H

Hezarfen Ahmet Çelebi

Hezarfen Ahmet Çelebi Biyografisi

Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan.
Hezârfen Ahmet Çelebi, 1609 yılında doğmuş 1640 yılında Cezayir’de ölmüştür. Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandir, 17. yüzyılda Osmanlı’da yaşamış Türk bilginidir.

1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murat vaktinde, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında, “Bin Fenli” anlamına gelen Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir.

Hezârfen Ahmet Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının sağlamlık derecesini değerlendirmek için, Okmeydanı’nda deneyler yapmıştır. Hem, Leonardo Da Vinci’nin uçma konusundaki çalışmalarından ve kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri’den ilham aldığı sanılmaktadır.

Evliya Çelebi‘nin Seyahatname’sindeki ifadelerinden edindiğimiz bilgilere göre; 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakarak ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3558 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar meydanına indiği söylenmektedir.

hazarfen.png

Bu olay; Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden ve deneyin başarıyle sonuçlandığını görebilen dönemin padişahı 4. Murat göre da beğenildi, , hatta Evliya Çelebi‘ye tarafından Hezârfen Ahmet Çelebi “bir kese de altınla” sevindirmiş, fakat bu derece akıllı ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceğini düşünüp, “Bu adem böylece havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden kazanç, böyle kimselerin bakaası caiz yok” diyerek onu Cezayir’e sürgün etmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi yaşamının geri kalan bölümünü öldüğü 1640 yılına kadar burada geçirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Harun Tekin
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı