H

Howard Hawks

Howard Hawks Biyografisi

Amerikalı , Sinema Oyuncusu, Film Yönetmen, Senarist, Film Yapımcısı
Bütün adı Howa Howard Hawks; 30 Mayıs 1896 da Goshen, Indiana, ABD’de babası varlıklı bir kağıt üreticisi olan Frank W. Hawks ve annesi Helen Howard çiftinin 5 çocuğunun birincil çocukları olarak dünyaya geldi.

Hawks gençliğinde mühendislik eğitimi görmüş olmasına rağmen fazla genç yaşta sinemayla ilgilenmeye başlamıştır. Hawks sinemaya 1910’da gürültüsüz sinemanın ünlü aktörlerinden Douglas Fairbanks kadar aranıp, modern bir set tasarlamak üzere işe alınmasıyla dâhil oldu. O günlerden daha sonra yaz tatillerinde film setlerinde çalışmaya başladı.

1. Dünya Savaşı sırasında hava kuvvetlerinde uçuş eğitmenliği ve bunun ardınan yarış arabalarında pilotluk ve tasarımcılık yaptı.

1922 yılında Paramount’da senaristlik göreviyle işe başladı. sonradan Fox Film stüdyosu namına senaryolar yazan Hawks 1926 yılında The Road Glory ile yönetmenliğe adım atmıştır. En ünlü filmi olan Scarface de dahil edinmek üzere çok s atmıştır. Filmografisinde tatlı kaçık komedilere, macera filmlerine, westernlere, müzikallere, macera filmlerine, tarihi filmlere, kara film örneklerine karşılaşmak mümkündür. 1920’lerde sessiz filmlerle başlayan bu macera, uzunca bir vakit seslilerle, ondan daha sonra da renkli filmlerle sürdü. Bu süre kapsamında “açık ara en iyisi, onunla karşılaştırılabilecek kimse değil” dediği Cary Grant ve “sahnede kuvveti, gücü, diğer herkesten daha fazla hissettiriyor” dediği John Wayne gibi kült oyuncuları filmlerinde sıkça oynattı. Kariyeri her tarafında yönetimde özgürlük elde etmek adına genelde egemen yapımcılık şirketleriyle çalışan Hawks, kimi filmlerinin prodüktörlüğünü de kendisi üstlendi.

Yönetmenliğinden önce sahne donanımı ve mantıksal bağ yazarlığı yapan Hawks’un değişik katmanların ardına gizlediği bakış açısı film her tarafında asla hayranı olan Tarantino’daki gibi pornografikleşmez. Çoğunlukla kilit durumların ilk elden verilip dramatize edilmediği, “saklı”ya olan merakı kamçılayan şehvetli, zamansal ve mekânsal bir bilinmezlik serüveni laf konusudur filmlerinde. Kariyerini 1970 yılında Rio Lobo filmiyle tamamladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hannibal

Howard Hawks ; Sergeant York filmi için 1942 yılında En İyi Yönetmen Yüksekokul Ödülü’ne aday gösterildi.1975 yılında, Onursal Yüksekokul Ödülü Hawks ‘a verildi .

Howard Winchester Hawks, Palm Springs, Kaliforniya’da ABD (inme ile aterosklerotik damar hastalığı nedeniyle ) 26 Aralık 1977 de 81 yaşında ölmüştür.

Takma adı The Silver Fox idi.

Eşleri :
Athole Shearer (1928-1940) 2 çocuk
İnce Keith (1941-1949) 1 çocuk
Dee Hartford (1953-1959) 1 çocuk

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı