H

Hiram Abas

Hiram Abas Biyografisi

Türk istihbaratçı

Hiram Abas, 1932 yılında istanbul’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Hiram Abas’dır. Anne göre dedesi, Osman Hamdi Bey‘in yeğeni olan eski müzeler umum müdürü Kutsal Galip Eldem ve anneannesi Munise Eldem’dir. Babası kaptanlık yapan Hilmi Abas, annesi Fatma Roksan Abas’tır.

İstanbul’da Saint Joseph Liseslında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şubesi’ni bitirdikten daha sonra, aynı yıl MİT‘te göreve başladı. 18 Mayıs 1967 tarihine kadar İstanbul’da müfettiş yardımcılığı ve sorgu müfettişliği yaptı. 1965 yılında ABD‘ye gönderilen Abas, 4 sene süreyle eğitim gördü. Sorgulama ve istihbarat konulanda uzmanlaştı.

Müfettişlik görevinden daha sonra askerliğini yerine koyma subay olarak yaparken MİT’te çalışmaya başlayan Hiram Abas, ABD’den döndükten Batum, Atina ve Beyrut’ta atama yaptı. 1970’e değin Beyrut’ta bulundu. 12 Mart muhtırasından sonra İstanbul’da Orgeneral Faik Türün‘ün operasyonlarını yönetti ve meşhur Ziverbey Köşkü sorgulamalarında bulundu.

Bilhassa ASALA ile mücadelede resmi ve gayri-resmi operasyonlarda etkili rol aldığı bilinmektedir.

Parlak Gazetesi’nin ileri sürdüğüne kadar 1972 yılında Fındıkzade’de Dev-Genç’in maliyecisi Ziya Yılmaz’ın yakalandığı operasyonda yaralandı. THKP-C liderlerinden Ulaş Bardakçı’nın öldürüldüğü catışmadaki operasyonu yönettiği de söylenir.

12 Mart 1971 döneminde MİT’te etkili görevlerde yer alan Hiram Abas, 12 Eylül darbesinden önce 1980 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Dönemin TİSK Genel Başkanı Halit Narin’in yanına çalıştı.

1983 yılında ikinci defa MİT’e dönen Hiram Abas, Turgut Özal‘ın başbakanlığı döneminde Suriye‘ye yaptığı resmi geziye katıldı. Ve bu ülke istihbarat yetkilileriyle bölücü örgütler konusunda görüşmelerde bulundu.

1986 Ağustos’unda Hayri Ündül’ün MİT Müsteşarlığı’na getirildiği dönemde MlT Müsteşar Yardımcılığı’na getirildi.

1988 yılında yayımlanan MİT raporu olayında sorumlu görülerek, raporu kaleme alan Mehmet Eymür ve Korkut Eken ile birlikte faizsiz göreve gücüne gitmek istenince, ikinci kez teşkilattan ayrıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Harun Yahya

Hiram Abas, Amerikan silah firmalarının Türkiye temsilciliğini yapan bir şirkette çalışırken 26 Eylül 1990 sabahı işine gitmek için yola çıktığında uğradığı suikastta yaşamını yitirdi. Evinin yakınlarında, belediye işçisi gibi giyinmiş şahısların açtığı çapraz ateşin ortasında kalan Hiram Abas, olay yerinde öldü.

Hiram Abas, 26 Eylül 1990 tarihinde İstanbul’da 58 yaşında ölmüştür.

Hiram Abas, Gülşen Abas ile evli idi. Cengiz Abas adında oğluve Cenan Abas adında kızı vardır.

1999 yılında gazeteci yazar Soner Yalçın, Hiram Abas hakkında “Bay Pipo” adlı bir araştırma kitabı yazmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı