H

Hugh Hefner

Hugh Hefner Biyografisi

Playboy dergisinin kurucusu ABD’li işadamı.

Hugh Marston Hefner, 9 Nisan 1926 tarihinde ABD Illinois, Şikago’da doğmuştur. Keith adında kardeşi vardır. Annesi İsveçli kökenli Grace Caroline, babası Alman ve İngiliz kökenli Glenn Lucius Hefner’dir.

Steinmetz Lisesini bitirdmerikan ordusunda askeri bir gazetede yazan olarak atama yaptı. Gerisinde Urbana Champaign Illinois Üniversitesinden; psikoloji, marifetli yazarlık ve sanat dallarında eğitim görerek 1949 yılında mezun oldu. Sonradan da Northwestern Üniversitesinde sosyoloji dalında ve ABD’de seks yasaları üstüne lisansüstü eğitimi aldı.

Hugh Hefner, Esquire dergisinde metin yazarı olarak çalışmaya başladı. Ocak 1952 tarihinde maaşına yeterli zam yapmadıkları için ayrıldı. Bunun üstüne 1953 yılında annesinden ödünç aldığı bin dolar parayla Playboy dergisini kurdu. Derginin birincil sayısında Marilyn Monroe’nun 1949 yılında çekilen efsanevi takvim pozu da yer alıyordu.

Hugh Hefner’in çıkardığı derginin 60 yılı aşkın süredir bir efsane olarak kalmasının en manâlı sebeplerinden biri onun yayıncılık anlayışı. Dergiyi kurduğu birincil yıllarda Playboy tarzındaki dergilerden öbür olarak ola ilgili makalaler, siyasi ve kültürel yazılar yayınladı.

Hugh Hefner, Ray Bradbury’nin kaleme aldığı ve 1950′lerde kimsenin yayınlamak istemediği Fahrenheit 451 adlı kitabı da yayınladı. Bu o dönem için büyük bir yiğitlik örneğiydi. Kitap sonra François Truffaut tarafından sinemaya da uyarlandı.

1971 yılında Şikago’dan Los Angeles‘a taşındı.

ilk evliliğini 23 yaşındayken üniversite öğrencisi Mildred Williams ile yaptı. Hugh Hefner, 1989 yılında kendi dergisinin kapak güzellerinden Kimberley Conrad ile evlendi. Bu evlilikten iki oğlan sahibi oldu.

Ihtişamlı malikanesinde kendisi sayesinde şöhrete kavuşan Holly Madison ve Kendra Wilkinson’ın da arasında bulunduğu çok sayıda genç kadınla yaşadı. İkiz kardeşler Karissa ve Kristina Shannon da Hugh Hefner ile beraber olmuştu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hugo Chavez

Hugh Hefner, halen ABD Los Angeles, Holmby Hills’de Playboy Mansion’da oturmaktadır. Hugh Hefner, öldüğünde gömülmek üzere Westwood Village Memorial Park Mezarlığı’nda Marilyn Monroe’nın mezarının yan anlamsız yeri yıllar önce satın aldı.

Hugh Hefner, en son 31 Aralık 2012 tarihinde, aralarında 60 sene yaş farkı olan, model ve şarkıcılık yapan 29 Nisan 1986 doğumlu Crystal Harris ile evlendi.

Playboy dergisinin smokinli tavşan şeklindeki logosunu tanımayan yoktur. Playboy okurlarının yüzde 81’i erkek. Yüzde 19’u ise bayan. Bir diğer ilgi çekici nokta ise dergi okurlarının yüzde 40’ının evli olması.

Evlilikleri :
1. Evliliği : 23 yaşındayken 1949 yılında Mildred Williams (d.1926) ile evlendi. 1959 yılında boşandı. Christie Hefner (d.1952) adında ve David Hefner (d.1955) adında 2 çocuğu var.
2. Evliliği : 1989 yılında model ve aktris Kimberley Conrad (d. 1962) ile evlendi. 2010 yılında boşandı. Cooper Hefner (d.1992), Marston Hefner (d.1991) adında iki çocuğu var.
3. Evliliği : 31 Aralık 2012 tarihinde model, şarkıcı Crystal Harris (d. 1986) ile evlendi.

Hugh Hefner, 27 Eylül 2017 tarihinde Kaliforniya, ABD, Los Angeles’deki Playboy Malikanesinde 91 yaşında öldü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı