beş perdelik Bohem Hayatı isimli bundan başka komedi yazdı. Bu, şöhretini daha da arttırdı. Sonunda, aynı hayatın içinden yetişen bestekâr Giacomo Puccini, bu komedya üzerine ünlü La Boheme operasını yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hasan Kalender

Roman yazarı Champfleury ile aynı odada kalıyorlardı.

Henry Murger, 38 yaşında hasta olmasına neden olan ve muhtemelen ölümüne neden olan Purpora adlı bir hastalığa yakalandı.

Henry Murger, sık sık borç içindeydi, sağlığı hiç iyi olmadı ve Ocak 1861’de ciddi bir şekilde hastalandı. 28 Ocak 1861 tarihinde Paris, Fransa’da bir hastanede 39 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1847-1849 – Scènes de la vie de bohème
1851 – Scènes de la vie de jeunesse
1851 – Le Pays latin
1853 – Önerge ve önerge önerisi
1854 – Scènes de campagne
1854 – Le Roman de les femmes’i kızdırır
1854 – Ballades ve Fantaisies
1854 – Les Buveurs d’eau
1855 – Le Dessous du panier
1856 – Le Dernier rendez-vous
1856 – Les Nuits d’hiver
1857 – Les Vacances de Camille
1860 – Le Sabot rouge
1860 – Madam Olympe

İngilizce çeviri :
1888 – Latin Mahallesi’nin Bohemyalıları
1923 – Kış Geceleri

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı