H

Homeros

Homeros Biyografisi

Antik Devir Yunan epope şairidir.

Homeros, MÖ. 9. Yüzyılda yaşadığı düşünülmektedir. Doğum yeri olarak yedi bambaşka yer gösteriliyor. (Smyrna)İzmir’de doğduğu, İonia yöresinde yaşadığı kabul edilmektedir. bu arada doğduğu yerden ayrılıp Khios (Sakız) Adası’na yerleştiği de kabul edilir.

Tarihçi Herodot (İÖ 484-425) şöyle diyor: tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Hesiodos ile Homeros Yunanlıların Tanrı soylarını kurdular, yetkilerini ve işlerini ayırdılar, görünüşlerini belirttiler” ve ekliyor “onlar benden dört yüzyıl önce yaşadılar”.

Homeros, batı Edebiyatı’nın ilk büyük eserleri sanılan İlyada ve Odysseia Destanları’nın yaratıcısı ya da derleyicisi olduğu kabul edilir. Eserlerinden sadece İlyada ve Odysseia yazılmış olarak günümüze ulaştı. Bu iki destan yüzyıllarca kulaktan kulağa gelerek Arkhon Solon ve Tiran Peisistratos zamanlarında yazıya geçirilmki Homeros, anlattığı tarihi olayları birer mitoloji ve epope havasında anlatmıştır.

İlyada (İllias), ilkçağdan kalma tek metindir. 24 bölümde, yaklaşık 16 bin mısra uzunluğundadır. Kuşatması on yıl süren Troya Savaşı’nın 51 günlük son olaylarını konu edinir. Eser; sıkça geriye dönüş ve yinelemelerle, Tanrılar ve halk müziği dünyası arasında gidip gelmelerle, konuşma ve betimlemelerle çok canlı ve etkin bir şiir havasındadır.

Heksametron denilen ölçüyle (bir uzun, bir kısa hecelik daktylos denilen kalıptan; parmak veya iki uzun hecelik Spondaios denen kalıptan altısının uygun bileşimi) bariz bir ayak düzeni gözetilmeden söylenmiş olan metin, Akhilleus’un küskünlüğüyle başlar, savaşla yürür, sırasıyla önce Patroklos’un daha sonra Hektor’un ölümleriyle gelişir. Troyalıların hazırladığı cenaze töreniyle sonuçlanır. Aias’m çılgınlığı, Odysseus’un bazı seferleri, Palladion’un kaçırılışı ve meşhur tahta beygir kurnazlığıyla Troya’nın yakılıp yıkılışı İlyada’da yer almaz; bu gibi ek konular Lesbos’lu Leskhes’e bağlanan Minik İlyada adlı eserdedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hatice Aslan

Odysseia: Yunan yiğitlerinden Odysseus’un Troya yengisinden sonradan yurdu olan Ithaka’ya dönmek için yaptığı on takvim uzun gezi serüveninin epik şiiridir.

Dostu Agamemnon‘un yanında savaşmak için karısı Penelope ve oğlu Telemakhos’u geride bırakarak Troya’ya doğru yola koyulan İtaka kralı Odysseus’un savaşın bitimi ile başlayan mucizevi serüvenlerini anlatır “Odysseia” destanı.

Dönüş yolculuğunda tutulduğu fırtına aleyhinde deniz tanrısı Poseidon‘a meydan okuyunca, tanrının gazabına uğrar ve bir türlü evinin yolunu bulamaz. On yıl sürer Ege denizinin bir yakasından bir yakasına savruluşu. Tek gözlü, insan yiyen devleri, gemicileri yeniden çıkaran sirenleri ve Yunan mitolojisinden çıkıp gelen daha nice tehlikeyi savuşturan Kral, ülkesine döndüğünde karısını -kendisinin vlur. Yarışmayı kazanan prens olacaktır. Kılık değiştiren Odysseus, teker teker yener koca adaylarını ve keza karısına ayrıca de tahtına kavuşur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı