H

Hernan Cortes

Hernan Cortes Biyografisi

Meksika’yı fethetmiş olan, Aztek İmparatorluğu’nun yıkılmasından ve yüzbinlerce yerlinin katledilmesinden sorumluluk sahibi olan İspanyol kaşif, emperyalist ve asker, Conquistador.
Hernán Cortés de Monroy y Pizarro, 1485 yılında, Medellin, Badajoz, İspanya’da dünyaya geldi. Kendisini Fernando veya Hernando adı ile tanıtmış olsa da, resmi yazışmalarda kullandığı Hernan Cortés adıyla tanınır. Babası Martín Cortés, annesi ise Catalina Pizarro Altamirano’ydu; her ne kadar aristokrat ailelere mensup olsalar da ülke üstünde idare sahibi olan elit tabakanın üyeleri değillerdi.

Biyografisini yazar ve aynı zamanda arkadaşı olan Francisco López de Gómara göre hastalıklı, cılız bir çocuk olarak tanımlanan Cortés, 14 yaşında iken Salamanca Üniversitesi’ne tescil oldu. Okuluna iki sene devam ettikten sonra, doğduğu kasabaya geri döndü ve Kolomb’un keşiflerinin haberini aldı.

O yılların Hispaniola (Haiti) valisi olan ve bununla beraber bir akrabaları da olan Nicolás de Ovando y Cáceres göre, Amerika kıtasınandı. Bu yolcuğulun ilk ayağı olan Hispaniola’ya gelmek üzere, 1504 yılında yola çıktı. 1504 yılında Santo Domingo’ya bacak bastı; Hispaniola’nın başkenti olan bu bölgede kendisine bir yer edindi, çiflikler kurdu ve 1506 yılında, Küba’ya yapılan fetihte gösterdiği başarılar sonucunda, kendisine ait topraklar genişletildi ve kölelerinin sayısı arttı.

1511 yılında, az önce 26 yaşındayken Küba Valisi’nin sekreteri konumuna yükseldi. 1518 yılında, Yeni Dünya’daki zenginliklerin ve fetihlerin getireceği ünün peşine düşerek Meksika Körfezi civarına yapılan bir buluş gezisine yol göstermek üzere Küba’dan ayrıldı. 1519 yılında, üçyüz adam, birkaç top ve 13 attan oluşan ufak bir güçlü olarak beraber, Maya toprakları içinde yer alan Yucatan’a but bastı. Burada bulduğu ve yerliler göre uzun vakit esir tutulduğu için onların dillerini haberdar olan Fransisken keşişi Geronimo de Aguilar tarafından rehberlik edilerek adanın içlerine uzandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Haktan Akdoğan

Lokal kuvvetlerle giriştiği bir çaba sonucunda, yirmi dek genç kızı ele geçiren Cortes, bunlar arasından Maya ve Aztek dillerini iyi konuşan ve kendi dilini de bilen La Malinche ile evlendi. Karısı olan Malicnhe, aynı zamanda tercümanı oldu, onun bir uçtan bir uca Aztek İmparatorluğu’nun zenginliklerinden haberdar oldu.

1919 yılında, Veracruz’u ele geçirerek Küba Valisi’nin üzerindeki otoritesini fes ettiğini gösterdi; bundan böyle ilk elden İspanya Kralı’na bağlıydı. Adamları geri dönmeye cesaret edemesinler diye gemilerini yaktırdı. Kendi minik milis gücünü, Aztek’lerden nefret eden yerel kabilelerin katılımları ile büyük bir orduya çevirdi, bölgedeki en büyük ikinci şehir olan Cholula’yı ele geçirerek halkın tamamını katletti ve de şehrin yağmalanmasından sonra yakılması emrini verdi.

8 Kasım 1519 tarihinde Tenochtitlan’a ulaşan ve de İspanyol ve yerel güçlerden oluşan ordu, Kral II. Moctezuma tarafından iyi bir şekilde karşılandı. Bu yeni gelenlere karşısında ne yapacağını bilemeyen kral, güçlerini ve zayıflılarınını öğrenmek namına onları şehirde misafir etti, ama kısa bir süre barışçıl bir şekilde oyalansa da, Cortes kanlı bir savaş başlatmakta gecikmedi. 1520 yılında Moctezuma öldü, 1521 yılında ise Cuauhtémoc, son Aztek Hükümdarı ele geçirildi ve tarihin bu büyük imparatorluğu tarih sahnesinden silindi. Cortes ise, 15211524 yılları aralarında Meksika Valisi olarak devir yaptı.

Cortes, 1528 yılında, iki takvim kısa bir zaman için İspanya’ya geri döndü. Burada kralın huzunda yargılanıp aklandıktan sonradan, Oaxaca Vadisi’nin Markizi ünvanı kendisine verildi. 1930 yılında Meksika’ya geri dönen Cortes, 1930-1941 yıllarını bu kıtada geçirdi, Baja ve Kaliforniya’nın da içinde bulunduğu son bir keşif gezisine çıktı ve bu bölgeleri keşfetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Henri Matisse

1541 yılında, İspanya’ya geri dönen Cortes, Osmanlı üstüne yapılan bir sefere katıldıysa da, Barbaros Hayrettin Paşa kadar komuta edilen donanmanın saldırısı sonucunda geri çekildi. Az Kalsın boğulmak üzere olduğu bu saldırıdan canını baskı kurtardı ve İspanya’ya geri döndü. 1947 yılında, dizanteriye bağlı hastalıklar yüzünden, Seville’de hayata gözlerini yumdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı