H

Hilal Kaplan

Hilal Kaplan Biyografisi

Hilal Kaplan, 15 Ağustos 1982 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Aslen Çankırılıdır, anne- babası 1970’lerde İstanbul’a taşınmıştır. Liseyi Anadolu lisesinde okudu. Arkasında Veri Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde 2006 yılında yüksek lisans yapmaya başladı. “Türkiye’nin ‘Ölmeyen’ Babası üzerine: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası” isimli yüksek lisans tezini tamamlayıp mezun oldu. Psikolog olarak dağıtılmış yerlerde devir yaptı.
Öğrenimi devam ederken hem okulunda ayrıca de sivil toplum örgütlerinde siy.

2008’in Şubat ayında başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılması arifesinde yayınlanan pek çok bildirinin açtığı tartışma ortamına Hilal Kaplan da iki başörtülü arkadaşı ile “Söz konusu özgürlükse hiçbir şey detaylar değildir: Biz henüz özgürlük olmadık” başlığı ile yayınlanan manifesto özelliğinde bir metinle dahil oldu.

Hâlen o kadar fazla sivil toplum inisiyatifinde gönüllü olarak çalışıyor, gelen talepler doğrultusunda değişik kuruluş ve derneklerde ders veriyor. Yeni Şafak gazetesinde yazarlık yaptı. daha sonra Taraf Gazetesi’nde yazarlık yaptı.

TVNET‘te yayınlanan siyasi içerikli Karşı Taraf isimli programı hazırlayıp sundu. A Haber’de Zeynep Bayramoğlu‘nun yönettiği Her Yöne 80 Dakika adlı tartışma programında yorumculuk yaptı.

Hilal Kaplan, 2007 yılında Sosyolog ve Taraf Gazetesi yazarı Suheyb Tavsiye ile evlendi.

Hilal Kaplan, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti kadar açıklanan ve olan 63 karakter Akil ırk listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

Hilal Kaplan 2013 yılında Türk Bayrağı’nın adı Devlet Bayrağı olarak değişsin sözüyle en fazla tartışılan isimlerden oldu. Türk Bayrağı yerine, Türkiye Bayrağı demeyi daha uygun bulduğumu belirttim.” dedi.

Yazdığı Kitapları :
Henüz Bağımsızlık Olmadık (yazarlar: Havva Yılmaz, Hilal Kaplan, Neslihan Akbulut)
Türkiye’nin Ölmeyen Babası: Atatürkçü Gençliğin İmkansız Yası

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hasan Pulur
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı