H

Hipparkos

Hipparkos Biyografisi

Matematikçi ve astronom

İlk sistemli gökbilim ve trigonometriyi bulan kimsedir.

Hipparkos, M.Ö.190 yıllarında şimdiki İznik bölgesinde var olan Bitinya Krallığının Nicaea kentinde doğmuştur.

Helenistik dönemde yaşayan Eski Yunanlı astronom, matematikçi ve coğrafyacı. Trigonometrinin kurucusu olarak tanınmaktadır.

Rodos adasındaki kendi gözlemevinden gökcisimlerinin konumlarını gözledi ve 850 yıldızlık bir katalog hazırladı. Bu katalog yıldızların adı, konumu (koordinatları) ve parlaklıklarını içermektedir. Teleskopsuz yaptığı gözlemlerle en mükemmel sonuçları elde etti. Bu katalog birincil astronomik katalog yok, daha evvelden Çinliler’den bu yandan dağıtılmış kataloglar hazırlanmıştır. Hipparkos evvelden üretilmiş kataloglarla kendi kataloğunu karşılaştırmış ve tüm yıldızların koordinatlarında sistemli bir kayma olduğunu bulmuştur. Bu sistematik kaymanın Dünya’nın presesyon hareketinden kaynaklandığını ileri sürmüş, bu bulgu doğrudur.

Bu kompleks harekete alt olarak koordinat sistemlerinde kullanılan açılış noktasının (koç noktası) yılda 46″ kadar kaydığını da bulmuştur. Reel değer 50″ dir. O zamanlar Koç noktası Koç burcu hizasında iken günümüzde balık burcu hizasındadır yani, 30° derece kaymıştır. Hipparkos da ekvator ile ekliptik arasındaki epsilon açısını ölçmüş ve 23° 21` bulmuştur.

Gece Gündüz Eşitliği noktalarının değişimi olayını bulmuştur. Güneş ve Ayın uzaklığını hesaplamıştır. Enlem ve meridyen daireleriyle, Dünya’daki herhangi bir noktanın konumunu belirtme yöntemini bulmuştur. Herhangi bir tarih için Güneş ve Ay’ın konumlarını içten olarak evvelden belirledi.

Ay’ın defalarca ekliptik üstünde hareket etmediğini görmüş ve tutulum çemberi ile 5° lik açı yaptığını saptamıştır. Gerçek layık 5° 8` dir. Bugün ekliptikle Ay yörüngesi aralarında açı olduğunu biliyoruz.

Hipparkos, M.Ö. 129 yılında, gezegen parlaklıklarının değiştiğini gözlemiş ve nedenini şöyle yorumlamıştır. Gezegenler çember yörüngelerde Dünya etrafında dolanırken parlaklıklarının değişmemesi gerekir. Gezegen parlaklıkları değiştiğine tarafından Dünya evrenin tam merkezinde yok merkezden biraz kaymış durumdadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Halit Refiğ

En büyük buluşu “presesyon”dur. Kendinden önce yapılan yıldız konumlarıyla kendi ölçümlerini karşılaştırarak ardalan yıldızlarına tarafından kuzey gök uçlağının (kutbunun) ilkbahar ve sonbahar ılım noktalarının konumlarındaki kaymaları ortaya çıkardı.

Hipparkos, M.Ö. 120 tarihinde Eski Yunan’da Rodos adasında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı