H

Hikmet Şimşek

Hikmet Yıldırım Biyografisi

Hikmet Şimşek, 1924 yılında Siirt’in Pervari ilçesinde doğmuştur. Babası subay olduğundan çocukluğu Anadolu’da, genellikle de Konya ve ilçelerinde geçti. Müziğe duyduğu ilgi çocukluk yıllarında başladı. 1936 yılında Konya Askeri Ortaokulu’na girdiğinde, öğretmenlerinin yardımıyla nota okumasını öğrendi ve teorik bilgilerini artırdı. Maltepe Askeri Lisesi’nde geldiğinde ise bandoda çalabileceği bir çalgıyı öğrenmesine müsade verildi. Harp Okulu’nda öğrenim gördüğü sırada ağır bir rahatsızlık geçirerek askeri prevantoryuma kaldırılan Yıldırım, burada radyodan dinlediği uzun alışılmış müzik programları sonunda müziği iş olarak seçmeye karar verdi ve keman öğrenmeye başladı. Peşinde, yeni tanıştığı bir takım dostlarının yoluyla Cemal Reşit Rey ve Ulvi Cemal Erkin gibi usta sanatçıların sınavlarını geçti ve 1946‘da askeri eğitimi bırakarak Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi.
Hikmet Şimşek, müziğe ilgisi sebebiyle 1946 yılında Harp Okulu’ndan ayrılarak Ankara Devlet Konservatuarı’nın kompozisyon bölümüne girdi. Müzik bilgisinin fazlalığı sebebiyle kendisine bir sınıf atlatıldı. Alman besteci Eduard Zuckmayer ve Hasan Ferit Alnar ile birer yıl çalıştıktan daha sonra Ahmet Adnan Saygun‘un öğrencisi oldu. 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olunca benzer konservatuara armoni ve solfej dersleri öğretmeni olarak atandı.

Hikmet Yıldırım, 1955 yılında Konservatuar orkestra ve korosunu yöneterek şefliğe ilk adımını attı. Hikmet Yıldırım, burada bir Wolfgang Amadeus Mozart Uvertürü ile Ludwig van Beethoven‘ın 7. Senfoni’sinin birinci bölümünü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile seslendirmişti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı (CSO) başarılı bir şekilde yönetince dikkatleri üzerine çekti ve 1956 yılında yurt dışına kursa gönderildi. 1959 yılında yurda döndü ve 25 yıla yakın bir zaman baştan başa CSO’daki şeflik görevinin yanı sıra, Ankara Devlet Konservatuarı’nda öğretmenliğe de devam etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hüsnü Mahalli

Evrensel müziğin yayılmasında öncülük yaptı. Yurtdışında 200 kadar konserin büyük çoğunluğunda Türk eserlerinin tanınmasını sağladı. Yurtdışında plak kaydı yapan birincil orkestra şefi olarak da biliniyor. Hikmet Yıldırım herzamanki müzik alanında birçok ilki başaran müzikçilerden biriydi. Türkiye’deki birincil müzik festivallerini yönetti. Evrensel müziğin yurt alanına yayılmasında öncülük ederek Ankara Radyosu Oda Orkestrası ile Çoksesli Korosu’nun ve televizyon müzik bölümünün kurulmasına hizmet etti. Bu kuruluşlarda iki sene süreyle idare yaptı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Senfoni Orkestrası’nın da kuruculuğunu üstlendi.

Hikmet Şimşek, 1995 yılında kendisinden 40 yaş minik olan sanatkâr Nihal Ersöz ile evlendi.

1981 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına lâyık görüldü.

Hikmet Şimşek, 12 Ekim 2001 tarihinde Ankara’da 77 yaşında ölmüştür. Hikmet Şimşek sağlığında bütün bedenini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağışlamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı