H

Hüdai Budanur

Hüdai Budanur Biyografisi

1957 yılında İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda yapılan İstanbul Ligi maçında Beşiktaş, İstanbul Karagücü’nü 110-56 yenerken, Budanur, siyah-beyazlıların 110 sayısını da kimsesiz attı.

16 Mart 1957 tarihinde İstanbul Ligi adı altında düzenlenen basketbol organizasyonu kapsamında, İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda yapılan maçta Beşiktaş, İstanbul Karagücü’nü 110-56 mağlup ederken, Beşiktaş adına atılan 110 sayıyı da Hüdai Budanur atmış ve tarihe geçmiştir.

Hüdai Budanur, 10 Şubat 1936 tarihinde İst. Bulgaristan kökenli olan babası Kapalıçarşı’da antikacı idi. Yedi sekiz yaşındayken babasını kaybeden Hüdai Budanur, dört kardeşin en küçükleri idi. Çocukluğu Fatih Camisi civarında geçti. İlkokul üçüncü sınıfa değin evinin bitişiğindeki 62. İlkokulda okudu. 1945-46 ders yılında ilkokul dördüncü sınıfta imtihanı kazanarak Darüşşafaka’ya girdi. 1955 yılında Darüşşafaka’dan mezun oldu.

Hüdai Budanur, ortaokuldan itibaren futbol, voleybol, basketbol takımlarında oynadı. Daha lisede okurken kulüp takımında oynamaya başladı. Darüşşafaka takımında üç sezon basketbol oynadı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi jeoloji bölümünde okudu. Keza üniversitede masa tenisi şampiyonu oldu.

1957 yılında Beşiktaş basketbol takımına 2.000 lira aktarma ücreti ve 500 lira ücret ile aktarma oldu. Beşiktaş’adı. Üniversite tahsilinden daha sonra 1961 Şubat’ında Ankara’da DSİ’ye girdi. İlk genel müdürü Süleyman Demirel’di.

Hüdai Budanur, DSİ takımında birkaç maç oynadı, orada gençleri yetiştirmek için basketbol okulu kurdu. Sonra askere gitti iki seneliğine. Piyade olarak Tuzla’da 6 ay eğitim aldıktan daha sonra Amasya’da protez subay olarak askerliğini tamamladı. Egzersiz hayatı hep Ankara’da geçen Hüdai Budanur, DSİ’den emekli oldu.

Hüdai Budanur, Yerbilim mühendisliği okurken tanıştıkları Gülseren hanım ile 1962 yılında evlendi. Pınar ve Petek adlarında 2 kızı vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hüseyin Baradan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı