H

Hermann Göring

Hermann Göring Biyografisi

Almanya‘nın I. Dünya Savaşı‘ndaki bir savaş kahramanı, II. Dünya Savaşı sırasında ise Nazi Almanyası’nın Hava Kuvvetleri komutanı.

Hermann Göring, 12 Ocak 1893 tarihinde Almanya, Rosenheim şehrinde doğmuştur. Bütün adı Hermann Wilhelm Göring’dir. Bununla Birlikte hukukçu ve diplomat olan babası Heinrich Ernst Göring bir süvari subayı olarak Alman Güneybatı Afrikası’na (Namibya) genel vali olarak atanmıştı. Hermann Göring doğduğunda babası babası Haiti’de başkonsolos olarak devir yapmaktaydı, annesi Afrika’da iken tanıştığı Yahudi asıllı bir Hıristiyan, hekim ve iş adamı olan Hermann Epenstein’in metresi olarak Almanya’da Hermann Epenstein’in Veldenstein’daki evinde yaşamakta idi. Yaklaşık on beş yıl o kadar yaşadılar.

Hermann Göring, on bir yaşında yatılı okula gönderildi, On altı yaşında okuldan mezun oldu ve Berlin‘de Lichterfelde’de bir askeri akademiye gönderildi. Göring, 1912 yılında Prusya ordusunun Prens Wilhelm Alayına (112. Piyade) katıldı. Ertesi yıl annesi Hermann Epenstein’den ayrıldı. Ailesi Veldenstein’ı evi terk etmek zorunda kaldı ve Münih’e taşındı; Göring’in babası da 7 Aralık 1913 tarihinde vefat etti.

I. Dünya Savaşı, 1914 yılının Ağustos ayında başladığında, Hermann Göring bulunduğu alayı ile Mulhouse’da Teğmen rütbesiyle görev aldı. Siper savaşında nemli hava sonucu romatizma rahatsızlığı ile hastaneye kaldırıldı. Pilot eğitim kursunu tamamlayarak Jagdstaffel 5’e atandı. Şubat 1917 yılında Bruno Loerzer komutasındaki Jagdstaffel 26’ya katıldı.

7 Temmuz 1918 tarihinde, Wilhelm Reinhard ve Manfred von Richthofen‘in ölümünden sonradan, Göring ünlü Jagdgeschwader 1’in komutanı yapıldı.

Hermann Göring Savaş sırasında 22 adet düşman uçağını düşürdü ve 1. Sınıf Asalet Madalyası (Pour le Mérite) aldı. Savaş kaybedilmişti lakin Hermann Goering halkın gözünde bir savaş kahramanıydı. 1919’da Yüzbaşı rütbesi ile ordudan ayrıldı.

I. Dünya Savaşı sonrasında Hermann Göring havacılık sektöründe kaldı. İsveç’e taşındı ve Svensk Lufttrafik isimli bir İsveç hava yoluna katıldı. Hermann Göring genel olarak özel uçuşlar için işe alındı ve bu şirkette başpilot oldu. Danimarka ve İsveç’te misafir etme uçuşları yaptı. İlk karısı olan Karin ile burada tanışıp Şubat 1922’de Münih’te evlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hadise Açıkgöz

1922 – 1923 yıllarında Münih Üniversitesi‘nde tarih ve iktisat bölümünde okudu. Adolf Hitler kadar yapılan bir konuşmayı dinledikten sonra 1923 yılında Nazi Partisi’ne katılan Hermann Göring’e, 1923 yılında Oberster SA-Führer rütbesiyle Sturmabteilung’un (SA) komutası verildi.

1923 yılındaki başarısızlıkla sonuçlanan Münih Meyhane Darbesi’nde yaralanmıştır. Bu darbe girişimi sonrası, lüzum baskılar gerekse Hitler’in yokluğunun vermiş olduğu tembellik neticesinde Avusturya’ya kaçtı. Oradan İtalya’ya ve son olarak İsveç’e kaçmak zorunda kaldı. Bu kaçaklık dönemi içerisinde değişik ruhsal problemler yaşadı. Ağır ilaç bağımlısı oldu.

Bir zamanların efsane pilotu, şimdilerde bir kaçaktı ve bu durum onu çok etkiliyordu. Kendisini içkiye verdi ve bir alkolik edinmek üzereyken, iyi haber Almanya’dan geldi. Hitler artık dışarıdaydı ve zorunlu düzeni adamakıllı sağlamıştı. 1926’da hakkındaki tutuklama kararı da kaldırılmıştı. 1928’de her tarafta Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne girdi. Akabinde yapılan seçimlerde NSDAP büyük bir patlama yaptı. 1931’de SA-Gruppenführer (Korgeneral) rütbesi aldı. Peşine Düşüp Takip eden beş sene içerisinde Göring, Adolf Hitler’in en büyük yardımcısı oldu. Çevresi fazla geniş olan Göring, bu süre zarfı içerisinde bütün sanayici, iş adamları, ordu yetkilileri gibi manâlı kişilerle Hitler için görüşüp yanlarına çekiyordu.

Bu araştırmalar boşa çıkmadı ve Adolf Hitler iktidara geldi. Adolf Hitler’in iktidarından sonra Prusya başvekili oldu. 30 Ocak 1933-5 Mayıs 1933 tarihleri arası Reich Devlet Bakanı, 11 Nisan 1933-1945’e dek Prusya Eyalet Başbakanı, 1933-1934 tarihlerinde bununla beraber İçişleri Bakanı ve Prusya Emniyet Genel Müdürü, Eyalet Polis Generali görevlerini üstlendi.

1933 yılında Reich Havacılık Bakanı oldu aynı zamanda Alman rahat polis teşkilatı Gestapo‘yu kurmuş, 1934 yılına kadar yöneticiliğini yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hakan Akkaya

Hermann Göring, Adolf Hitler’e toplama kampları fikrini verdi ama bilinenin aksine birleştirme kampları Yahudiler için kurulmamıştı. Göring’e göre bir takım suçlular hapishanelerden başka daha tecrit edilmiş yerlerde tutulmalıydı. Bunun için de en uygun proje birleştirme kamplarıydı. Savaşın başlaması ve öncesinde birleştirme kamplarına Yahudiler, Çingeneler, komünistler ve savaş esirleri konulmaya başladı.

1934 yılında Gestapo’yu Heinrich Himmler’e devretti. Bu olaydan sonradan önceleri gizlice, daha sonraları Versailles Antlaşmasının geçerliliğini yitirmesiyle Alman Hava Kuvvetlerini (Luftwaffe) kurdu ve geliştirdi.

II. Dünya Savaşının başlamasıyla beraber Luftwaffe dünyanın en etkin ve güçlü hava kuvvetleriydi. Bunun tek sebebi Hermann Göring’in eski bir pilot olması ve lüzum pilotluğun gerekse hava kuvvetlerinin sıkıntılarını yakından bilmesidir. 1935’ten 1945’e değin Hava Kuvvetleri başkomutanlığı yapmış olup, 1936‘da orgeneral, 1938‘de feldmareşal olmuştur.

1936’dan 1945’e değin Hammadde ve Döviz İşleri’nde Reich yetkilisi, bununla birlikte Dört Takvim Plan ve dolayısıyla Silahlanma Ekonomisi Sorumlusu oldu. 1937-1945 yılları arası Hermann Göring Erbergbau und Eisenhütten (Hermann Göring Madencilik ve Demirdöküm) Reichswerke şirketinin baş yöneticisiydi. 1938’den itibaren Yahudi sorununun düzenlenmesi dairesi için görevliydi. 1939-1945 yılları arası Reich Savunması için Bakanlar Kurulu Başkanlığı yaptı. 1934’ten 1945’e değin Reich Orman Müdürü ve Reich Av Müdürü oldu.

İkinci Dünya Savaşı‘nın açılışı, Polonya işgali ile, 1 Eylül 1939 tarihinde şafak vakti başladı. Hermann Göring‘in Luftwaffe’si, (Alman Hava Kuvvetleri) 1940 yılının Mayıs ayında Hollanda, Belçika ve Fransa savaşları’nda kritik rol oynadı. Göring’in Luftwaffe’si Hollanda Muharebesi’nde ve 1940 yılında Fransa Savaşı’nda kayda değer roller oynadı. Fransa’nın yenilgisinden sonradan Adolf Hitler kadar başarılı bir liderlik gösterdiği için Demir Haç madalyası ile ödüllendirildi. 19 Temmuz 1940 tarihinde bir kararname ile Adolf Hitler, Hermann Göring’i Reichsmarschall yani Reichsmarschall des Grossdeutschen Reiches (Büyük Alman İmparatorluğu Mareşali) rütbesine terfi ettirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Haldun Solmaztürk

Hermann Göring, Nisan 1945’de Bavyera’ya kaçtı. Berlin‘de kalmakta ısrar eden Adolf Hitler’in eylem özgürlüğünü yitirdiğini öne sürerek Adolf Hitler kadar 29 Haziran 1941‘de imzaladığı kararname ile kendisine bir şey olursa yerine Hermann Göring’in geçmesini bildiren kararını hatırlatıp idareyi ele almayı önerdi. Fakat iktidarı ele geçirmekle suçlanarak 29 Nisan 1945‘te NSDAP’den atıldı. Adolf Hitler’in özel sekreteri Martin Bormann ise SS Karargahına bir radyo mesajı göndererek Göring’in tutuklanması emrini verdi. Tutuklama işlemi ertesi sabahleyin gerçekleştirildi ve Göring ev hapsine tutuldu.

Göring, oradan geçen bir Luftwaffe birimi göre 5 Mayıs 1945’de konut hapsinden kurtarıldı ve karısını ve çocuğunu Obersalzberg’teki malikanesinde bırakarak Amerikan hatlarına doğru yola koyuldu. Savaş bittikten sonradan 6 Mayıs 1945’de Radstadt yakınlarında, Amerika Birleşmiş Devletleri Ordusu’nun 36. Piyade Tümeni karargahına gidip teslim oldu ve gözaltına alındı. 8 Mayıs 1945’de tutuklandı.

Hermann Göring tutuklanmasının arkasında uçakla Lüksemburg‘a götürülerek, Mondorf-les-Bains’da kod adı Ashcan Kampı olan Palace Hotel’de tutuldu. Sıkı bir diyete girdi ve 27 kg zayıfladı.

Eylül ayında Nürnberg‘e aktarma edildi. Kasım ayında askeri mahkemeler başladı. Bazı Alman subayları suçlarını red ederken, Hermann Göring birçok suçlamayı kabul etti ve Adolf Hitler’e bağlılığını son dakikaya değin sürdürdü. Mahkemenin hakkında verdiği idam kararından sonra infaz olmadan birkaç saat önce hücresinde kendisine bakan askerden özel kutusunu istedi, o kutunun içerisinde bulunan Potasyum Siyanür kapsülünü içerek tıpkı Heinrich Himmler gibi asılmadan hayatına son verdi.

Evlilikleri :
1.eşi: Karin von Kantzow (1922-1931)
2.eşi: Emmy Sonnemann (1935-1946)

Hermann Göring, 15 Ekim 1946 tarihinde Almanya, Nürnberg’de 53 yaşında ölmüştür. Göring’in cesedi, diğer idam edilen sanıklar gibi, yere yatırılarak sergilendi. Cesedi Ostfriedhof’ta (Münih) yakıldı ve külleri Isar Nehri’ne dağıldı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı